Koncert Kolęd - Chór Męski "Echo" i goście

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
23
01.2022
Niedziela
Tczew - Koncert Kolęd - Chór Męski "Echo" i goście
Niedzielny Koncert kolęd Chóru Męskiego "Echo" nie odbędzie się z powodu choroby dyrygenta.
Jednocześnie staramy się znaleźć ewentualny inny termin, w którym koncert będzie mógł się odbyć. O nowej dacie wydarzenia poinformujemy wkrótce.


Centrum Kultury i Sztuki oraz Chór Męski "Echo" serdecznie zapraszają na wspólne kolędowanie. Na scenie oprócz Chóru wystąpią zaproszeni goście: Duet Mega Ton oraz Tczewska Formacja Szantowa. 

Koncert Kolęd - Chór Męski "Echo" i goście

23 stycznia 2022 godz. 17.00
Sala widowiskowa CKiS
Wstęp wolny

Chór poprowadzi dyrygent Leszek Gołąb, a akompaniować będzie Kacper Kłosiński.
Konferansjer: Krzysztof Pieczewski.

W trakcie koncertu usłyszymy kolędy ze wszystkich stron świata.

Chór Męski ECHO
Chór Męski "ECHO" powstał w 1923 roku w  środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania. 
W roku 1927 Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze. Wybuch II wojny przerwał działalność Chóru, by po wojnie ponownie pojawić się na estradach regionu tczewskiego uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne. 
Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów, po kolei od powstania Chóru: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej -Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku Leszka Gołąb, Chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne.
Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni ponad 90-ciu  lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić  III miejscem i "Brązową Lirą" zdobytą w V Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.). 

W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów religijnych i świeckich w tym pieśni staropolskie. Chór dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd. 
Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju i tak m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech. 
Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2006 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim). 
W roku 1998 oraz 2018 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich.
Chór Męski "ECHO" od 1991 roku pracuje w strukturach Tczewskiego Centrum Kultury, obecnie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego "Echo" w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność Chóru.

Drukuj
Prześlij dalej