Jaguar i Taroth w klubie muzycznym CKiS

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
27
01.2023
Piątek
Tczew - Jaguar i Taroth w klubie muzycznym CKiS
Jaguar i Taroth- koncert
27 stycznia 2023 godz. 20.00
Klub Muzyczny CKiS
Bilety: 20 zł


Jaguar
Zespół powstał w Gdańsku w 1984 roku. Zespół zadebiutował w tym samym roku na festiwalu w Jarocinie, obok takich formacji jak KAT, Moskwa czy Siekiera.

Udział w tym wydarzeniu zakończył się ogromnym sukcesem grupy, która została zakwalifikowana do "Złotej ósemki festiwalu".
Rok 1985 to kolejne udane występy w całej Polsce, m.in. ponownie na festiwalu w Jarocinie. Warto odnotować, że w kwietniu 1986 r. Jaguar wystąpił podczas pierwszej Metalmanii w katowickim Spodku, razem z tak znanymi metalowymi zespołami jak choćby: KAT, Turbo, Vader, Dragon. Do sukcesów Jaguara należy też zaliczyć wspólne koncerty z TSA, Lady Pank i Dżem. W 1987 roku zespół na wiele lat zawiesił swoją działalność.
W 2022 roku Jaguar sensacyjnie powrócił do regularnego grania koncertów po 35 latach przerwy, i to w niemal oryginalnym składzie z lat 80-tych. Na rok 2023 formacja zaplanowała wydanie dwóch płyt - studyjnej i koncertowej oraz kolejne liczne występy na żywo.
Aktualny skład zespołu:
Dariusz Grzechnik - perkusja
Jerzy Rębisz - gitara
Robert Miszkin - gitara
Grzegorz Martyński - bas
Mariusz Juriewicz - wokal
https://www.facebook.com/Jaguar.official.profile

TAROTH
Gatunek - Classic Heavy Metal (od 2016 roku Female Vocal)
Rok powstania - 1984 Nowe nad Wisłą
Pierwszy skład: Marek Baczyński - śpiew
Mariusz Redliński - gitara
Arkadiusz Dzikowski - gitara
Tomasz Kraiński - bas
Wiesław Piórek - perkusja
Obecny skład: Marta Adamiec - śpiew

Tomasz Kraiński - gitara
Arkadiusz Dzikowski - gitara
Michał Pławski - bas
Wojciech Rusek - perkusja
Od momentu powstania zespół tworzył własny repertuar pozostając pod wpływem takich zespołów jak Black Sabbath, Iron Maiden czy Whitesnake. Działając przy klubie "Sambor" w Nowem nad Wisłą w latach 1984-86 Taroth zagrał kilkanaście "otwartych prób", które przerodziły się w minikoncerty i jam sessions. Dzięki temu repertuar zespołu znany był powszechnie fanom zanim został zarejestrowany. W maju 1986 roku Taroth zagrał koncert, który został zarejestrowany na kasecie "Taroth live". W tym samym roku Taroth wystąpił dwukrotnie w Bydgoszczy, ale już w zmienionym składzie. Na gitarze Mariusza Redlińskiego zastąpił Krzysztof Tonklewicz (obecnie Vermouth). Na początku 1988 roku zespół zawiesił działalność. Jego repertuar wykonywały grupy The Castle i Invader, w składzie których znaleźli się muzycy Taroth.
Jesienią 2015 roku z inicjatywy byłego gitarzysty Mariusza Redlińskiego reaktywowano grupę. Wobec braku możliwości odtworzenia pierwotnego składu, na perkusji grał Grzegorz Kłos (Panzerfaust), śpiewał początkowo Krzysztof Kita (The Castle), którego niebawem zastąpiła Anita Podgórska. W tym składzie, po odtworzeniu repertuaru z lat 80-tych i dokomponowaniu nowych utworów zespół pojawił się ponownie na scenie w maju 2016 roku. Po kilku koncertach i kolejnych zmianach składu (Mariusza Redlińskiego zastąpił Radosław Jabłoński z Panzerfaust, a Anitę Podgórską - Pamela Kowalska) Taroth w 2018 roku zarejestrował pierwszą płytę pod tytułem "Krucjata". Znalazły się na niej utwory z lat 80-tych, oraz kompozycje z lat późniejszych. Po wydaniu płyty muzycy zespołu Panzerfaust opuścili grupę, zaś Taroth rozpoczął serię koncertów promujących album w składzie: Pamela Kowalska - śpiew, Tomasz Kraiński - gitara, Arkadiusz Dzikowski - gitara, Michał Pławski - bas, Wojciech Rusek - perkusja.

Do stycznia 2020 roku zespół zagrał blisko 50 koncertów w różnych częściach kraju. Między innymi w towarzystwie takich formacji jak CETI, GOMOR, Bright Ophidia czy Drunk Riders. Także w roku 2020 zespół rozpoczął pracę nad drugą płytą. Czas pandemii koronawirusa znacznie przedłużył pracę w studio. Choroba kilku członków zespołu kilkukrotnie przerywała sesję nagraniową, jednak w czerwcu 2021 roku rejestracja materiału została zakończona. W październiku 2021 roku płyta "Demony przeszłości" trafiła w ręce fanów. Wydawcą płyty jest Fundacja "Pi jaR z sercem". Patronat medialny sprawują Metal Music Attack, RocKamila, Radio BonTon oraz Aimix Studio. W październiku 2021 Taroth - po przerwie spowodowanej pandemią - wznowił działalność koncertową. W lutym 2022 roku Pamelę Kowalską zastąpiła Marta Adamiec. Z nową wokalistką zespół nadal regularnie koncertuje, biorąc udział m.in. w Heavy Sounds Festival w Zieleninie u boku takich zespołów jak Bad Taste, DOFX, Drunk Riders, czy Lost. Obecnie zespół tworzy nowy materiał na 3 płytę.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  Rychu_gość

  24.01.2023, 22:31

  Jaguar

  Stosunkowo niedawno miałem przyjemność wysłuchać zespołu Jaguar na żywo. Grali jako support przed Turbo na koncercie w klubie Ucho w Gdyni 9 grudnia 2022. Kawał solidnego rzemiosła w stylu starego dobrego Hard & Heavy. Polecam niezdecydowanym.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.