Suchostrzygi - wieś, która stała się miastem

(fot. mat. prasowe )

odbędzie się
22
06.2107
Środa
Tczew - Suchostrzygi - wieś, która stała się miastem
Kiedyś wieś sołecka należąca do rodu Czapskich, włączona w granice Tczewa ponad sześćdziesiąt lat temu. Mowa o Suchostrzygach, obecnie największym osiedlu w naszym mieście, o którym opowiada wystawa plenerowa Fabryki Sztuk. Zostały poruszone następujące zagadnienia: przemiany przestrzenne na tym terenie, w tym powstanie Osiedla Bajkowego i Piotrowa, tworzenie się dwóch parafii rzymskokatolickich, odkrycia archeologiczne, szkolnictwo, rozwój handlu skupionego na targowisku ?Manhattan?, a także kulisy niezrealizowanej inwestycji pn. ?Fabryka Domów?.

Bogaty tekst uzupełniają archiwalne i współczesne fotografie, w tym zdjęcia lotnicze Suchostrzyg. Na uwagę zasługują fragmenty przedwojennej kroniki obecnej Szkoły Podstawowe nr 8. Przy powstaniu wystawy skorzystano ze zbiorów: Szkoły Podstawowej nr 8, Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Marka Byczkowskiego, Karola Kulinca, Stanisława Zaczyńskiego oraz autora wystawy Józefa Ziółkowskiego.

Otwarcie ekspozycji ?Suchostrzygi - wieś, która stała się miastem? odbędzie się 22 czerwca o godz.14:00 przy ul. F. Żwirki (obok fontanny).


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +2

  gosc_gość_gość_gość

  26.08.2019, 10:07

  Suchostrzygi

  Czemu w tytule jest rok 2107 .?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx2 
 • +7

  dd_gość

  19.03.2020, 13:54

  Bo wtedy skończy się kwarantanna

  .

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx1 
 • +2

  X_gość

  14.01.2021, 00:25

  I teraz jest też wsią

  GDYBY ludzie z wiosek nie zasiedlono przez Stocznie im. Lenina , Gazomierze ,Polmo i inne firmy to wieżowce na Jagiełły by były puste.Prawdziwych TCZEWIAKÓW z dziada pradziada to może 5% reszta to z Miłobądza ,Dąbrówki , Lisewa,Subków ,Narków ,Pruszcza, Wróblewa,Suchego Dębu Kalisk i chacharów itd

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx5.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA