"Ceramiczny Świat" - wystawa w CKiS

Ceramiczny świat

odbyło się
26
11.2010
Piątek
Tczew - "Ceramiczny Świat" - wystawa w CKiS
Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza na wystawę "Ceramiczny Świat" prezentującą ceramiczno - rzeźbiarskie prace Janiny Karczewskiej - Koniecznej i jej męża Stanisława Koniecznego. Artyści należą do czołówki polskich autorów specjalizujących się w rzeźbie ceramicznej. Z grupą artystów Wybrzeża - na czele z legendarną prof. Hanną Żuławską - stworzyli nowy kierunek gdańskiej sztuki ceramicznej. Są także autorami m.in. Kaplicy Ludzi Morza w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 listopada 2010r, o godz. 18.30 na Galerii CKIS, (Tczew, ul. Wyszyńskiego 10.)

Janina Karczewska-Konieczna studiowała w PWSSP w Gdańsku w pracowni malarstwa prof. Piotra Potworowskiego oraz w pracowni ceramiki prof. Hanny Żuławskiej. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1959 roku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i zagranicą, prezentując malarstwo, grafikę, rzeźbę i ceramikę. Otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień m.in. I nagrodę za prace eksponowane we Francji, przyznaną przez międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Pablo Picasso, czy też I nagrodę na III Biennale Ceramiki Artystycznej w Książu k/Wałbrzycha. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Zielonej Górze, Olsztynie, a także we Włoszech, Vallauris (Francja), Pradze (Czechy), Jonkoping (Szwecja). Ponadto w kolekcjach PAN, Zamku w Książu, Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku oraz urzędów miejskich w Koszalinie i Kwidzynie. Janina Karczewska - Konieczna uczestniczyła kilkakrotnie w Międzynarodowych Plenerach Ceramiczno Rzeźbiarskich w Bolesławcu oraz w tczewskich plenerach plastycznych - "Tczew - miasto nad Wisłą".

Stanisław Konieczny - urodził się w 1933 roku w Montceau-les-Mines we Francji, zmarł w 1981 w Gdańsku. Był absolwentem Wydziału Rzeźby i Ceramiki gdańskiej PWSSP, dzieła dyplomowe zrealizował w pracowni profesora Alfreda Wiśniewskiego w 1960 roku. Swój dorobek twórczy zaczynał od dekoracyjnych form użytkowych - wazonów i mis o antropomorficznych kształtach, w późniejszych latach zająć się rzeźbą abstrakcyjną i monumentalnymi realizacjami architektonicznymi. Własna baza warsztatowa (skonstruowany samodzielnie piec ceramiczny) i autorska technologia szkliwienia całkowicie go uniezależniły i pozwoliły na podjęcie szeregu niezwykle udanych eksperymentów artystycznych. Jego rzeźby to panneaux ceramiczne, monumentalne formy wolnostojące, o których mówił "moje chałupy". Artysta brał udział w wielu wystawach, na których zdobywał liczne i prestiżowe trofea. Między innymi: w Sopocie, w Gmunden – Austria, Warszawie, Francji, Wrocławiu, we Włoszech, Londynie, we Florencji, oraz w Berlinie.

Wystawa "Ceramiczny świat" będzie czynna do 12 grudnia 2010r! Zapraszamy! Wstęp wolny!
Drukuj
Prześlij dalej