Romeo i Julia, Julia i Romeo - spektakl

Romeo i Julia (fot. CKiS)

odbyło się
30
04.2022
Sobota
Tczew - Romeo i Julia, Julia i Romeo - spektakl
Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza na spektaklu "Romeo i Julia, Julia i Romeo" w reżyserii Piotra Weintza. Spektakl ten jest pierwszą własną produkcją Centrum Kultury i Sztuki od kilku lat.

Romeo i Julia, Julia i Romeo - spektakl
30 kwietnia 2022 godz. 17.00
Sala widowiskowa CKiS
Bilety 20 zł

"Romeo i Julia, Julia i Romeo" to oryginalna adaptacja dramatu Williama Szekspira, w której wykorzystano jedynie dialogi głównych bohaterów sztuki z pominięciem innych postaci i treści. W spektaklu została również zachowana chronologia wydarzeń z dzieła Szekspira.
Tak skonstruowany spektakl sprawia, że dopiero rodzące się uczucie pomiędzy głównymi bohaterami jest na pierwszym planie, a wszelkie rodzinne niesnaski pozostają w tyle. Najbardziej oryginalnym zabiegiem w jego realizacji jest to, że aktorzy wypowiadają zarówno kwestie Julii, jak i Romea, bez stałego podziału na role. Osią przedstawienia jest tworząca się relacja, jej barwy, a nie ludzie, dlatego też nie ma znaczenia, kto wypowiada daną treść. Widzowie podążają za emocjami, a nie za konkretnymi bohaterami.
Spektakl jest niejednorodną ciągłą formą, która ewoluuje wraz z przebiegiem fabuły. Na scenie wykorzystywane są elementy teatru ruchu, tańca, śpiewu, komedii czy wręcz tragifarsy oraz nawiązania do starożytnego teatru greckiego, w którym akcję komentuje chór.
Scenariusz i reżyseria: Piotr Weintz
Występują: Damian Droszcz, Piotr Weintz
Na podstawie: William Shakespeare "Romeo i Julia"
Przekład - Stanisław Barańczak
Czas trwania spektaklu: ok. 70 minut

Informacje o twórcach:
Piotr Weintz - aktor, reżyser oraz edukator teatralny. Jak sam twierdzi, przełomem w jego życiu był moment uświadomienia sobie, że pragnie oddziaływać na ludzkie emocje. Absolwent filozofii, studium policealnego o spec. wokalno-aktorskiej, szkoły filmowej - kierunek reżyseria; animator zespołów teatralnych. Za spektakle tworzone w oparciu o autorskie scenariusze z prowadzonymi grupami (dzieci, młodzież, seniorzy, dorośli, osoby z niepełnosprawnością) zdobył kilkanaście nagród, w tym kilka głównych, zarówno w konkursach regionalnych, festiwalach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Za swoją działalność w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury otrzymał w 2010r. Nagrodę Starosty Tczewskiego, natomiast w 2020 r. nagrodę Prezydenta Tczewa.

Damian Droszcz - aktor, absolwent Akademii Teatru Alternatywnego, absolwent Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu, animator kultury, moderator.
Aktor teatralny i filmowy, współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu, Teatrem Lalek "Zaczarowany Świat" w Toruniu i Teatrem Rysunkowym Jaworski. Pracuje również jako nauczyciel przedmiotu "Kultura żywego słowa" oraz reżyseruje spektakle. Od 2009 r. prowadzi amatorską grupę teatralną osób niepełnosprawnych, uzależnionych i wolontariuszy - Teatr Jestem, prowadzi również warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnością i osób uzależnionych w kraju i za granicą (min. Belgia, Turcja, Bułgaria, Norwegia, Włochy).
Jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody Prezydenta Miasta Torunia za działalność w sferze kultury, promowanie działań teatralnych wśród osób niepełnosprawnych i młodzieży szkolnej (2011), stypendystą Miasta Torunia w dziedzinie kultury (2014r., 2016r., 2017r. i 2018r.) oraz stypendystą Marszałka województwa kujawsko - pomorskiego w dziedzinie artystycznej (2017r.).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • Cosmo_gość

  30.04.2022, 22:12

  Spektakl

  Widowisko promujące LGBT_RTV_AGD. Nie polecam iść z dzieckiem. Nie mylić z prawdziwą sztuką Romeo i Julia. Faceci łapiący się za genitalia, całujący się itp. Ale to tylko moje zdanie. Może komuś się będzie podobało... nie zabraniam.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.