W Śliwinach jest problem. Mieszkańcy czekają na kanalizację i nową drogę

Wsi spokojna, wsi wesoła! Który głos twej chwale zdoła? - zachwalał przed wiekami zalety wiejskiego życia Jan Kochanowski. Moda na mieszkanie poza ciasnymi murami miasta teraz trwa w najlepsze i coraz więcej - szczególnie młodych ludzi zakładających rodziny decyduje się na budowę własnego domu, najlepiej w niewielkiej odległości do miasta - by móc korzystać z dobroci bliskości natury, ale także miejskich wygód. Stąd popularność takich miejscowości jak Bałdowo, Rokitki, Lubiszewo, czy Śliwiny. Właśnie w tej ostatniej miejscowości - która na razie liczy około 50 domostw - ale jest tam jeszcze sporo działek na sprzedaż - zdecydowali się zamieszkań nasi widzowie. Malownicza okolica, przyroda na wyciągnięcie ręki, ale i problemy. Wszystko przez brak przyłączania do kanalizacji, choć główna magistrala od jakiegoś czasu przebiega przez wioskę. Jak zatem radzą sobie mieszkańcy? Gmina Tczew, na terenie której leżą Śliwiny, korzysta z dobrodziejstw unijnych funduszy, by skanalizować podtczewskie miejscowości. Udaliśmy się zatem do władz gminy, by zapytać, dlaczego mieszkańcy wciąż nie korzystają z sieci kanalizacyjnej?
Zapytaliśmy również włodarzy gminy, co z dalszymi etapami realizacji zadania. Mieszkańcy Śliwin martwią się nie tylko o kanalizację, ale również o stan dróg dojazdowych do posesji - zarówno trasy prowadzącej bezpośrednio do Tczewa, ale też uliczki prowadzącej bezpośrednio do domostw, która jest w wyjątkowo złym stanie. Poprosiliśmy zastępcę wójta gminy Tczew, by przybliżył nam plany poprawy stanu dróg w tej okolicy. Okazuje się, że są dobre wiadomości dla mieszkańców. Bieżący rok będzie szczęśliwy nie tylko dla mieszkańców Śliwin. Prawie 60 % wydatków inwestycyjnych pochłoną prace na drogach gminnych. W budżecie na rok 2014 zaplanowano przebudowy i remonty dla blisko 8 km dróg za kwotę ponad 5 mln zł.
© Zabrania się kopiowania, przetwarzania, bądź dalszego publikowania materiałów wideo bez podania ich autora i źródła pochodzenia!
Kontakt w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie - tutaj.
    
Jak oceniasz ten materiał wideo?
Ocena ogólna tego wideo: 2.57
Subskrybuj kanał Tcz.pl
YOUTUBE 7194 SUBSKRYBCJI
Filmy Tcz.pl w YouTube
Kanał wideo Telewizji Tczew w YouTube
7 548 469 wyświetleń wszystkich filmów
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • +2

  Basia_gość

  24.06.2014, 18:24

  ta "Nasza" droga, jak nazywa ją W> Chylicki, jest zapewne drogą wewnętrzną. Zapewne, bo pewności nie mam, ale mieszkam niedaleko i też mamy drogę wewnętrzną, która jest współwłasnością mieszkańców zamieszkałych przy niej, i niestety, gminie nic do tego... Nawet gdyby chciała odśnieżać, to nie mogę, bo to nie jej własność.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • jan_gość

  27.06.2014, 11:58

  TO DROGA GMINNA

  Mieszkam przy tej drodze i niestety jest pan w błędzie. JEST TO DROGA GMINNA o czym mówi również zastępca Wójta w materiale.

  Cytuj
  IP: 212.244.xx5.xx3 

  Basia_gość

  30.06.2014, 22:57

  Nie pan, pani jak już :-P Ok, zwracam honor. Skoro gminna, to niech robią, będę miała gdzie spacerować ;-)

  Cytuj
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • +2

  lika_gość

  24.06.2014, 21:15

  drogi gminne

  Jak widzę,to leżą jakieś płyty na drodze,a w Miłobądzu wyremontowano spory odcinek ulicy Sadowej,ale w końcowej części to ubita droga gliniasta jak z XVII wieku,choć nie jest nowo wytyczona a zabudowania mieszkalne są tam od lat 50/60 ubiegłego wieku. Za drogo utwardzenie kosztuje ale pieniędzy nie żal na "pseudo publiczną przestrzeń jakim jest skwer przed kościołem dumnie zwany mini parkiem",choć za przejściem dla pieszych jest większa przestrzeń publiczna zaniedbana i większa i przechodzi codziennie tamtędy sporo osób i potyka się o kocie łby i stare łaty asfaltu a ławeczka pod murem pozostaje w sferze"" niebieskich" marzeń.Ale cóż Pan ,Wójt i Pleban wiedzą lepiej co dla wsioków najlepsze jest.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xx9 
 • +2

  Basia_gość

  24.06.2014, 21:54

  Płyty owszem są, ale tylko przed jednym domem - czytaj, ktoś sam sobie położył na drodze,żeby jakiś normalny wyjazd z domu mieć. Gmina tych kilku płyt nie położyła.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx9.xx0 

  jan_gość

  27.06.2014, 12:07

  Płyty mieszkańcy kładli sobie sami za kilka tysięcy złotych.

  Cytuj
  IP: 212.244.xx5.xx3 
 • +3

  sven_gość

  24.06.2014, 21:56

  Wicewójt kręci...

  Mam ten sam problem, też zostałem zmuszony do postawienia szamba, Swoją drogą na jakiej podstawie Gmina zabrania stawiania oczyszczalni przydomowej, skoro nie wiadomo, kiedy podłączy domy do kanalizacji. Jakby Pani redaktor chciała się się jeszcze jednym tematem zainteresować to zapraszam, Gmina Tczew popełniła błąd planistyczny wyznaczając kilka działek budowlanych w Śliwinach nie zapewniwszy wcześniej dostępu do drogi i nie wykupiwszy kawałka ziemi od prywatnych właścicieli. Indagowany w tej sprawie Pan Łucki próbuje się wykręcać, więc może trzeba byłoby sprawę nagłośnić, Zapraszam.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx5 
 • szara mysz_gość

  24.06.2014, 22:14

  Jeszcze trochę i wybory mam nadzieję, że mieszkańcy wybiorą nowego wójta, który będzie służył ludziom.

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx5.xx5 
 • +2

  Sąsiad_gość

  25.06.2014, 08:40

  Koszty

  Szkoda, że filmik nie traktuje o tym jak wzrosły koszty wywozu szamba od maja. To powinno być tematem skarg.

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx7.xx0 
 • +1

  mieszkaniec_gość

  26.06.2014, 20:51

  wszystko i nic

  Od paru lat jedno i to samo ciągle, że ten rok przyniesie zmiany i równanie dróg. Jako mieszkańcom wydaje mi sie ze wystarczy równanie drogi a nie asfalt na całej długości wsi, który powodował by tylko szybszy dojazd do Tczewa dla drogowych piratów. juz teraz podczas remontu Waćmierka i Gniszewy niektórzy testują moc swoich silników na naszych drogach, do tego wielkie oburzenie że mieszkańcy chodzą droga, a gdzie mamy chodzić jak nie droga?  kolejna sprawa to tak jak juz ktoś napisał koszt wywozu szamba który jest przerażający(oczywiscie dla tych którzy ową czynność wykonują a nie utylizują ścieki nie wiadomo gdzie...) kolejna sprawa to notoryczne niszczenie placu zabaw dla dzieci albo podrzucanie psów na wsie u nas to już chyba tradycja...

  Odpowiedz
  IP: 178.56.xx3.xx8 
 • mieszkaniec_gość

  28.06.2014, 16:18

  Marnotrawstwo.

  Wójt gminę zadłużył w sumie na 9 milionów zł., żeby przed wyborami pokazać jaki on dobry. Przez 11 lat marnowali pieniądze gminne masowo, aby teraz położyć asfalt na zwałowanym piasku. Przyjdzie zima, asfalt skruszeje i będą masowe remonty. Tacy to są "gospodarze" od siedmiu boleści. Zmarnowane pieniądze to nie tylko wykonywanie bubli ulicznych, to również mnóstwo innych całkowicie niepotrzebnych wydatków, których głównym celem było wyprowadzenie pieniędzy gminnych. Wszystko w tej gminie kosztuje od dwu do pięciu razy więcej niż w innych gminach. np. w Stanisławiu tzw. MINI ORLIK kosztował prawie milion zł tj tyle samo co dwukrotnie większy ORLIK w Subkowach, w Szczerbięcinie plac zabaw kosztował 406 tysięcy zł. tj 4 razy więcej niż przeciętny plac zabaw w innych gminach. Ta gmina choć jest jedną z najbogatszych to jest tu największy bałagan . Największymi szkodnikami w tej gminie jest wójt Roman Rezmerowski, wicewójt Henryk Łucki i przewodniczący rady Krzysztof Jonaczyk, który nad nimi roztacza parasol ochronny.  Utrzymanie samych pracowników gminy już przekroczyło 4 miliony zł. rocznie podczas gdy inne gminy kosztują tylko 2 miliony. Utrzymanie jednej bibliotekarki kosztuje prawie 90 tysięcy zł. Umorzenia bez uzasadnienia na kwotę 706 tysięcy zł. rocznie ludziom bogatym i zamożnym. Tam biedaka nie ma prawie żadnego. Na to nie pozwala sobie nawet o wiele bogatsze miasto Tczew. W Pszczółkach wójcina umorzyła tylko 17 tysięcy długów. Biedni na to płacą. TO SĄ GOSPODARZE? Oni chcą jeszcze raz kandydować. Strzeżcie się ich, bo czeka nas jeszcze większy bałagan.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.