Międzynarodowa wystawa sztuki

(fot. Fabryka Sztuk)

odbyło się
11
08.2022
Czwartek
Tczew - Międzynarodowa wystawa sztuki
Fabryka Sztuk zaprasza na zbiorową wystawę sztuki pt. W drodze... rodzina". Jest to już czternasta odsłona autorskiego cyklu Danuty Joppek "W Drodze..." Tym razem kuratorka zaprosiła do udziału zaprzyjaźnione artystki wraz z ich dziećmi i wnuczętami. Wernisaż obędzie się w czwartek 11 sierpnia o godz. 18.00 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie. Ekspozycję można zwiedzać do 4 września. Wstęp bezpłatny!

"W Drodze...rodzina" żyjemy - tym samym, nasze życie jest w drodze. W drodze jest nasza twórczość. I ta wystawa jest też w drodze - przyjechała tutaj i wywędruje stąd w kilka różnych miejsc. Skład wystawy jest w drodze - jedni przychodzą, inni odchodzą... Każdy z nas podąża swoim traktem, wytycza własny szlak. Czasem chcemy się spotkać, aby kawałek drogi przebyć wspólnie. I to, to właśnie - "...aby kawałek drogi przebyć wspólnie" jest pretekstem spotkania naszych postaw twórczych na tej wystawie. Bo z marszu, z ruchu, ze spotkania, wymiany myśli i energii COŚ wynika. I o to COŚ nam chodzi właśnie.
Danuta Joppek kuratorka wystawy

W ekspozycji udział biorą:
Wilga Badowska, Ewa Bogucka-Pudlis, Izabela Borkowska + dziecko Karolina Borkowska, Marta Branicka + dzieci Remi Asare i Michał Asare, Oliwia Bury, Magdalena Hanysz-Stefańska, Danuta Joppek + wnuczka Elfie Maccari-Joppek, Barbara Kasperczyk + dziecko Maks Gorlak, Benta Kluge + wnuk Max Perzyna, Adriana Majdzińska, Lina Savczenko + dziecko Uliana Savczenko, Grażyna Tomaszewska-Sobko + dzieci Kacper Sobko i Jakub Sobko, Małgorzata Turło.


Wilga Badowska
Malarka, ilustratorka, graficzka. Pracuje w unikatowej technice własnej (batik i pastele na jedwabiu), wykorzystując doświadczenia pracy z linorytem barwnym. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, broniąc dyplom w pracowni profesora Kazimierza Ostrowskiego (1986). Dorobek artystki to ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt zbiorowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Ameryce Północnej, Japonii, czy Australii. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2022 przypada 35-lecie jej pracy twórczej. Z tej okazji została laureatką Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego "Za niesłabnącą energię artystyczną; z podziękowaniem za współtworzenie krajobrazu kulturalnego naszego regionu".
www.wilgabadowska@op.pl

Ewa Bogucka-Pudlis
Urodzona 02.04.1960 Pułtusku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie i PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP). Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni Kazimierza Śramkiewicza. Jest stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Uprawia głównie malarstwo olejne, jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych na całym świecie. Zajmuje się również ilustracją książkową, wizualizacjami filmowymi i plakatem. Jest autorką ilustracji do wielu klasycznych pozycji m.in. Faraona, Białego Kła, W pustyni i w puszczy, O psie, który jeździł koleją czy Czerwonego Kapturka. Obecnie największe wyzwanie stanowi dla niej zdanie prawa jazdy i powrót do malarstwa wielkoformatowego, które niestety i tak nie zmieści się w żadnym samochodzie osobowym.

Izabela Borkowska
Urodzona 16.02.1972 w Gdyni. Artystka o bardzo szerokim spektrum działań twórczych. Począwszy od form przestrzennych, graficznych, fotografii po instalacje, design i scenografię. W twórczości interesuje ją miejsce kobiety w obecnym świecie. Jej wrażliwość na aspekt pamięci, przemijania i trwania bardzo często kieruje jej poszukiwania w stronę uniwersalnych wartości ludzkich. Wciąż pozostając czułą na piękno otaczającego świata. Wybrane formy wypowiedzi artystycznych zawsze podporządkowuje treści prac. Tworząc tym samym bardzo szeroki i uniwersalny język wypowiedzi wizualnych. Czasem zmierza do lirycznego symbolu, by za innym razem skonfrontować widza z monumentalną formą. Swoją potrzebę budowania więzi i tworzenia komunikatu międzyludzkiego dopełnia poprzez działania społeczno-kulturalne, promujące polską kulturę we Francji. Jest pomysłodawczynią i aktorem licznych projektów o charakterze naukowym, kulturalnym i społecznym. "Człowieczeństwo jest dobrem trwałym, jednak i ono może ulec zapomnieniu".

Marta Branicka
Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Radwańskiego. Od 1993 związana z Wydziałem Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP, od 2017 jako profesor. Na uczelni prowadzi zajęcia z Rzeźby wyselekcjonowane pod kątem tematów kierunkowych łącząc różnorodne metody kształtowania formy i techniki. Zajmuje się rzeźbą, realizacjami w tradycyjnych technikach rzeźbiarskich takich jak kamień czy ceramika ale również techniki przyrostowe druku 3D, a także animacja. Artystkę interesuje budowanie "hybryd" łączących porządek naturalny z rozumowym oraz pojmowanie rzeźby jako integralnej części przestrzeni, w której się znajduje. Ostatnio stosowana przez artystkę technologia sprowadza obecność form naturalnych jedynie do wizerunku, grafitowanej sylwety, deformowanej i ponownie konstruowanej przestrzennie według nowej reguły. Rzeźbiarka brała udział w wielu wystawach, plenerach i konkursach rzeźbiarskich w kraju i za granicą.

Oliwia Eliza Bury
Studentka V roku kierunku Rzeźba Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w Pracowni prof. Wojciech Sęczawy. Dotychczasowe poszukiwania artystyczne koncentrują się wokół naturalnych materiałów niekoniecznie typowych w warsztacie rzeźbiarskim jak gałęzie "badyle", mech czy ziemia.

Magdalena Hanysz-Stefańska
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa uzyskałam w 1994 roku. Swoją twórczość zalicza śmiało do tej z gatunku optymistycznej. Choć tematyka jaką podejmuje jest całkiem poważna i różnorodna. Jest obserwatorem, komentatorem wydarzeń z życia toczącego się obok jej, czasami wprost wchodzi w głąb siebie i wyciąga na światło dzienne swoje osobiste bebechy. Inspirują ją zachowania ludzkie, głupota, biurokracja, uniwersalizm, własne przeżycia, doznania. Pokawałkowaną rzeczywistość zapamiętuje i przetwarzam w sobie tylko znanych, a właściwie nieznanych czeluściach szarych komórek. Nie szuka poklasku, nie podąża za modą, za nowościami, nie chce epatować nowoczesnością czy tanią prowokacją. Maluje, rysuje, choć najbardziej upodobała sobie linoryt kolorowy i tę technikę uprawia najczęściej. Cały czas kreowanie własnego "linorytowego" świata bawi i sprawia jej mnóstwo radości. Twierdzi, że maluje używając dłuta, szpachli i prasy graficznej. Uczestniczyła w 255 przeglądach zbiorowych, swoje prace pokazywała na 36 wystawach indywidualnych. Zdobyła26 Nagród i Wyróżnień za swoje dokonania artystyczne. W swojej macierzystej Uczelni ASP w Gdańsku jako profesor nadzwyczajny jest kierownikiem Pracowni Podstaw Grafiki Artystycznej. Pełni również funkcję Kierownika Katedry Grafiki Artystycznej na Wydziale Grafiki ASP Gdańsk.

Danuta Joppek
Ukończyła wychowanie plastyczne na PWSSP w Poznań. Jej promotorem był prof. W. Twarowski. W 1990 r. uzyskała dyplom z malarstwa i grafiki na PWSSP Gdańsku w pracowni prof. W. Łajminga.
Malarka. Zajmowała się też scenografią teatralną. Kuratorka i współorganizatorka wystaw w kraju i za granicą, w tym autorskiego cyklu ekspozycji zbiorowych "W drodze..." oraz cyklu "Grunt to rodzinka". Autorka tekstów krytycznych o sztuce. Laureatka konkursów plastycznych. Jej malarstwo wielokrotnie inspirowało twórczość pisarzy i poetów. Kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, udział w zbiorowych w kraju i za granicą. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki 1996 oraz trzykrotnie Marszałka Województwa Pomorskiego 2012, 2019 i 2021. Trzy razy Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska 2000, 2007, 2009. Dwukrotnie Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury - 2011 oraz 2021 Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Pomorskiego - 2017. Biogram w Encyklopedii Gdańskiej Gedanopedia. Monograficzne wydanie dwumiesięcznika Autograf, I - II 2016. Szczegółowe dossier artystyczne zamieszczone w Wikipedii.
(...) delikatna, krucha, jak woal; ona czuje dotyk pędzla, czuje tkankę malarską i presję płótna. Wrażliwa, pracowita, myśląca - prawdziwa artystka. Bardzo ją lubię, popieram sercem (...) - fragment wypowiedzi prof. Kazimierza "Kacha" Ostrowskiego zanotowanej przez Jacka Kotlicę w lutym 1998.
Krytyk sztuki Adam Pawlak określił jej malarstwo jako "abstrakcję liryczną".
(...) w jaki sposób artystka osiąga opalizujące barwy? (...) - T. Skutnik.

Elfie-Lila-Cerise Maccari-Joppek
Urodziła się i mieszka w Nicei. Ma 16 lat. Od dzieciństwa do pandemii uprawiała taniec kreolski i balet klasyczny. Uwielbia podróże, naturę, zwierzęta, jazdę na rowerze i książki. Uczy się języka rosyjskiego. Ma bardzo rozległe zainteresowania, więc nie zdecydowała jeszcze, czym chciałaby się zająć w przyszłości. Od pewnego czasu pasjonuje ją fotografia. Ma poczucie humoru. Już po raz trzeci bierze udział w wystawach w Fabryce Sztuk. Ogromnie lubi to miejsce, Panią Kamilę i tutejsze spotkania wernisażowe.

Barbara Kasperczyk
Urodzona 4 grudnia 1976 roku w Mikołowie. 10 lat swego dzieciństwa spędziła z rodzicami w Niemczech. Po ukończeniu liceum plastycznego w Monachium dwa lata studiowała na Uniwersytecie Cieszyńskim. W 2005 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Od III do V roku studiów jej głównymi przedmiotami były Nowe Media prowadzone przez Prof. Mariana Oslislo oraz Pracownia Druku Wklęsłego prowadzona przez Prof. Jan Szmatlocha. W 2007 roku otrzymała stypendium i wzięła udział w projekcie "Visiting Lecturer" North Wales School of Art and Design in Wrexham - Wyższa Szkoła Sztuki i Designu w Walii. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz brała udział w licznych projektach i wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Artystów Wybrzeża ERA ART (członek zarządu). W latach 2012 - 2015 odbyła studia doktoranckie na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej promotorem był Prof. Henryk Ożóg. 18 grudnia 2015 roku otrzymała stopień Doktora w dziedzinie Sztuk Plastycznych, dyscyplinie artystycznej Sztuki Piękne. Pracowała na wydziale grafiki ASP w Gdańsku. Mieszka i tworzy w Trójmieście, a głównym zagadnieniem jej twórczości jest współczesne społeczeństwo, które symbolizują kroczące tłumy ludzi nakładające się w jej grafikach na wielu warstwach tworząc wielowymiarową przestrzeń "obrazu". W poszukiwaniu nowej możliwości przedstawienia przestrzeni posługuje się zarówno klasycznym warsztatem graficznym, jak i najnowszymi możliwościami technologicznymi obrazu i druku cyfrowego na różnych materiałach. Obecnie zatrudniona: Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku na wydziale Grafiki Komputerowej i Multimediów.

Maksymilian Gorlak
Urodzony 18.04.2009 roku w Mikołowie. Mieszka w Trójmieście. Interesuje się geografią, polityką oraz architekturą i projektowaniem wnętrz. W wolnym czasie lubi malować i tworzyć projekty wnętrz.

Bente Kluge
Urodziła się w Yellowknife w Kanadzie i wychowała w Norwegii. W latach 1979-1983 studiowała projektowanie kostiumów na Państwowej Wyższej Szkole Rzemiosła Artystycznego i Projektowania Przemysłowego w Oslo. Zainteresowanie rzeźbą rozwijało się stopniowo, na przestrzeni lat. W 1994 roku przeprowadziła się do Polski, gdzie rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2000 roku uzyskała tytuł magistra rzeźby. Od 1994 roku mieszka i pracuje w Sopocie. Pracuje w brązie, ceramice, kamieniu, drzewie i technikach mieszanych. W twórczości interesuje ją różnorodność ucieleśniona w niepowtarzalności i pluralizmie tożsamości grup i społeczeństw tworzących ludzkość. Wierzy, że różnorodność kulturowa jako źródło wymiany, innowacji i kreatywności jest tak samo istotna dla ludzkości, jak różnorodność biologiczna dla przyrody. Podejmując tematy związane z egzystencją człowieka, wierzę, że różnorodność kulturowa jest jednym z korzeni rozwoju, rozumianym nie tylko w kategoriach wzrostu gospodarczego, ale także jako środek do osiągnięcia bardziej satysfakcjonującej egzystencji intelektualnej, emocjonalnej, moralnej i duchowej.

Max Perzyna
Ma 13 lat i mieszka w Toronto w Kanadzie. Podobnie jak większość dzieci w jego wieku uwielbia gry komputerowe, dlatego jego tablet jest zawsze blisko niego. Podczas swojego pobytu nad polskim morzem spróbował swoich sił w windsurfingu, ale zdecydowanie bardziej odpowiadają mu sporty lądowe, chociaż uwielbia pływać i skakać na przez fale. W domu trenuje crossfit i chodzi po górach. Jego ulubionym daniem jest lasagne, nie pogardzi również dobrym ciastem czy lodami.

Adriana Majdzińska
Rzeźbiarka, zajmuje się również rysunkiem, działaniami artystycznymi, inicjatywami społecznymi. W 2000 r ukończyła wydział Rzeźby ASP w Gdańsku. Od 2006 zawodowo związana z macierzystą uczelnią. Współtwórca i koordynator Przestrzeni Sztuki WL4 w Gdańsku. W twórczości interesuje ją forma przestrzenna w klasycznym rozumieniu. Pracuje głównie w drewnie, ale stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Wybrany materiał zawsze podporządkowuje treści prac. Operuje prostymi, syntetycznymi formami nadając im znaczenie symbolu. Do tej pory swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych i ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych. "Harmonia między treścią i formą w rzeźbie jest dla mnie najważniejsza. Pracuję nad uzyskaniem tej równowagi do momentu, aż forma stanie się symbolem pojęcia, którego dotyczy."

Lina Savchenko
Urodziła się w Winnicy, Ukraina. Absolwentka Lwowskiego Studium Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. I. Trusza. 2021 roku Współzałożyciel Fundacji Savchenko w Gdańsk. Pracowała jako projektantka wnętrz i tekstyliów w pracowni "M12a" we Lwowie w Ukrainie. Wybrane wystawy: "Wiosna 93", Muzeum Narodowe, Lwów, Ukraina; Art-Designer w Pracowni Projektowania Tkanin "Arlekin", Lwów, Ukraina; "Inter Design XXI" Pracownia Projektowania Tkanin "Arlekin", Lwów, Ukraina; "Lwów - Tekstylia Artystyczne", Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy, Kijów; Galeria "Mini Tkanina" "Dzyga, Lwów, Ukraina; "Tekstylizm" Pałac Sztuki, Lwów, Ukraina; "Szmaragdowa Rękawiczka" "Bożonarodzeniowy Arsenał", Mystetsky Arsenal, Kijów, Ukraina; wystawa "LIS" wspólnie z Sandrą Kosjancic /Słowenia/ Galeria "Veles", Lwów, Ukraina. Autorka Ilustracja do książki V. Krukovskiej, Lwów, Ukraina.

Uliana Savchenko
Urodziła się we Lwowie. Od szóstego roku życia uczęszczała do LSSMSHI im. S. Kruszelnickiej. Jej specjalnością były skrzypce, a instrumentem obowiązkowym stał się fortepian. W 2017 r. wstąpiła do narodowej organizacji harcerskiej "Ukraina PLAST". W 2020 r. skończyła szkołę muzyczną i rozpoczęła naukę w szkole domowej, gdzie intensywnie uczyła się gry na gitarze. Rok późnej została okrzyknięta dobrze zapowiadająca się wokalistką rockową. W jej wszechstronnych zainteresowaniach znajdują się także sztuki plastyczne, takie jak malowanie naklejek, które wykonuje na zamówienie. Pasją młodej artystki jest projektowanie graficzne. Obecnie zajmuje się sztuką, pisaniem piosenek i wierszy oraz rysowaniem.

Grażyna Tomaszewska-Sobko
Rzeźbiarka, kuratorka, animatorka i koordynatorka działań artystycznych. Dyplom na Wydziale Rzeźby gdańskiej PWSSP obroniła w pracowni prof. Mariusza Kulpy w roku 1991. Zajmuje się także malarstwem i rysunkiem. W 1992 roku założyła i prowadziła do 2009 Galerię Żak, w której była kuratorką około 150 wystaw. Od 2009 roku pracuje jako kurator w Gdańskiej Galerii Miejskiej, gdzie w roku 2011 założyła Pracownię Artystyczną GGM, w której prowadzi warsztaty m. in. ceramiczne i graficzne. Jest pomysłodawczynią i kuratorką Gdańskiego Biennale Sztuki, którego pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku. Od początku 2018 jest również kuratorką Galerii Okręgu Gdańskiego ZPAP, a od 2019 członkiem zarządu gdańskiego ZPAP. Autorka felietonów, wstępów do katalogów i tekstów o sztuce. Brała udział w wielu plenerach rzeźbiarskich i sympozjach. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą m. in.: w Szwecji (2006), na Litwie (2003, 2005, 2006,2007 2008, 2013, 2016) w Kanadzie (2007), Turcji (2017) roku oraz na Międzynarodowym Festiwalu Narracje 2010. Kilkukrotnie otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska, a w roku 2007 i 2016 Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska.
Jakub Sobko
Urodził się w Gdańsku w roku 2001. Ukończywszy naukę w Zespole Szkół Energetycznych uzyskał tytuł technika informatyka. W roku 2022 ukończył pierwszy rok na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. W kolejnym roku akademickim rozpocznie studia na Wydziale Zarządzania na kierunku Informatyka i Ekonometria. Interesuje się kinem i historią.
Kacper Sobko
Urodził się w Gdańsku w roku 1995. Ukończywszy naukę w Pomorskich Szkołach Rzemiosł uzyskał tytuł technika cyfrowych procesów graficznych. W roku 2022 uzyskał licencjat na Wydziale Archeologii na Uniwersytecie Gdańskim. Jesienią tego roku będzie aplikował na drugi stopień studiów archeologicznych. Interesuje się historią i archeologią.
Elżbieta Małgorzata Turło
Rzeźbiarka. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni profesora Stanisława Radwańskiego. Zajmuje się głównie ceramiką, którą wystawia i sprzedaje w galeriach Polski i za granicą. Ważniejsze wystawy: Rzeźbiarze Trójmiasta PGS, Sopot, Polska 2001; 47 Wystawa Ceramiki Artystycznej, Castelamonte, Włochy 2007; Nord Art Budelsdorf, Niemcy 2007; Art /r/evolution Selective ar,t Paryż Francja 2010 Muzeum Narodowe, Gdańsk, Polska 2011.

Drukuj
Prześlij dalej