SZWEJK- spektakl dla młodzieży w ramach programu Teatr Polska

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
22
10.2019
Wtorek
Tczew - SZWEJK- spektakl dla młodzieży w ramach programu Teatr Polska
Wydawać by się mogło, że "Szwejka" zna każdy, ale mało kto przeczytał książkę Haška od deski do deski. Na scenie Centrum Kultury i Sztuki widzowie będą mieli okazję zderzyć swoje wyobrażenie na temat ikony czeskiej literatury z przewrotną interpretacją Joanny Zdrady. Autorem scenografii jest Pavel Hubička.


Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" w Słupsku
22 października 2019 godz. 19.00
Sala widowiskowa CKiS
Wstęp wolny za okazaniem wejściówki. Wejściówki dostępne w kasie CKiS od 10 września.Lekka forma, balansująca na krawędzi klaunady, jest pretekstem do wypowiedzi na temat jednego z najkrwawszych konfliktów zbrojnych w historii. Pod pozorami dowcipu Szwejk piętrzy sensy, a humor i parodia stają się sposobem na przetrwanie czasu wielkich społecznych i politycznych zmian.
Jesienią 1918 roku po zakończeniu I Wojny Światowej rozpoczęła się nowa epoka w dziejach Europy i Świata. Z mapy politycznej zniknęły wielkie monarchie. Wiele państw uzyskało, lub odzyskało niepodległość - w tym Polska. Większość z nich wybrała nowy ustrój - demokrację. Jacy jesteśmy sto lat po "wielkiej wojnie"? Czy wyciągnęliśmy z niej jakieś wnioski? Jak bardzo różnimy się od innych narodów, z którymi połączyła nas historia?
Doskonałym punktem wyjścia do tych przemyśleń jest książka Jaroslava Haška "Przygody dobrego wojaka Švejka podczas wojny światowej".


NOTKI O TWÓRCACH:
Joanna Zdrada - Absolwentka Vysokej Školy Múzických Umení w Bratysławie - kierunek reżyseria teatralna i dramaturgia (licencjat) oraz reżyseria teatralna (magister). Odbyła półroczne stypendium w Drama Department of Goldsmiths University of London. Stypendystka Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Visegrad Fund. Współpracuje z teatrami w Polsce, w Czechach i na Słowacji.

Pavel Hubička - absolwent Wydzialu Scenografii w Katedrze Alternatywnego Teatru Akademii Muzycznej w Pradze. Pracował w Studiu Filmu Animowanego w Pradze oraz jako etatowy scenograf w Naivnim Divadle w Libercu. Wielokrotnie współpracował ze znanym czeskim reżyserem Petrem Nosalkiem oraz kompozytorem Pavlem Helebrandem. Zaprojektował scenografie i kostiumy do ponad 140 spektakli w Czechach, Polsce, Estonii, Rosji, Szwecji, Słowacji i na Węgrzech.
OBSADA I TWÓRCY:
Maciej Gierłowski, Joanna Stoike-Stempkowska, Ilona Zaremba, Piotr Merecki, Maciej Piotrowski, Mikołaj Prynkiewicz, Michał Tramer.
Tłumaczenie: Antoni Kroh
Adaptacja: Jolanta Denejko, Joanna Zdrada
Reżyseria: Joanna Zdrada
Scenografia: Pavel Hubička
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Asystent scenografa: Justyna Bernadetta Banasiak
Asystent reżysera: Michał Tramer

Teksty piosenek: Bertolt Brecht, Marta Guśniowska

Spektakl dla młodzieży od 14 lat.
Czas trwania: 1 godz. 40 min.
UWAGA dla widzów chorych na epilepsję - w czasie przedstawienia używane są
stroboskopy.

Drukuj
Prześlij dalej