DNA czy kod? O sztucznej inteligencji na Pomorzu

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
18
11.2017
Sobota
DNA czy kod? O sztucznej inteligencji na Pomorzu
Zastanawiasz się, jak będzie wyglądała przyszłość za 100 lat? Czy ludzkość będzie na emeryturze? Czy roboty zastąpią ludzi? Czy czeka nas świetlana przyszłość? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi poszukają uczniowie podczas I Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej "Zdolni z Pomorza" pt. "Sztuczna inteligencja - nadzieje, wyzwania, perspektywy", która odbędzie się już 18 listopada w godz. 9.00-15.30 na Politechnice Gdańskiej. Do udziału w tym wydarzeniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów - począwszy od VII klasy szkoły podstawowej. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 
I Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdolni z Pomorza" to 5 paneli dyskusyjnych, 30 prelegentów, wykłady mistrzów i specjalistów wykorzystujących wiedzę o sztucznej inteligencji w praktyce. A ponadto bogaty pakiet atrakcji: pokazy robotów, prezentacja działalności studenckich kół naukowych, sesja posterowa i zwiedzanie specjalistycznych laboratoriów na Politechnice Gdańskiej.
Sztuczna inteligencja to obecnie jedna z najbardziej rozwijających się dziedzin informatyki, z której osiągnięć i możliwości korzystają inne nauki, a twórców inspiruje do tworzenia opowieści o inteligentnych robotach, które przejmują władzę nad światem. Nic dziwnego, że to właśnie uczniowie wybrali ten temat w głosowaniu internetowym spośród sześciu innych propozycji.
Konferencję rozpocznie wybitny znawca tematu sztucznej inteligencji prof. Krzysztof Goczyła z Politechniki Gdańskiej, który wygłosi wykład inauguracyjny. Następnie uczestnicy będą mogli wziąć udział w jednej z pięciu sesji przedmiotowych, dotyczących biologii, chemii, fizyki, informatyki oraz kompetencji społecznych. W każdej z nich głos inicjujący zabierze naukowiec lub specjalista na co dzień wykorzystujący sztuczną inteligencję, a następnie uczniowie wygłoszą sześć krótkich referatów. Spośród wielu zgłoszeń moderatorzy dokonali wyboru najciekawszych wystąpień, które usłyszymy 18 listopada.
Podczas konferencji młodzi pasjonaci nauki poruszą ten temat bardzo różnorodnie, począwszy od rozważań ściśle teoretyczno-naukowych do opisywania świata przyszłości na pograniczu science fiction. Zastanowią się nad przyszłością naszego gatunku, rozwojem techniki i informatyki, podejmą rozważania na temat tego, czy wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji w medycynie nie doprowadzi do powstania człowieka-cyborga, czy robot może stać się człowiekiem. Uczniowie poruszą także wątek nowoczesnych metod leczenia nowotworów.
I Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdolni z Pomorza" to nie tylko wykłady, to przede wszystkim szansa na spotkanie innych młodych ludzi, dla których nauka jest pasją, a także bezpośredni kontakt z wybitnymi pracownikami naukowymi pomorskich uczelni. Tego dnia specjalnie dla uczestników konferencji otwarte zostaną nowoczesne laboratoria Politechniki Gdańskiej, swoje dokonania zaprezentują koła naukowe działające na tej uczelni oraz instytucje prowadzące działalność naukowo-edukacyjną. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję bliższego poznania oferty edukacyjnej gospodarzy spotkania - Politechniki Gdańskiej.


Informacji szczegółowych udzielają:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Małgorzata Kwaśnik: uczniowska.konferencja@pbw.it.pl, tel. 58 341 87 47 w. 106
oraz Departament Edukacji i Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Urszula Abucewicz: u.abucewicz@pomorskie.eu, tel. 58 32 68 395

Co łączy biologię, chemię, fizykę, informatykę i kompetencje społeczne? Sztuczna inteligencja. Jak interpretują ją Twoi rówieśnicy? Przyjdź, przekonaj się sam, podyskutuj! Czekamy na Ciebie. Zapisy online: https://pbwgdansk1.evenea.pl
Przyjmujemy zgłoszenia grupowe oraz indywidualne.
Projekt "Zdolni z Pomorza" to strategiczne przedsięwzięcie Samorządu Województwa Pomorskiego, które skierowane jest do młodych ludzi utalentowanych w dziedzinach ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Projekt zapewnia wsparcie w następujących obszarach: biologia, chemia, fizyka, informatyka, kompetencje społeczne oraz matematyka. Uczestnicy mają do dyspozycji szeroki pakiet form, np. zajęcia pozalekcyjne, spotkania akademickie, konkursy itd.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął
Rzecznik Praw Dziecka

oraz firma Microsoft

Drukuj
Prześlij dalej