Wystawa etnograficzna w Fabryce Sztuk

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
26
09.2019
Czwartek
Tczew - Wystawa etnograficzna w Fabryce Sztuk
Fabryka Sztuk zaprasza na wystawę etnograficzną "Chłopskie requiem. Zwyczaje pogrzebowe na polskiej wsi".

Śmierć - jedyna pewna rzecz, która spotka nas w życiu. Moment ten budził lęk i strach, ale ludzie próbowali go zrozumieć i godnie przyjąć. W kulturze ludowej śmierć i obrzędy z nią związane należą do jednych z najważniejszych obrzędów przejścia, mających na celu zabezpieczenie żyjących. Śmierć była oswojona, konsolidowała nie tylko pogrążoną w smutku rodzinę, ale także całą społeczność wiejską. Długie, skomplikowane rytuały nadawały jej odpowiedni splendor i majestat. Ludowe zwyczaje pogrzebowe są połączeniem wierzeń pogańskich i chrześcijańskich.
Na wystawie zapoznamy się ze zwiastunami śmierci, z wytycznymi zachowań przy agonii, przygotowaniem ciała do pochówku, samym pogrzebem oraz okresem żałoby.
Wystawa została zorganizowana ze zbiorów: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Etnograficznego im. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku, Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum w Łowiczu, Muzeum w Łęczycy, Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. T. i I. Gulgowskich w Wdzydzach Kiszewskich, Fabryki Sztuk, Agencji Artystycznej GAP w Krakowie, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, Polon oraz ze zbiorów prywatnych: Wiktorii Blacharskiej, Kamili Gillmeister i Piotra Witkowskiego.
Filmy wykorzystane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie, Programu Historia Mówiona Ośrodka Brama Grodzka - Teatr "NN" w Lublinie.

Chłopskie requiem. Zwyczaje pogrzebowe na polskiej wsi
wystawa
kurator: Kamila Gillmeister
czynna do 31.12.2019 r.
wernisaż 26.09 o godz. 18.00
Fabryka Sztuk
Tczew, ul. 30 Stycznia 4
Wstęp wolny!

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA