Wystawa ilustracji w Fabryce Sztuk

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
23
05.2024
Czwartek
Wystawa ilustracji w Fabryce Sztuk
"Kocie plotki" - to zbiór ilustracji stworzonych przez plastyczkę Fabryki Sztuk - Aleksandrę Ujazdowską-Bałdowską. Przedstawiają one portrety kotów, którym nadano jedną z najbardziej charakterystycznych dla ludzi cech - plotkarstwo. Obserwują, kłamią i rozmawiają o tym, kto co zrobił, gdzie wyszedł i jaki miał kolor czapki.

- Pomysł na wystawę pojawił się bardzo spontanicznie. Koleżanka poprosiła mnie o narysowanie kota Behemota, by wręczyć prezent swojej przyjaciółce na spektakl "Mistrz i Małgorzata", a że brakowało "oprawy" do biletu, to powstał kot, który wyszedł tak charyzmatyczny, że zaczęłam dodawać mu cechy. On jest wredny? Trochę zły? W sumie może jest arogancki, a może ktoś go okradł i się zezłościł? A co gdyby stworzyć takich więcej? Z różnymi grymasami, wesołe, smutne, zdziwione lub rozmarzone. I tak z jednego rysunku powstał pomysł na kocie plotki. Przedstawienie najgorszej cechy ludzkiej w krzywym zwierciadle. Spójrzmy na te kocie twarze i zastanówmy się, którym kotem jestem najczęściej? - komentuje autorka wystawy.

Ilustracje zostały wykonane różnymi technikami: od grafiki warsztatowej (sucha igła, monotypia) po klasyczne malarstwo gwaszowe i kredki. Na wystawie eksponowane są ich reprodukcje, ale kto jest ciekawy, jak wyglądają oryginały, to będzie miał szansę również je zobaczyć - znajdują się w specjalnym segregatorze.

Na wystawę można przynieść zdjęcie swojego kota, poukładać puzzle i zostawić autograf, odbijając kocią łapkę.


wernisaż: 23.05 godz. 18.00
wystawa czynna do 30.08.2024
pon.-pt. godz. 8.00-18.00
sob., ndz., święto 10.00-18.00
Fabryka Sztuk
Tczew, ul. 30 Stycznia 4
wstęp bezpłatny

Drukuj
Prześlij dalej