Promocja książki "Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa"

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
24
04.2024
Środa
Promocja książki "Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa"
Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew zaprasza na promocję książki Karola Plata-Nalborskiego pt. "Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa". Żadna z wymienionych jednostek nie doczekała się jak dotąd szczegółowej monografii swych dziejów. Spotkania autorskie odbędą się w Tczewie oraz Bałdowie.

Pierwsze ze spotkań odbędzie się w środę, 24 kwietnia, o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej w Bałdowie przy ul. Pięknej 1. Głównym tematem będzie zarys dziejów wsi Bałdowo i Knybawa. Drugie spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia, o godz. 18.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Czyżykowskiej 69 w Tczewie. Głównym tematem będzie zarys dziejów dawnej wsi Czyżykowo.

Na obu spotkaniach będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie 69 zł lub - w przypadku osób, które wsparły wydanie publikacji na Zrzutka.pl - odebrać swoje egzemplarze.

Książka pt. "Kraina wędrujących dworów. Z dziejów Bałdowa, Knybawy i Czyżykowa" to pierwsze, tak obszerne studium dziejów położonych nad strugą Drybok miejscowości Bałdowo (niem. Baldau) i Knybawa (niem. Kniebau) oraz dawnej wsi Czyżykowo (niem. Zeisgendorf), włączonej 1 kwietnia 1908 r. do miasta Tczew. Przygotowana przez Karola Plata-Nalborskiego publikacja to ponad 700 stron cennych informacji, opartych na szerokiej bazie źródłowej, uzupełnionych o archiwalne mapy, zdjęcia i grafiki, obejmujących okres od XIII wieku do lat 60. XX wieku. Monografię wzbogacono licznymi wątkami z zakresu m.in. architektury, budownictwa, archeologii i genealogii.


- Z kart dziejowych, w zupełnie niepozornych miejscach, wyłaniają się nieznane lub dawno zapomniane obiekty, wydarzenia i postacie - wyjaśnia autor książki, Karol Plata-Nalborski. - W książce można znaleźć nie tylko suche fakty historyczne, administracyjne czy statystyczne, ale przede wszystkim sporą dawkę ciekawostek i danych o zabytkach (zarówno tych zachowanych, jak i nieistniejących), odkryciach archeologicznych, jak również mieszkańcach (polskich, niemieckich, żydowskich) na przestrzeni kilkuset lat, w tym rodzinach odgrywających kluczową rolę na omawianych obszarach.


Drukuj
Prześlij dalej