Być jak Charlie Chaplin - monodram

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
20
05.2022
Piątek
Tczew - Być jak Charlie Chaplin - monodram
"Być jak Charlie Chaplin" to brawurowa próba zmierzenia się z legendą. Najsłynniejszy komik kina niemego stał się ikoną popkultury już bardzo dawno temu. Jego znakiem rozpoznawczym były melonik, laseczka oraz charakterystyczny wąsik i to jest pewne. Potem pojawiają się już tylko pytania i wątpliwości. Nieprzypadkowo w konkursie na sobowtórów Charlie Chaplina sam Charlie Chaplin zajął... 3 miejsce, jak mówi jedna z najsłynniejszych anegdot związanych z reżyserem filmu "Dyktator". Do dziś nie wiemy, kim był z pochodzenia i gdzie się urodził ten genialny aktor, scenarzysta i reżyser.

Być jak Charlie Chaplin - monodram
20 maja 2022 godz. 19.00
Sala widowiskowa CKiS
Bilety: 20 zł


Oryginalny scenariusz Piotra Wyszomirskiego napisany współczesnym językiem, konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Porusza nieoczywiste tematy, nie stroniąc od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Tekst w formie monodramu przygotowany został pod konkretnego aktora i daje szerokie pole do ukazania jego scenicznych możliwości. Autor za medium i partnera nieprzypadkowo wybrał aktora teatru muzycznego.
"Być jak Charlie Chaplin" to wulkan energii, w którym Mateusz Deskiewicz z Teatru Muzycznego w Gdyni pokazuje pełen wachlarz swych umiejętności: tańczy, śpiewa, wzrusza, rozśmiesza i prowokuje do refleksji.

Scenariusz: Piotr Wyszomirski
Reżyseria: Mateusz Deskiewicz, Piotr Wyszomirski
Opr. muzyczne: Artur Guza
Wideo: Łukasz Czerwiński
Wykonanie: Mateusz Deskiewicz Plakat: Jacek Staniszewski
Premiera: 9.12.2014.
Produkcja i prawa autorskie: Fundacja Pomysłodalnia
Czas trwania: 60 minut

Nagrody:
- nagroda indywidualna oraz honorowa na III Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych (marzec 2015)
- "Strzała Północy" na 3. Koszalińskich Dniach Monodramu - Debiuty (wrzesień 2015)
- nagroda aktorska na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie (sierpień 2017)
- nagroda aktorska na XX Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku (maj 2018)
Spektakl za granicą gościł do tej pory: w Armenii, na Ukrainie i na Litwie.

Mateusz Deskiewicz - Aktor i wokalista, ma w swoim dorobku role w spektaklach muzycznych, dramatycznych, filmie i serialu. Od 2004 roku związany na stałe z Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni, gdzie można zobaczyć go m. in. w rolach: Maksa w "Avenue Q", Kazika w "Chłopach", Władysława Topolnickiego w "Klubie Kawalerów", Hrabiego w "Lalce" oraz w spektaklach "Cud albo krakowiaki i górale", "Kumernis czyli o tym, jak świętej panience broda rosła" "Pchła Szachrajka".
Występuje w warszawskim Teatrze Syrena, gdzie bawi publiczność rolą Lalewicza w spektaklu "Hallo Szpicbródka" w reż. W. Kościelniaka. Współpracuje także z Teatrem 6. Piętro w Warszawie.
Współpracował z teatrami: Wybrzeże w Gdańsku - Günther von Essenbeck w "Zmierzchu Bogów" (reż. G.Wiśniewski), Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni - Admirał rosyjski w "Zorbie" (reż. J.Szurmiej) oraz Operą Bałtycką w Gdańsku - Narrator w "Nie taki Straszny Dwór". Dużym wyzwaniem była dla niego rola Angel w musicalu "Rent" w reż. A.Ozgi, grana w Operze na Zamku w Szczecinie.
Wziął udział w filmach: "Ubu król" w reż. P. Szulkina, "Telewizja Solidarność" w reż. B. Łoszewskiego oraz "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" w reż. A. Krauzego. Zagrał też role w filmach kina niezależnego, między innymi: "Substytut", "Dotyk pośredni", "Kulawi", "Południk zerowy" oraz "Słowik". Można go było również zobaczyć w serialach "Sąsiedzi" TVP 2, "Ludzkie Sprawy" TVP 1 i "Krew z krwi" CANAL+.

Piotr Wyszomirski - scenariusz, reżyseria
Krytyk i prosument kultury. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych i widowisk muzycznych (m.in. "This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy", "Być jak Charlie Chaplin", "Pamiętajcie o wulkanach", "I'm Calling You" "Odlot. Szopka pomorska za rok 2014", Ostatnia wieczerza", "Prawdziwa historia śmiechu"). Recenzent teatralny, filmowy i muzyczny, felietonista. Redaktor naczelny "Gazety Świętojańskiej online", stypendysta i laureat nagrody za promocję kultury województwa pomorskiego. Autor kilkuset artykułów (recenzji, małych form literackich) publikowanych na łamach czasopism i wortali internetowych, redaktor wortalu Pomorze Kultury, aktywista Fundacji Pomysłodalnia.
Informacje o pozostałych realizatorach

Artur Guza - kompozytor, aranżer, aktor i wokalista.
Ukończył Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Kompozycję i Aranżację Jazzową na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Jest aktorem Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz pedagogiem w Państwowym Studium Wokalno-Aktorskim.
Jako kompozytor, aranżer i kierownik muzyczny przygotował wiele produkcji teatralnych współpracując z takimi reżyserami, jak: Małgorzata Talarczyk ("Prezydentki", "Opowieść o ZOO"), Tomasz Mandes ("Z twarzą przy ścianie"), Tomasz Valldal Czarnecki ("Nie ma tego złego", "Calineczka", "Zielona wyspa banana", "Królewna Śnieżka", "Hotel Palace", "Brzydkie kaczątko", "Kolędy z całego świata", "Pippi", "Bleee...", "Wodna Opowieść", "Mała Syrenka", "Wiocha czyli piosenki o prostej miłości"), Małgorzata Ryś ("Szach i Papuga", "Gwiazdka w Muzycznym"), Zbigniew Sikora ("Gdyby do szkoły chodziły anioły", "Na arce o ósmej"), Renia Gosławska ("Miłość nieznana"), Donata Zuliani ("Koncert na cztery łapy"), Jerzy Jan Połoński ("Tuwim dla dorosłych").
Do osiągnięć artysty należy skomponowanie hymnu dla Polish School in Derby w USA oraz "Drogi Krzyżowej" na orkiestrę symfoniczną, chór i chór chłopięcy, której prapremiera odbyła się w kwietniu 2012 roku w Filharmonii im. Józefa Elsnera w Opolu, pod batutą Young Chil Lee.
Piosenka "Miłość Ci wszystko wybaczy" w aranżacji Artura Guzy i wykonaniu Anny Urbanowskiej, została wybrana w plebiscycie Gazety Świętojańskiej, jako "Najlepsze wydarzenie roku 2013". Artysta otrzymał także Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni- Wojciecha Szczurka za opracowanie muzyczne spektaklu "Tuwim dla dorosłych" w reż. Jerzego Jana Połońskiego.

Łukasz 'Rat' Czerwiński - Aktor, reżyser, producent, absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej.
Występował na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni w takich spektaklach, jak "Skrzypek na dachu", "Shrek", "Fame", "Lalka" czy "Spamalot". Studiował reżyserię filmową w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Obecnie można go zobaczyć w Centrum Kultury w Gdyni w spektaklu "Mayday - Run for your wife". Fascynat kina science-fiction, eksperymentuje z kinem gatunkowym. Nie boi się trudnych realizacji i ważnych tematów. Doświadczony w pracy z dziećmi i młodzieżą; prowadził zajęcia w ramach

Warsztatowej Akademii Musicalowej; projektu "Sierzchowo", "Przystanek Dobro". W roku 2009 napisał, wyreżyserował i wystawił własny musical "Tama" w Teatrze Nasz we Włocławku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • Pan Klatek_gość

  25.03.2022, 16:07

  Chaplin nie brał udziału w konkursie

  Mit o tym jakoby Chaplin brał udział w konkursie na swojego sobowtóra, jest równie często powielany jak jego rzekome żydowskie korzenie. Tutaj wszystkie pięknie wyjaśnione: tnij.tcz.pl/?u=a48528

  Odpowiedz
  IP: 89.171.xx6.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.