FEFT2010 - Festiwal Edukacyjnych Form Teatralnych

Agnieszka Sitek w "Ślubach Panieńskich" (fot. nadesłane do redakcji)

odbyło się
22
04.2010
Czwartek
Tczew - FEFT2010 - Festiwal Edukacyjnych Form Teatralnych
Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na III FEFT (Festiwal Edukacyjnych Form Teatralnych), który odbędzie się w dniach 20, 22 - 24 kwietnia 2010. Na tczewskiej scenie pojawi się m. in. Agnieszka Sitek, Cezary Morawski i Maciej Damięcki.

IV Festiwal Edukacyjnych Form Teatralnych FEFT 2010
20, 22-24 kwietnia 2010 r.
sala Centrum Kultury i Sztuki

Program20. kwietnia

godz. 11:00 i 13:00 - "Podwórko marzeń" - Państwowy Teatr Lalki "Tęcza" ze Słupska, wstęp wolny - Spektakl dla uczniów szkół podstawowych.

22.kwietnia
godz. 19:00 - "Na końcu tęczy" - Teatr Muzyczny z Łodzi, cena biletu: 20 zł - spektakl w ramach Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni

23. kwietnia
godz. 10:00 - "Śluby Panieńskie" + lekcja teatralna w wykonaniu Teatru tm z Warszawy, wstęp wolny - Spektakl dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tczewskiego
godz. 19:00 - "Drugi pokój"/"Kibice" w wykonaniu Teatru tm z Warszawy, (z udziałem Cezarego Morawskiego i Agnieszki Sitek), cena biletu: 20 zł

24. kwietnia
godz. 19:00 - "Rondo" z udziałem Barbary Wrzesińskiej i Macieja Damięckiego, cena biletu 25 zł

Cena karnetu na 3 spektakle 45 zł
Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc.
Festiwal wspierany jest przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tczewie oraz Starostę Powiatu Tczewskiego.
Bilety i karnety do nabycia w kasie CKiS przy ul. Wyszyńskiego 10, tel. 58-531-07-07
e-mail: ckis@ckis.tczew.pl

Lekcja teatralna - "Śluby panieńskie"

• Reżyseria: Tomasz Mędrzak
• Obsada: Tomasz Mędrzak, Agnieszka Sitek

teatr tm przygotował dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej lekcję teatralną, na którą składa się kilka wybranych, połączonych w zgrabną całość scen z tego najpogodniejszego utworu Aleksandra Fredry: cztery spotkania Anieli i Gustawa - w tym słynna scena pisania listu - oraz dwie, przezabawne i bardzo żywe rozmowy nieznośnej Klary z równie niesfornym Gustawem.

Pełne temperamentu postacie, żywe charaktery, współcześnie reagujący, poruszający się i mówiący aktorzy, to warunek sine qua non odniesionego sukcesu. Identyfikacja z Gustawem, wrażenie, że tekst padający ze sceny jest pisany współcześnie, sprawiają, że młodzi ludzie, nawet zupełnie nieświadomie, bo poprzez dobrą zabawę, przyswajają dziewiętnastowieczny fredrowski język.

Uproszczona inscenizacja umożliwia zaprezentowanie fragmentów "Ślubów panieńskich" właściwie w każdych warunkach. Lekcję teatralną wieńczy spotkanie z twórcami.

"Drugi pokój" / "Kibice"


Dwa tytuły w jeden wieczór, dwa utwory dwóch różnych autorów - to zaskakujący pomysł reżyserski Tomasza Mędrzaka.
Utwór Zbigniewa Herberta, pomyślany i napisany przez autora jako słuchowisko radiowe, nadal okazuje się niezwykle aktualny i bardzo prawdziwy. Rozgrywający się na scenie dramat dwójki młodych bohaterów (grają Agnieszka Sitek i Waldemar Barwiński) pełen jest świdrującej w uszach ciszy, zawieszonej pomiędzy słowami jak misternie utkana pajęczyna. Napięcie przez czterdzieści pięć minut nie opuszcza ani bohaterów dramatu, ani jego widzów. To przedstawienie nie tylko dla młodzieży.
I nie tylko dla widzów o bardzo mocnych nerwach...
Bohaterowie Elina Rachnewa (grają Tomasz Mędrzak i Cezary Morawski) mają jedno wielkie marzenie: zwycięstwo ukochanej drużyny futbolowej. Wierny portret kibiców - przed meczem, na meczu i po meczu. Obserwacja miłośników piłki nożnej to dla widzów czysta przyjemność, tym bardziej, że ta rewelacyjna komedia teraz, w przede dniu Euro 2012, jest jeszcze bardziej na czasie...

"Podwórko Marzeń"

autor, inscenizacja i reżyseria - Małgorzata Kamińska-Sobczyk
scenografia-Jan Zieliński
muzyka-Jerzy Stachurski
przygotowanie wokalne-Jolanta Otwinowska
asystent reżysera-Izabela Nadobna-Polanek
inspicjent-Marek Huczyk

Obsada
Monika, Ropucha, Jeż Igiełka-Justyna Figacz
Ania, Pająk Przędziorek, Mysz Ryjówka-Alicja Zimnowłocka
Kasia, gliniany Zajączek - Izabela Nadobna-Polanek
Wódz Wróbli, Narkoman-Marek Huczyk
Staszek, Strach Stach - Maciej Gierłowski

Akcja przedstawienia rozgrywa się na podwórku, a jej bohaterami jest czwórka nastolatków, która razem spędza wolny czas, najczęściej razem się nudząc.Pewnego dnia postanawiają stworzyć teatr podwórkowy. Z porzuconego trzepaka budują prostą scenkę teatralną w postaci stracha na wróble, a ze znalezionych przedmiotów tworzą lalki: pająka, myszy, ropuchę i jeża. W przygotowaniu spektaklu przeszkadza im nieznajomy chłopak-narkoman, który stara się odwieść koleżanki od pomysłu i zachęca do zażycia narkotyku. Dopiero interwencja Dozorcy sprawia, że widowisko może się rozpocząć. Niestety zaistniały konflikt znajduje swoje odbicie w baśniowych wydarzeniach. Chłopak-narkoman przeistacza się w wodza wróbli i wszelkimi sposobami stara się zwabić kolejnych mieszkańców Stracha-Stacha.
Spektakl, którego celem jest przeciwdziałanie narkomanii oraz pochwała twórczej postawy życia.
"Podwórko marzeń" zdobyło I nagrodę w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA SZTUKĘ O ZAPOBIEGANIU NARKOMANII.

"Na końcu tęczy"

(End of the Rainbow)

przekład - Elżbieta Woźniak
teksty piosenek - Andrzej Ozga, Jan Jakub Należyty
reżyseria i scenografia - Ireneusz Janiszewski
kierownictwo muzyczne - Adam Manijak
kostiumy - Sylwester Krupiński
W roli Judy Garland - ANNA WALCZAK

Judy Garland - zdobywczyni Oscara dla młodych aktorów za rolę Dorotki w Czarodzieju z Oz, trzech Złotych Globów i trzech Nagród Grammy, amerykańska aktorka i piosenkarka, to jedna z najbardziej charyzmatycznych, ale i tragicznych postaci świata show businessu. Akcja sztuki Petera Quiltera rozgrywa się w hotelu Ritz w Londynie w 1968 r., pół roku przed śmiercią gwiazdy. Judy, wyniszczona na skutek długoletniego uzależnienia od leków, narkotyków i alkoholu, przyjeżdża do Londynu na serię koncertów. W trasie towarzyszy jej przyszły, piąty i ostatni mąż Mickey Deans oraz Anthony Chapman - przyjaciel i akompaniator, darzący Garland szczególnym uczuciem. Legendarna amerykańska piosenkarka, aktorka, szokująca skandalistka – o takiej pisały gazety na pierwszych stronach. Ale pod marką "Judy Garland" kryje się wrażliwa kobieta, która nie zawsze radziła sobie z presją i z ogromnymi oczekiwaniami, jakie stawiał jej świat show businessu. Tytuł dramatu Petera Quiltera stanowi parafrazę tytułu najpopularniejszej piosenki Judy - "Over the rainbow" ("Ponad tęczą" - przyimek "ponad" wywołuje pozytywne skojarzenia, jest nadzieją na coś lepszego, zaś w dramacie słowo "koniec" jest wyraźnym podkreśleniem zamknięcia pewnego etapu. W przypadku Garland jest to tragiczna śmierć w skutek przedawkowania barbituranów. W spektaklu usłyszymy piosenki z repertuaru Judy Garland, m.in. słynną Over the Rainbow z Czarnoksiężnika z krainy Oz.

PETER QUILTER
Brytyjski dramatopisarz, którego sztuki przetłumaczono na 21 języków i zostały wystawione w 27 krajach na całym świecie. Na końcu tęczy jest punktem zwrotnym w jego karierze:
po pierwszej realizacji w Sydney Opera House w Australii w 2005 r. sztuka była wystawiana w wielu europejskich teatrach, w tym w Royal Le Carre Theatre w Amsterdamie. Zaledwie
2 miesiące po prapremierze Na końcu tęczy w Birminham Repertory Theatre odbyła się premiera jego kolejnej sztuki Boska! , której bohaterką jest Florence Foster Jenkins, najgorsza śpiewaczka świata. Sztuka została wkrótce wystawiona na londyńskim West Endzie, gdzie była grana przez pół roku w Duchess Theatre z Maureen Lipman w roli głównej. Boska! otrzymała nominację do Nagrody im. Lawrence`a Oliviera w kategorii: najlepsza nowa komediaW Polsce Boską! wystawia Teatr Polonia z Krystyną Jandą w roli głównej, Duety
– Teatr Komedia w Warszawie, Boyband - Teatr Ludowy w Krakowie. Sztuka Na końcu tęczy grana jest w Teatrze Stu w Krakowie i Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Dla Teatru Telewizji Peter Quilter napisał scenariusz sztuki Rodzinny show, w której zagrali m.in. Krzysztof Globisz i Danuta Stenka.

ANNA WALCZAK
Primadonna Teatru Muzycznego w Łodzi, związana z tym teatrem od początku swojej kariery, od czasów studenckich, kiedy to wystąpiła w roli Pepi w Wiedeńskiej krwi J. Straussa. Studiowała w klasie śpiewu prof. Jadwigi Pietraszkiewicz na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. Prof. Pietraszkiewicz powiedziała o niej: "Wybrała muzę lżejszą. (…) Chyba słusznie, bowiem jej zdolności aktorskie, kreatywność, aparycja pozwoliły jej osiągnąć w tej dziedzinie sztuki nieprzeciętne sukcesy" Na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi stworzyła ponad sześćdziesiąt ról operetkowych, musicalowych i komediowych, z czego większość to role pierwszoplanowe. Do najważniejszych swoich ról zalicza: rolę Eurydyki w Orfeuszu w piekle J. Offenbacha, Rozalindy w Zemście nietoperza J. Straussa, Hanny Glawari w Wesołej wdówce F. Lehára, Aldonzy-Dulcynei w Człowieku z La Manchy M. Leigha, Gołdy w Skrzypku na dachu J. Bocka i Wdowy w Zorbie J. Kandera. W swoim repertuarze ma także m.in. partię Orestesa w Pięknej Helenie J. Offenbacha, Wiktorii w Wiktorii i jej huzarze i Tangolity w Balu w Savoyu P. Ábraháma, Adeli w Zemście nietoperza J. Straussa (partię tę śpiewała także w Operze Bałtyckiej), Elizy w My Fair Lady F. Loewego, Sally w Me and My Girl N. Gaya, Pistache w Can-Can C. Portera, Lizy w Krainie uśmiechu F. Lehára. Współpracuje także z innymi polskimi teatrami muzycznymi oraz z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, występowała również w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Francji. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, czego świadectwem była nominacja do zaszczytnego tytułu Łodzianki roku 2000. Za osiągnięcia artystyczne została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi i Odznaką za Zasługi dla Miasta Łodzi, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej Nadzwyczajną Złotą Maską - nagrodą łódzkich recenzentów, przyznanej "niekwestionowanej gwieździe sceny operetkowo-musicalowej za pełne uroku kreacje".

Premiera - 31 stycznia 2010 roku
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • fantasmagoria_gość

  14.04.2010, 19:32

  ...

  zapowiada się ciekawie... przekonam się osobiście, czy tak będzie:)

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xxx.xx4 
 • bambi_gość

  17.04.2010, 14:31

  buuu

  no fajnie by mogło byc..szkoda tylko ze take zdzierstwo:P

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx1.xx9 
 • sophia_gość

  18.04.2010, 12:03

  Co uważasz za zdzierstwo?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx3 
 • -3

  Roksana_gość

  19.04.2010, 21:54

  W którym przedstawieniu zagra Mateusz Damięcki ? .

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx5.xx2 
 • +1

  sophia_gość

  20.04.2010, 08:19

  Maciej Damięcki :) Zagra 24.04 w spektaklu "Rondo"

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx3 
 • Roksana_gość

  20.04.2010, 18:00

  Chyba mi się przewidziało coś ;) dziękuje ci sophia ;) .

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx1.xx5 
 • fantasmagoria_gość

  22.04.2010, 22:44

  ...

  Jestem po pierwszym spektaklu... Opłacało się być; szkoda tylko, że tak mało osób w Tczewie jest "pozytywnie zorientowanych" na sztukę; sala świeciła pustkami:(

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx2.xx0 
 • melpomena_gość

  23.04.2010, 23:36

  przyjechali aktorzy...

  Drugi dzień równie ciekawy, warto było zobaczyć obie propozycje teatralne w ramach FEFT. Nie na co dzień można na żywo zobaczyć znanych aktorów - to dodatkowa gratka. Szkoda, że na widowni było mało ludzi. Jutro ponownie spotkamy sie na kolejnym spektaklu i na pewno nie będziemy żałować, że trzy wieczory spędziliśmy w CKiS. Podziękowania dla organizatorów! Do zobaczenia za rok!

  Odpowiedz
  IP: 77.112.xx3.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.