Na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przy niektórych trasach kolejowych Pomorza zostaną zamontowane ekrany akustyczne. W powiecie tczewskim sytuacja dotyczy Małego Miłobądza.
PLK SA zostały zobowiązane decyzją marszałka województwa pomorskiego do budowy ekranów akustycznych i tzw. absorberów przyszynowych na liniach kolejowych nr 9 oraz 202 na odcinku Prabuty - Gdynia Główna. To skutek pomiarów hałasu, które zostały wykonane 10 lat po zakończeniu modernizacji trasy Warszawa - Gdynia. Celem jest ograniczenie oddziaływania kolei na najbliższe sąsiedztwo.
PLK SA zostały zobowiązane decyzją marszałka województwa pomorskiego do budowy ekranów akustycznych i tzw. absorberów przyszynowych na liniach kolejowych nr 9 oraz 202 na odcinku Prabuty - Gdynia Główna. To skutek pomiarów hałasu, które zostały wykonane 10 lat po zakończeniu modernizacji trasy Warszawa - Gdynia. Celem jest ograniczenie oddziaływania kolei na najbliższe sąsiedztwo.
Absorbery przyszynowe zostały już zabudowane na długości około 40 km torów. Obecnie trwają prace projektowe dla zabudowy lub przebudowy ekranów akustycznych na odcinkach o łącznej długości około 10 km. Termin zakończenia prac projektowych zaplanowany jest na sierpień 2026 r., natomiast zabudowę ekranów planujemy w latach 2026-2027 r. Na terenie powiatu tczewskiego zabudowa ekranów planowana jest na wysokości miejscowości Mały Miłobądz. - mówi Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.









![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/a231aa-640360.webp)




















Komentarze (4)
dodaj komentarz
Tczew _gość
09.10.2025, 10:19
Na jurgo zamontować!
Ktoś w ogóle robił tam pomiary?
Czytacz_gość
10.10.2025, 04:56
Te nocne pociągi dość głośno słysze daleko od tych torów, a co dopiero mieszkańcy ul. Jurgo.
Ptaszek 26 _gość_gość_gość
10.10.2025, 15:07
Ekrany Akustyczne
Na Wojska Polskiego by się przydały
jestem z Wrocławia_gość
01.02.2026, 12:08
Będą bariery akustyczne przydrogowe?
Bariery akustyczne muszą być na DK91 tak jak na S5. 91 powinna być drogą ekspresową na odcinku Nowe - Pruszcz Gdański. Powinni zrobić węzły: Pruszcz Gdański Północ Pruszcz Gdański Południe Różyny Pszczółki Miłobądz Tczew Południe Tczew Os. Witosa Tczew Południe (w Czarlinie) Subkowy Gręblin Pelplin (w Rudnie) Lignowy Gniew Piaseczno Jeleń Gniewko Pieniążkowo Nowe Północ. A potem odcinek Nowe - Nowe Marzy z węzłami Nowe Południe Warlubie i Stare Marzy a potem Nowe Marzy (z A1 i S5). Ma mieć też odcinek Pruszcz Gdański - Gdańsk Orunia z węzłem Gdańsk Lipce.