Wystawa "Relokacje" w Fabryce Sztuk

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
18
10.2019
Piątek
Wystawa "Relokacje" w Fabryce Sztuk
Fabryka Sztuk zaprasza na wystawę "Relokacje". Wernisaż odbędzie się w piątek 18 października o godz. 19.00 w siedzibie Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4.

W wystawie biorą udział dydaktyczki i dydaktycy kierunku Rzeźba Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Sylwia Aniszewska, Mariusz Białecki, Alicja Buławka-Fankidejska, Mariusz Burdek, Marek Elsner, Sylwia Jakubowska-Szycik, Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Jóźwiak-Moskal, Robert Kaja, Małgorzata Kręcka-Rozenkranz, Adriana Majdzińska, Ludmiła Ostrogórska, Marcin Plichta, Magdalena Schmidt-Góra, Wojciech Sęczawa, Dariusz Sitek, Tomasz Skórka, Daniel Sobański, Tomasz Sobisz, Jan Szczypka, Marek Targoński, Przemysław Trześniak, Małgorzata Wiśniewska.

Gdańsk, będący morską "bramą na Świat", od wielu wieków był tyglem narodowości zasilanym przez cudzoziemców czy osoby z innych krańców Polski. Podróżujących, bo chcą lub muszą coś zmienić w swoim życiu lub, którzy machinalnie zostali tu wrzuceni bez większego wyboru. Wszyscy ci ludzie, w ogólnym rozrachunku, wzbogacają pomorską społeczność.

Dla mnie personalnie jest to moment zmierzenia się z tematem tożsamości. Zarówno tożsamości miejsca jak i z dosłownym zaznaczeniem zjawiska przemieszczania się jednostki. Wiąże się to z czynnością pozostawienia czegoś, pozostawienia budynków, ludzi i podążaniu ku nowy regułom.

Człowiek wędruje do nowego miejsca, bo morze, bo góry, bo las, bo zwierzęta, bo ludzie, a czasem - bo właśnie ich brak.
Myślę, że dążenie do bezpieczeństwa, spokoju, stabilizacji, byłoby tu najczęstszym wyznacznikiem. Mogłoby wydawać się, że człowiek dobrowolnie, fizycznie relokuje siebie do nowego środowiska, w którym najwyraźniej czerpie korzyści. Pretekstem do zmiany może być lepsza praca, miłość do drugiej osoby, zamiłowanie konkretnych sytuacji, zauroczenie miejscem lub w ekstremalnych warunkach, po prostu chęć przeżycia.
Wydaje mi się, że pewnego rodzaju melancholia jest nieodłącznym elementem tego tematu. Tu znajdziemy w większej mierze konsekwencję i przywiązanie do środków wyrazu. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku powstała w latach 45 XX wieku. Niemal od samego początku tworzył jej charakterystyczny język wypowiedzi artystycznej jej dydaktyków, który jest w Polsce bardzo rozpoznawalny. Do dziś dzieła gdańskich artystów charakteryzują się mocnymi fundamentami sztuki klasycznej oraz nowoczesnym punktem widzenia - otwartością na eksperymenty i nieoczywiste rozwiązania.

Do wystawy "Relokacje" przystępuje niemal cały Kierunek Rzeźby gdańskiej akademii, co jest o tyle cieszące, że powstała ciekawa i zróżnicowana ekspozycja eksplorująca indywidualne postawy artystyczne.

Marek Elsner, Fragment tekstu kuratorskiego


Wystawie towarzyszy katalog.
Kurator: Marek Elsner /ASP w Gdańsku/
Koordynator ze strony FS: Kamila Gillmeister
Wystawa czynna do 31.12.2019 r.

Drukuj
Prześlij dalej