Bieg Tropem Wilczym

Bieg Tropem Wilczym (fot. mat. prasowe)
Tczew - Bieg Tropem Wilczym

zobacz galerię zdjęć: 5
Uroczystości patriotyczne poświęcone Żołnierzom Niezłomnym odbyły się 15 sierpnia 2021 w Tczewie. Rozpoczęto o godz. 10.00 Mszą  świętą za Ojczyznę w kościele NMP Matki Kościoła.
Po uroczystej mszy świętej, przy Panteonie Katyńskim na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie odbył się apel pamięci, przybyłe delegacje złożyły kwiaty oraz zapalili znicze pod tablicą pomordowanych za Ojczyznę. W powiecie tczewskim odbyła się IX edycja imprezy pn. "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Powiat Tczewski do organizacji przedmiotowej imprezy zgłosił się po raz czwarty jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju oraz na świecie impreza ta nie mogła odbyć się w planowanym terminie (marzec 2021). Wydarzenie to jest organizowane z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach projektu odbył się tradycyjny bieg na dystansie 1963 metrów oraz bieg towarzyszący dla najmłodszych na dystansie 196 metrów. Liczby te odwołują się do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak PS. Lalek. 

W powiecie tczewskim bieg odbył się na drodze krajowej nr 91 na odc. od skrzyżowania ul. Al. Solidarności z ul. Kociewską i Gdańską do skrzyżowania ul. Al. Solidarności z ul. Jagiellońską. Organizatorem biegu było Powiatowe Centrum Sportu w Tczewie.

Bieg nie miał charakteru rywalizacji i udział w nim mógł wziąć każdy. Celem biegu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz edukacja i promocja święta.

Koszt uczestnictwa w biegu wynosił 20 zł z czego połowa tej kwoty została przekazana na leczenie dla małej, 10 letniej Ewki Ziółkowskiej z Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym "Kawałek Nieba".  Dlatego też bieg w Tczewie miał charakter wyjątkowy, nie tylko patriotyczny czy sportowy, ale również charytatywny.

Zgodnie z programem imprezy o godz. 11:40 odbył się bieg towarzyszący dla najmłodszych na dystansie 196 metrów, w którym udział wzięło ponad 20 najmłodszych pasjonatów biegania.
Przed biegiem głównym uczestnicy biegu odśpiewali hymn państwowy. Punktualnie o godz. 12.00 Pan Stefan Kukowski podał sygnał do startu, po którym prawie 100 uczestników biegu w patriotycznych strojach  wybiegło na trasę. W biegu udział wzięły osoby w różnym wieku.

Choć bieg nie miał charakteru współzawodnictwa to osoby które w końcowej rywalizacji zajęły trzy pierwsze miejsca (kategoria kobiet i mężczyzn) zostały uhonorowane pucharami, które wręczali: Pani Dorota Kościjańczuk, Pan Piotr Cymanowski oraz Pan Stefan Kukowski.

W kategorii kobiet pierwsza bieg ukończyła Agnieszka Pałkowska, na miejscu drugi uplasowała się Halina Dubiela, podium uzupełniła Karolina Ziółkowska zajmując miejsce trzecie, natomiast w kategorii mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Mariusz Żurawski wygrywając bieg główny, drugie miejsce zajął Stanisław Ćwikliński, trzecie wybiegał Paweł Zdanowicz.  Za udział w biegu każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, koszulkę, materiały promocyjno-informacyjne o Żołnierzach Wyklętych, po biegu na każdego czekały drożdżówki (dar piekarni Sambor i Meler) oraz kawa i herbata (restauracji Piaskowa)

Kierujemy serdeczne podziękowania dla Komendy Powiatowej Policji w Tczewie za zabezpieczenie trasy, obsłudze zabezpieczającej bieg pod względem medycznym oraz dziękujemy wolontariuszom z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Tczewie wraz z opiekunami Katarzyną Kiełpińską oraz Wojciechem Różanowskim. Ogromne podziękowania dla pracowników, współpracowników, rodzin którzy wsparli nas przy organizacji tego wydarzenia.

Organizatorzy biegu: Powiatowe Centrum Sportu w Tczewie i II Liceum Ogólnokształcące  im. Jana III Sobieskiego w Tczewie decyzją Kapituły otrzymali  "Medal Inki" "Za wieloletnie, godne uznania organizowanie Tczewskiego Biegu "Tropem Wilczym" i kultywowanie dziedzictwa Żołnierzy Wyklętych, ich wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży, dążąc do doskonałości, aby zachować się jak trzeba. " Medal  wręczył  wręczył członek Kapituły  Stefan  Kukowski


Patronat nad uroczystościami objęli:
?J.E. Ks. Ryszard Kasyna
?Jarosław Sellin -  Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
?Mirosław Augustyn - Starosta Powiatu Tczewskiego

?Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
? Oddział  IPN w Gdańsku
?Karol Nawrocki - Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
?Stefan Kukowski - Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Św. Stanisława

Organizatorzy  uroczystości:

?Starostwo Powiatowe w Tczewie
 ?Konfederacja Orderu Św. Stanisława
 ?Powiatowe Centrum Sportu w Tczewie
?Tropem Wilczy. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 ?II LO im. Jana III Sobieskiego w Tczewie
Współorganizatorem imprezy był The North Event

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +4

  odod_gość

  18.08.2021, 21:32

  Zero promocji wydarzenia skutkowało tym, że wystartowało aż 80 osób i przez te 80 osób musieli zamknąć jedną z głównych dróg w Tczewie... troche PCS się skompromiotwał tym

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.