Tczewskie Zaduszki poświęcone Kazimierzowi Badziągowi

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
25
10.2019
Piątek
Tczew - Tczewskie Zaduszki poświęcone Kazimierzowi Badziągowi
Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej zaprasza na spotkanie z cyklu "Tczewskie Zaduszki" poświęcone w tym roku pamięci hm. dr. Kazimierza Badziąga. Spotkanie odbędzie się w Fabryce Sztuk w Tczewie przy ul. 30 Stycznia 4 o godz. 17.30.

Kazimierz Badziąg (1921-2016), rodowity tczewianin, w czasie II wojny światowej członek "Szarych Szeregów", aresztowany i wysłany do KL Stutthof. Brał udział w ewakuacji obozu tzw. "Rejsie Śmierci". Dotarł do Danii, gdzie doczekał wyzwolenia. Do Polski powrócił w 1946 r. Po wojnie obronił pracę doktorską z fizyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Przez pewien czas kierował Katedrą Dydaktyki Fizyki na Uniwersytecie Gdańskim, a także piastował stanowisko prodziekana Wydziału Matematyki i Fizyki. W wieku 90. lat, w ramach ostatniego zadania harcerskiego, uzyskał stopień harcmistrza. Autor licznych publikacji z dziedziny fizyki. Zmarł we własnym domu w Tczewie w 2016 r. i został pochowany 22 października na tczewskim cmentarzu.
źródło: Wikipedia

W programie spotkania m.in. prezentacja rodzinnych materiałów K. Badziąga oraz prezentacja filmu dokumentalnego Miry Prajsner "Przybysze".

Drukuj
Prześlij dalej