O!pla - 11. Ogólnopolski Festiwal Animacji

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
28
03.2023
Wtorek
O!pla - 11. Ogólnopolski Festiwal Animacji
Ogólnopolski Festiwal Animacji O!pla będzie gościć kolejny raz w Tczewie. Konkurs Główny skierowany do widzów dorosłych, dwa pozostałe konkursy skierowane są do młodszego widza. W Centrum Kultury i Sztuki będzie można obejrzeć filmy z konkursu Teraz Dzieci Mają Głos!, w trzech kategoriach wiekowych.

O!pla - 11. Ogólnopolski Festiwal Animacji
28-29 marca 2023
Sala widowiskowa CKiS
Bilety: 5 zł

Na seanse zapraszamy przedszkolaki (28 marca), dzieci z klas 1-3 (28 marca) oraz dzieci w wieku 12+ (29 marca).
We wszystkich konkursach Jurorami są sami widzowie, zaś nagrodami słynne Tobołki Koziołka Matołka. Nasza publiczność również będzie miała swój ważny głos w wyborze najlepszego filmu dla młodego widza.
Zapraszamy najmłodszych fanów kina na wiosenne spotkanie z polską animacją!
Bilety i rezerwacje dla grup szkolnych prowadzone są przez kasę CKiS.
 
Konkurs Teraz Dzieci Mają Głos! - zestaw filmów dla przedszkolaków
28.03.2023r., godz. 10.00
Bilety: 5 zł
 
BELLA W BRZUSZKU - GWIAZDA (Polska 2021, 06:10), Jacek Rokosz, Animoon Sp. z o.o.
Nocą na niebie jest tyle błyszczących światełek. To gwiazdy. Choć są bardzo daleko od nas, możemy je oglądać przez specjalne lunety, zwane teleskopami. Podobno, gdy się zobaczy spadającą gwiazdę, trzeba szybko pomyśleć życzenie, bo może się spełni. Benio czeka na to niecierpliwie. Ale niebo bywa kapryśne. Nawet nocą potrafi się zachmurzyć. Trzeba spokojnie poczekać, aż gwiazdy znów rozbłysną.
 
BOBASKI I MIŚ - LATO (Polska 2022, 03:30), Maja Garmulewicz, KazStudio
Dzieci męczy upał. Miś Zdziś pokazuje im plaże i dba by nałożyły krem przeciwsłoneczny. Treflik z Treflinką bawią się uciekając przed falami. Morze wyrzuca na ląd muszelkę z perełką, która bardzo podoba się Treflince. Chciałaby ją mieć dla siebie...
 
LIMONEK I BEZIA - JAJKO NIESPODZIANKA (Polska 2022, 03:30), Ilenia Cotardo / Piotr Ficner, Likaon Sp. z o.o.
"Limonek i Bezia" to lalkowy serial animowany skierowany do dzieci w wieku 3-6 lat. Głównymi bohaterami są dwa młode kolibry, rodzeństwo, które rozwiązuje różne problemy w każdym odcinku, współpracując i próbując różnych wynalazków. Każda historia kontrastuje ze sobą dwa elementy: realizm i bujną dziecięcą wyobraźnię. Chcielibyśmy, aby dzieci łatwo mogły się identyfikować z bohaterami i ich światem, a jednocześnie mogą oddać się marzeniom i zabawie, odkrywać wszechświat w którym wszystko jest możliwe. JAJKO NIESPODZIANKA jest pilotem serii.
 
OPOWIADANIA Z PIASKOWNICY - OKULARY (Polska 2021, 05:00), Paweł Czarzasty, TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.
Tomek lubi, jak w przedszkolu dzieje się coś niezwykłego. Kiedy jego kolega Kuba, przychodzi pewnego dnia w okularach, natychmiast stają się one obiektem zainteresowania i zazdrości wszystkich dzieci. Okulary przechodzą z rąk do rąk. Szczególny zachwyt budzi jednak etui, bo można z niego robić kilka fantastycznych rzeczy...

 
SZMATKOWE KRÓLESTWO - POPISY CYRKOWE (Polska 2022, 07:00), Szymon Adamski, Serafiński Studio sp. z o.o.
Królewna Bianka jest wielką fanką cyrkowca Pana Świerszcza i chce go naśladować. Podczas wieczornego występu mistrza nadarza się okazja, można jak on, przejść po wysoko powieszonej nad ziemią linie. Królewna próbuje to zrobić ale coś się nie udaje i o mało nie dochodzi do tragedii. Widzowie zamierają z przerażenia i tylko Chomik Albert nie traci głowy.
 
 
O!pla  - 11 Ogólnopolski Festiwal Animacji
Konkurs Teraz Dzieci Mają Głos! - zestaw filmów dla dzieci wczesnoszkolnych
28.03.2023r., godz. 11.30
Bilety: 5 zł
 
CZERWONY PAPIEROWY STATECZEK (Polska/Niemcy 2013, 13?:00), Aleksandra Zaręba, Lena Vurma, DragonFly Films, MiniMondo, Studio Filmowe Odeon, 2001 Marek Rudnicki
"Nic się nie zdarzy, jeśli najpierw nie będziemy marzyć"- Carl Sandburg. Poetycka opowieść o odwadze i odkrywaniu świata. Czerwony papierowy stateczek ma marzenie by odkryć nowy świat. Pomimo faktu, że jest tylko małym stateczkiem, ma on w swym sercu odwagę, by uwierzyć, że wszystko jest możliwe. Pewnego dnia, wyrusza w podróż, by spełnić swe marzenie. Podróż ta okazuje się wielką przygodą, przygodą która zmieni go na zawsze...
 
FALE ETERU (Polska 2019, 05:55), Agata Perszutów, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Film opowiada historię ojca posiadającego niecodzienne hobby jakim jest krótkofalarstwo. Bohater jest  bardzo zaangażowany w swoją pasję i przez to oddala się od świata rzeczywistego. Zatraca się w świecie zapomnianej radiotelegrafii, chcąc dosięgnąć sygnałów z całego świata. Jego fascynacji z boku przygląda się córka.
 
KOSMOGONIA: MY LUDZIE Z KOSMOSU (Polska 2014, 10:30), Andrzej Piotr Morawski, Serafiński Studio
Sześcioletni chłopczyk, Wituś, spędza pod opieką Dziadka wakacje w górskim, agroturystycznym gospodarstwie. Dziadek, który jest profesorem, stara się w sposób przystępny wytłumaczyć wnukowi, w jaki sposób przez wieki narastała wiedza ludzi o otaczającym ich świecie. Asumptem jest zbiór znaczków, a wśród nich seria poczty nikaraguańskiej temu właśnie poświęcona. Dziadek zdaje sobie sprawę, że do wyobraźni chłopca bardziej przemówi praktyczne zastosowanie poszczególnych odkryć, więc unika jak może skomplikowanych wzorów. Wywód jednak prowadzi do najbardziej bodaj genialnego wzoru w całym naukowym dorobku ludzkości: E = mc2. Tego wzoru ominąć się nie da.
 
MALI BLOKERSI: CHCEMY WIELKIE DZIEŁO PACNĄĆ (Polska 2010, 10?) Piotr Furmankiewicz, Serafiński Studio
Trójka osiedlowych ziomków przygotowuje się do osiedlowej akcji. Chcą pacnąć imponujące graffiti. Od pomysłu do realizacji jest jednak długa droga, a efekt końcowy wstrząśnie samym komendantem policji!
 
ŚFINKI (Polska 2012, 17:14), Piotr Łańcucki, Darek Dikti Biuro pomysłów
Fisia, Dora i Iloraz to trzy zabawne świnki zamieszkujące bajkowy park. Pewnego dnia w parku pojawia się obcy. Świnki przeczuwają najgorsze, wręcz wpadają w panikę, bo ów tajemniczy przybysz jest groźnie wyglądającym psem. A może nawet wilkiem? Gdy splot śmieszno-strasznych wydarzeń sprawia, że w łapki świnek trafia pamiętnik psa, są już pewne - on jest niebezpieczny i zły. Ależ będzie im wstyd, gdy okaże się, że oceniły "nowego" tendencyjnie, pochopnie, po pozorach, podczas gdy ten okazał się miłym jegomościem, a w krytycznym momencie pospieszył świnkom z pomocą.
 
TERRA (Polska 2020, 04:26), Agata Patoła, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Po tajemniczej wyspie podróżuje Duch, przedstawiający sobą siły natury stwór o ulotnym charakterze. Kraina znajduje się w opłakanym stanie, została tam zaburzona równowaga: w jej górnej części panuje susza, dolna zaś tonie w wodzie. Pomiędzy jest zaśmiecona. Duch stara się ratować faunę i florę jedynym znanym sobie sposobem - za pomocą naturalnych cyklów.
 
 
 
O!pla  - 11 Ogólnopolski Festiwal Animacji
Konkurs Teraz Dzieci Mają Głos! - zestaw filmów dla dzieci w wieku 12+
29.03.2023r., godz. 10.00
Bilety: 5 zł
 
ASTRA (Polska/Meksyk 2022, 14:59), Michał Łubiński, Centrum Technologii Audiowizualnych
Krótkometrażowy film animowany, realizowany w tradycyjnej technice animacji lalkowej z
wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Główną bohaterką jest 6-letnia Astra, która
próbuje uchronić swoją siostrę przed udziałem w niebezpiecznej misji. Kiedy jednak
Anna potrzebuje pomocy, jej siostra bez zastanowienia wyrusza w kosmos, aby ją ratować.
Film przedstawia uniwersalną historię o siostrzanej miłości, przygodach oraz nieuniknionych
trudnościach życia codziennego. 
 
BLUE 52 (Polska 2021, 09:46),  Katarzyna Stefańska i Klaudia Wysiadecka, ASP Katowice
Dwunastoletnia dziewczynka imieniem Iris, jest Głucha i porozumiewa się Polskim Językiem Migowym. Mama opowiada dziewczynce historię o wielorybie Blue 52, który jest znany jako najbardziej samotny wieloryb na całym świecie. Posługuje się on innym językiem, którego inni nie rozumieją i jest wykluczony z powodu swojej odmienności. Dziewczynka wyrusza na spotkanie z wielorybem. Jej zmaganiom przygląda się jej ojciec, który nie akceptuje języka migowego i wymaga od niej komunikowania się językiem wyłącznie fonicznym. Krótki film animowany, ukazujący problemy osób z wadą słuchu w odniesieniu do osób słyszących. Jest to historia o samotności wynikającej z barier komunikacyjnych, opowiedziana z perspektywy osoby niesłyszącej. Projekt powstał z myślą o społeczności osób słyszących, które nie zdają sobie sprawy z problemów, z jakimi na co dzień borykają się osoby niesłyszące. Dodatkowo jest on skierowany do dzieci niesłyszących znających język migowy, będąc jedynym filmem animowanych zawierającym w warstwie wizualnej Polski Język Migowy.
 
MOST (Polska/Francja 2022, 24:06), Izumi Yoshida, Likaon
Film jest wzruszającą historią o "Dzieciach Syberyjskich", inspirowany zdarzeniami historycznymi opowiadającymi o pierwszych stosunkach dyplomatycznych między Polską i Japonii. Film "Most" jest opowiedziany z perspektywy jednego z Dzieci syberyjskich, dziesięcioletniego Janka. Główny bohater, który jest przywódcą polskich dzieci osieroconych na Syberii czuje się odpowiedzialny za grupę, zachowuje się niczym dorosły mężczyzna, nie może być bezbronnym dzieckiem. Każdy dzień na bezkresnej, zimnej, mglistej, przerażającej krainie jest walką o przetrwanie i przezwyciężenie głodu, smutku, beznadziei, tęsknoty za rodzicami, domem i miłością. Pewnego dnia na ratunek przychodzą nieznani ratownicy Japońskiego Czerwonego Krzyża, którzy w oczach dzieci są niczym olbrzymy. Dzieci zostają uratowane przez Japończyków, zostają zabrane do kraju kwitnącej wiśni, gdzie dostają opiekę medyczną, ciepły posiłek, dach nad głową i miłość tych, którzy stworzyli im rodzinę. Janek poznaje tam Haru- energiczną dziewczynkę. To ona staje się przewodnikiem Janka po nieznanym, pięknym, ciepłym i kolorowym nowym świecie- Japonii. Haru staje się jego nauczycielem odmiennej kultury, ale również uczy go jak być dzieckiem. Janek odzyskuje swoje dzieciństwo. Gdy mali Polacy odzyskują zdrowie, przychodzi czas rozstania. Przyjaźń między dziećmi Polskimi i Japońskimi stworzyła więź nie do rozerwania.
 
SIOSTRA (Polska 2022, 12:00), Kasia K. Pieróg,  Yellow Tapir Films
Dwie siostry podróżują przez Krainę Chmur w poszukiwaniu Wielkiego Drzewa. W wyprawie pełnej niepowodzeń, wyrzeczeń, radości i smutków zbliżają się do swojego celu i do siebie samych. Film o dynamice siostrzanej relacji, wzajemnych problemach i wspólnym dojrzewaniu.
 
ZAPOMNIANA KSIĄŻKA (Polska/Czechy 2022, 17:55), Agata Gorządek, Likaon
Film opowiada o stracie i radzeniu sobie z samotnością. Toni i Levi to główni bohaterowie filmu, którzy pewnego dnia znajdują tajemniczy przedmiot - zapomnianą książkę - która okazuje się mieć unikalną wartość.
 

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA