Opublikowane dane ManpowerGroup potwierdzają, że aż 69% Polaków jest zadowolonych z zarobków, na drugim biegunie mamy 29%, które chciałoby zarabiać więcej. Co ciekawe wśród najbardziej spełnionych finansowo mamy osoby pracujące zdalnie lub hybrydowo, a praca stacjonarna zdecydowanie obniża satysfakcję z płac. O zadowoleniu z wynagrodzenia mówią też młodsze pokolenia - Zetki i Millenialsi. W odpowiedziach Polaków widoczny jest również większy niedosyt wśród kobiet niż mężczyzn.
Z badania ManpowerGroup wynika, że odsetek pracowników zadowolonych ze swoich zarobków wynosi obecnie 69%. To o 7 pp. więcej niż w 2025 roku. Brak satysfakcji z otrzymywanego wynagrodzenia deklaruje 25% badanych, w porównaniu do 30% w minionym roku.
Jak zaznacza Rafał Mróz, ekspert rynku pracy w Manpower, pozytywnie należy ocenić zarówno fakt, że osób usatysfakcjonowanych poziomem zarobków jest dwukrotnie więcej niż niezadowolonych, jak i to, że wskaźnik ten wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Praca stacjonarna obniża zadowolenie z zarobków?
Najwyższy poziom zadowolenia z wynagrodzenia deklarują osoby pracujące w modelu zdalnym (79%) i hybrydowym (75%). Niewiele niższe wskaźniki (70%) odnotowano wśród pracowników wykonujących pracę głównie stacjonarnie z własnego wyboru. Wyraźnie gorzej swoją sytuację finansową oceniają osoby pracujące wyłącznie w firmie, bez możliwości wyboru formy pracy (57%).
Młodsi pracownicy i mężczyźni lepiej oceniają swoje płace
Zadowolenie z poziomu zarobków częściej deklarują mężczyźni (71%) niż kobiety (66%). Z kolei analiza dotycząca wieku wskazuje, że najwyższy poziom zadowolenia z wynagrodzenia cechuje przedstawicieli pokolenia Z (84%). W dalszej kolejności plasują się Millennialsi (76%) oraz Baby Boomers (69%). Najmniej zadowoleni z zarobków są reprezentanci pokolenia X - 55%.
- W przypadku kobiet nie sposób pominąć luki płacowej, jaka występuje pomiędzy płciami w Polsce. Według danych Eurostatu wynosi w naszym kraju 7,8% a skorygowana nawet 21%. Kobiety częściej są niezadowolone z płac, ponieważ zarabiają mniej od mężczyzn. W przypadku generacji może to wynikać z dwóch aspektów. Po pierwsze, młodzi ludzie częściej pracują w zawodach nowych, choćby w branży IT, gdzie wynagrodzenie jest wyższe od średniej krajowej. Po drugie młodsze pokolenia odważniej poruszają się po rynku pracy i częściej zmieniają pracę. Czasem właśnie ze względu na większe wynagrodzenia. Pokolenie X znacznie rzadziej decyduje się na zmianę pracy, jeśli nie jest do tego zmuszone, rzadziej też migruje do większych ośrodków miejskich, gdzie szans na lepszą, bardziej rozwojową i lepiej płatną pracę jest więcej - mówi ekspert.
Satysfakcja z wynagrodzenia w poszczególnych branżach
Ze swoich zarobków najbardziej zadowoleni są pracownicy sektora energetyki i usług komunalnych (91%) oraz IT i technologii (85%). Trzy czwarte Polaków pracujących w finansach i branży nieruchomości oraz sektorze transportu, logistyki i motoryzacji pozytywnie ocenia wysokość swojego wynagrodzenia (po 76%). Najwięcej niezadowolonych pracowników jest w branży dóbr i usług konsumpcyjnych (34%) oraz w usługach komunikacyjnych (32%).
Wielkość organizacji a poziom satysfakcji z wynagrodzenia
Najwyższy poziom satysfakcji deklarują pracownicy małych firm (72%). W średnich i dużych przedsiębiorstwach odsetek ten wynosi po 70%. Najniższe zadowolenie odnotowano w mikrofirmach - 57%. Co ciekawe najwięcej neutralnych odpowiedzi, aż 17%, udzielili respondenci z mikro firm.
- Wielkość firmy nie jest czynnikiem decydującym wyłącznie o realnej wysokości pensji, lecz w większym stopniu wpływa na poczucie stabilności finansowej i subiektywną ocenę wynagrodzenia. Duże firmy często oferują wyższe i bardziej przewidywalne płace dzięki takim narzędziom jak siatka płacowa czy ewaluacja stawek do średnich rynkowych. Pozwala im to utrzymać konkurencyjność, co przy ilościowo większych potrzebach, zapewnia napływ nowych pracowników. Najwyższa satysfakcja, obserwowana w małych firmach może wynikać z faktu, że istotną rolę odgrywają tam relacje międzyludzkie, większa elastyczność oraz postrzegana adekwatność wynagrodzenia do wkładu pracy - kończy przedstawiciel Manpower.
O badaniu: Badanie przeprowadzono w październiku 2025 roku na próbie 500 Polaków.
Z badania ManpowerGroup wynika, że odsetek pracowników zadowolonych ze swoich zarobków wynosi obecnie 69%. To o 7 pp. więcej niż w 2025 roku. Brak satysfakcji z otrzymywanego wynagrodzenia deklaruje 25% badanych, w porównaniu do 30% w minionym roku.
Jak zaznacza Rafał Mróz, ekspert rynku pracy w Manpower, pozytywnie należy ocenić zarówno fakt, że osób usatysfakcjonowanych poziomem zarobków jest dwukrotnie więcej niż niezadowolonych, jak i to, że wskaźnik ten wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem.
- Coraz więcej osób jest zadowolonych, bo średnie wynagrodzenia rosną o ponad 6% w skali roku. Jednocześnie inflacja jest dwa razy niższa niż wzrost płac. Oznacza to, że pensje rosną szybciej niż ceny, więc realnie pracownicy mają więcej pieniędzy niż zabiera im inflacja - dodaje.
Praca stacjonarna obniża zadowolenie z zarobków?
Najwyższy poziom zadowolenia z wynagrodzenia deklarują osoby pracujące w modelu zdalnym (79%) i hybrydowym (75%). Niewiele niższe wskaźniki (70%) odnotowano wśród pracowników wykonujących pracę głównie stacjonarnie z własnego wyboru. Wyraźnie gorzej swoją sytuację finansową oceniają osoby pracujące wyłącznie w firmie, bez możliwości wyboru formy pracy (57%).
- Zdecydowanie pierwsze co nasuwa się na myśl, to rodzaj stanowisk wykonywanych przez osoby pracujące w poszczególnych modelach oraz poziom wynagrodzenia otrzymywanego za taką pracę. Praca hybrydowa i zdalna najczęściej dotyczy osób na wyższych, specjalistycznych stanowiskach. Pracę stacjonarną wykonują przed wszystkim, choć nie tylko, pracownicy przy pracach prostych, produkcyjnych, gdzie płace często nie przekraczają ustawowego minimum. Według danych, w 2025 roku 13% pracowników otrzymywało minimalne wynagrodzenie. Szybki i znaczący wzrost stawki minimalnej powoduje, że coraz więcej osób będzie takie płace otrzymywało. Nic więc dziwnego, że osoby zarabiające minimalną krajową najczęściej deklarują chęć zarabiania więcej. Do minusów pracy stacjonarnej należy również doliczyć wyższe koszty dojazdu do pracy oraz czas poświęcany na przemieszczanie się - wskazuje Rafał Mróz.
Młodsi pracownicy i mężczyźni lepiej oceniają swoje płace
Zadowolenie z poziomu zarobków częściej deklarują mężczyźni (71%) niż kobiety (66%). Z kolei analiza dotycząca wieku wskazuje, że najwyższy poziom zadowolenia z wynagrodzenia cechuje przedstawicieli pokolenia Z (84%). W dalszej kolejności plasują się Millennialsi (76%) oraz Baby Boomers (69%). Najmniej zadowoleni z zarobków są reprezentanci pokolenia X - 55%.
- W przypadku kobiet nie sposób pominąć luki płacowej, jaka występuje pomiędzy płciami w Polsce. Według danych Eurostatu wynosi w naszym kraju 7,8% a skorygowana nawet 21%. Kobiety częściej są niezadowolone z płac, ponieważ zarabiają mniej od mężczyzn. W przypadku generacji może to wynikać z dwóch aspektów. Po pierwsze, młodzi ludzie częściej pracują w zawodach nowych, choćby w branży IT, gdzie wynagrodzenie jest wyższe od średniej krajowej. Po drugie młodsze pokolenia odważniej poruszają się po rynku pracy i częściej zmieniają pracę. Czasem właśnie ze względu na większe wynagrodzenia. Pokolenie X znacznie rzadziej decyduje się na zmianę pracy, jeśli nie jest do tego zmuszone, rzadziej też migruje do większych ośrodków miejskich, gdzie szans na lepszą, bardziej rozwojową i lepiej płatną pracę jest więcej - mówi ekspert.
Satysfakcja z wynagrodzenia w poszczególnych branżach
Ze swoich zarobków najbardziej zadowoleni są pracownicy sektora energetyki i usług komunalnych (91%) oraz IT i technologii (85%). Trzy czwarte Polaków pracujących w finansach i branży nieruchomości oraz sektorze transportu, logistyki i motoryzacji pozytywnie ocenia wysokość swojego wynagrodzenia (po 76%). Najwięcej niezadowolonych pracowników jest w branży dóbr i usług konsumpcyjnych (34%) oraz w usługach komunikacyjnych (32%).
- Trzy branże o najwyższym poziomie satysfakcji to te, w których zarobki są relatywnie wysokie oraz gdzie nawet na niższych stanowiskach wynagrodzenia oscylują wokół średniej krajowej lub ją przekraczają. W sektorach tych pracownicy o najniższym uposażeniu nie stanowią zdecydowanej większości zatrudnionych, w przeciwieństwie do branży usługowej, w której dominują stanowiska szeregowe, słabiej wynagradzane, a udział ról kierowniczych, charakteryzujących się istotnie wyższym poziomem wynagrodzeń, jest relatywnie niewielki - podsumowuje Rafał Mróz.
Wielkość organizacji a poziom satysfakcji z wynagrodzenia
Najwyższy poziom satysfakcji deklarują pracownicy małych firm (72%). W średnich i dużych przedsiębiorstwach odsetek ten wynosi po 70%. Najniższe zadowolenie odnotowano w mikrofirmach - 57%. Co ciekawe najwięcej neutralnych odpowiedzi, aż 17%, udzielili respondenci z mikro firm.
- Wielkość firmy nie jest czynnikiem decydującym wyłącznie o realnej wysokości pensji, lecz w większym stopniu wpływa na poczucie stabilności finansowej i subiektywną ocenę wynagrodzenia. Duże firmy często oferują wyższe i bardziej przewidywalne płace dzięki takim narzędziom jak siatka płacowa czy ewaluacja stawek do średnich rynkowych. Pozwala im to utrzymać konkurencyjność, co przy ilościowo większych potrzebach, zapewnia napływ nowych pracowników. Najwyższa satysfakcja, obserwowana w małych firmach może wynikać z faktu, że istotną rolę odgrywają tam relacje międzyludzkie, większa elastyczność oraz postrzegana adekwatność wynagrodzenia do wkładu pracy - kończy przedstawiciel Manpower.
O badaniu: Badanie przeprowadzono w październiku 2025 roku na próbie 500 Polaków.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.










![Tczew - Tragedia na "91". Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](/_ramfs/foto-webp/81be3306-640360.webp)

![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](/_ramfs/foto-webp/a231aa07-640360.webp)


















Komentarze (25)
dodaj komentarz
buhlk_gość
08.05.2026, 08:19
Propaganda ma się dobrze.
Kakaowa rozkosz_gość
08.05.2026, 08:53
Pamiętam jak kilkanaście lat temu wszyscy robili za 1300 na rękę. 4 brutto to było marzenie, a 8 koła to zarabiali lekarze... A teraz każdy zarabia 5-6. Pod względem zarobków zrobiliśmy potężny skok.
Janko Walski_gość
08.05.2026, 09:36
Oj tak!
Ceny jeszcze bardziej. N.p. paliwo do samochodów z 1,60 do 7,60 zł.
jaaa_gość_gość_gość_gość_gość__gość
08.05.2026, 10:18
:)
Pieknie, a teraz pomyśl ile kosztuje chleb ?:) W sumie dzięki takim jak Ty pis nas tak pięknie dumał posiadając duze poparcie. Przeciec ciągle zmiany minimalnej o dziesiątki procent bo tak, powodują ze każdy ma więcej prawda ? Tak samo jak sobie dodrukują kasy:) Kazdy ma więcej i lepiej:):) Tak , teraz jest moment na Twoja niepoparta informacjami z republiki i tvn chwile refleksji o Twojej sytuacji :)
Rece opadajo_gość
08.05.2026, 12:01
Tak jak i pod wzgledem cen towarow i uslug, tez zrobilismy potezny skok...
ja _gość
08.05.2026, 12:22
propaganda
Ale pamiętaj ze koszty szybciej rosną niż wypłaty
_gość
08.05.2026, 12:35
Poczytaj o inflacji baranie
gosc_gość
08.05.2026, 09:17
pensje
haha juz dawno takich glupot nie czytalem szok a rafalek mial zostac prezydentem taki to jest sondaz
pracuś._gość
08.05.2026, 09:31
zarobki w Polsce
to śmiech na sali
Janko Walski_gość
08.05.2026, 09:33
sprawczość.
PiS to sprawił.. Do końca tej kadencji dane statystyczne się odwrócą.
Ewa_gość_gość
08.05.2026, 09:49
Pierwsze prawo ekonomii mówi że ludzie są istotami które nigdy nie są zadowolone ze za swoich zarobków i chcieli by więcej.
Fran_gość_gość
08.05.2026, 09:52
800plus mogli by podwyżyć Bo do roboty nimom chęci
_gość
08.05.2026, 12:34
Srali muchy, idzie wiosna
Ten cały artykuł, to jedno wielkie p***enie o szopenie...
Oleks_gość
08.05.2026, 14:02
Jest super, o co chodzi
Ja to nawet za dużo zarabiam bo mam tylko problem na co to wydać i na pierdoły przewalam
Terminator_gość_gość_gość
08.05.2026, 15:19
Tak,zarabiamy zaj**istą kasę jak popierdalamy w nadgodzinach bo przy gołej pensji cienko to widzę.
_gość
08.05.2026, 15:23
Jest jak w tej piosence !
http://www.youtube.com/watch?v=kfH1hxvAN30
Mirek_gość
08.05.2026, 21:02
Co to jest?
Chyba na próbie 500 POlaków. Liczy się siła nabywcza a nie ile wypłaty dostajesz. Pisał to jakiś dzieciak, który za pensję kupuje sobie tylko zabawki?
Tylko Donald_gość
08.05.2026, 21:20
To zasługa Pana Premiera Robimy nie gadamy. Tak trzymać.
Gość _gość_gość
09.05.2026, 05:51
Zarobki
Tak na pewno zadowoleni zarabiamy 5 6 tyś ale brutto!!!
qq_gość
10.05.2026, 20:52
Chyba ty takie ochłapy masz i dla tego płaczesz
ktoś_gość_gość_gość
09.05.2026, 21:19
Standard życia przez ostatnie 25 lat poszedł bardzo w górę, to nie jest tak, że koszty rosną szybciej niż płaca. Pamiętam lata 90. kiedy buty adidasa dla dziecka to był szał. Może 2 osoby w klasie miały takie buty. Nikt nie podróżował do Turcji, Grecji, Chorwacji, Hiszpanii... a teraz w sumie każdy podróżuje. Każdy ma komputer, telefon. Ludzie nie kupują chleba i pasztetowej na kreskę. Pomyślcie o tym. Najlepiej zawsze jest spojrzeć na dzieci - zobacz ile ty miałeś, a ile mają twoje dzieci.
Gość _gość_gość
11.05.2026, 22:00
Do tego qq
patrz milioner czewski burak!!!
qq_gość
12.05.2026, 21:48
Na pewno nie jak jakiś matoł na linii
Gość _gość_gość
12.05.2026, 08:03
Zarobki
typowy komentarz chłopka roztropka chloporobola!!
Tczewianka_gość_gość
14.05.2026, 16:21
Chyba wśród polskich pasożytów zwanych celebrytami rośnie zadowolenie z wysokości gaży.