Wystawa "Jan Wałaszewski (1921-2003). Życie i twórczość"


odbyło się
25
04.2013
Czwartek
Tczew - Wystawa "Jan Wałaszewski (1921-2003). Życie i twórczość"
Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zaprasza na wystawę "Jan Wałaszewski (1921-2003). Życie i twórczość". Wernisaż odbędzie się 25 kwietnia 2013 r. o godz. 17:00 w Bibliotece Głównej przy ul. J. Dąbrowskiego 6. Ekspozycja będzie czynna do 16 maja br.

Jan Wałaszewski - to urodzony w Czersku artysta malarz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie, działacz konspiracyjny, harcerz, nauczyciel, orędownik przemian demokratycznych w naszym kraju. Przez wiele lat związany ze Starogardem Gdańskim - wielki miłośnik Kociewia.

Na wystawie zaprezentowano prace Jana Wałaszewskiego wykonane różną techniką plastyczną, m.in. obrazy olejne, akwarele, rysunki tuszem i patykiem. Obok charakterystycznego dla jego twórczości malarstwa realistycznego pojawiają się również abstrakcje. Działalność konspiracyjna Wałaszewskiego w okresie okupacji hitlerowskiej, a w Polsce Ludowej w strukturach podziemnej „Solidarności” została zobrazowana wykonanymi własnoręcznie rysunkami, opatrzonymi autorskim komentarzem. Na wystawie nie zabrakło również dowcipnych rysunków będących odpowiedzią na absurdy PRL-u.

Złożoność i wielowątkowość Artysty sprawia, że wystawa jest przeznaczona nie tylko dla miłośników sztuk plastycznych, ale również dla wszystkich zainteresowanych historią najnowszą naszego regionu.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • Jacqueline_gość

  30.12.2021, 19:51

  Jan Walaszewski

  Is there anyone who knows family of Jan Walaszewski? I am the daughter of Ben de Swart he was hiding in Beverwijk, the Netherlands. I to come in writing contact please.

  Odpowiedz
  IP: 24.132.xx0.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.