Koncert Wiosenny pt. Echo zaprasza do Tczewa

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
23
04.2017
Niedziela
Koncert Wiosenny pt. Echo zaprasza do Tczewa
Koncert Wiosenny pt. Echo zaprasza do Tczewa

23.04.2017 godz. 17.00
Sala widowiskowa CKiS
Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na koncert Chóru Męskiego "Echo" (dyryguje Leszek Gołąb) i Chóru Męskiego "Harmonia" z Wejherowa (dyryguje Marcin Grzywacz).

Oba chóry zaprezentują przebogaty repertuar.
Planowane jest również wspólne wykonanie kilku utworów.

Chór Męski „Echo”
Chór Męski „ECHO” powstał w 1923 roku w  środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania. 
W roku 1927 Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze. Wybuch II wojny przerwał działalność Chóru, by po wojnie ponownie pojawić się na estradach regionu tczewskiego uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne. 
Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów, po kolei od powstania Chóru: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej -Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku Leszka Gołąb, Chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne.
Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni ponad 90-ciu  lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić  III miejscem i „Brązową Lirą” zdobytą w V Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.). 
W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów religijnych i świeckich w tym pieśni staropolskie. Chór dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd. 
Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju i tak m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech. 
Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2006 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim). 
W roku 1998 oraz 2008 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich.
Chór Męski „ECHO” od 1991 roku pracuje w strukturach Tczewskiego Centrum Kultury, obecnie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność Chóru.

Chóru Męskiego "Harmonia"
Chór powstał 29.12.1920 roku i od tej chwili, działa w Wejherowie. Jest ważnym ogniwem życia kulturalnego miasta i Ziemi Wejherowskiej. Bierze udział od 1966 r. w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, którego był jednym ze współorganizatorów. W 1987 r. i 2001 r. "Harmonia" śpiewała podczas mszy świętych odprawianych przez Ojca Świętego w Gdyni, Gdańsku i Sopocie. Od 2002 r. tworzy, wraz z innymi chórami, Radę Chórów Kaszubskich oraz Zjednoczony Chór, który koncertuje w wielu miejscowościach Kaszub. Współpracuje z Akademią Muzyczną w Gdańsku i Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. F. Chopina w Wejherowie. Pięciokrotnie absolwenci Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej dyrygowali chórem podczas swoich końcowych egzaminów.
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat zespół wielokrotnie zdobywał czołowe miejsca na festiwalach i przeglądach m. in.: Wędrowną Kaszubską Lirę, nagrodę Złocistego Żagla i Złoty Laur. Za swe dokonania artystyczne został wyróżniony m. in. odznaką "1000 - lecia Państwa Polskiego", Nagrodą Remusa (najwyższe lokalne wyróżnienie w dziedzinie kultury), otrzymał medal "Zasłużonym dla miasta Wejherowa" i medal Jakuba Wejhera oraz Statuetkę Jakuba Wejhera. Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr przyznał zespołowi medal "Za zasługi dla społecznego ruchu muzycznego" oraz "Złotą Odznakę z Laurem" (najwyższe odznaczenie w amatorskim ruchu śpiewaczym). W listopadzie 2005 r. chór został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem "Za zasługi dla kultury - Gloria Artis". Chór posiada sztandar ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Wejherowskiej w dowód uznania dla wkładu w życie kulturalne miasta i regionu.
Chór męski "Harmonia" liczy obecnie 40 śpiewaków. Zespoliła ich wspólna pasja i umiłowanie pieśni. Śpiewają nie dla zaszczytów i korzyści, ale z wewnętrznej potrzeby. Wśród chórzystów są ludzie o różnym wykształceniu i zawodach. Nie szczędzą swojego wolnego czasu i dwa razy w tygodniu spotykają się na próbach śpiewu w Wejherowskim Centrum Kultury, pod którego auspicjami zespół działa.
Zespół miał szczęście do dyrygentów. Pierwszym kierownikiem artystycznym był ks. Nikodem Partyka a obecnie zespołem dyryguje utalentowany muzyk - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku Marcin Grzywacz. Prezesem Chóru Męskiego "Harmonia" jest Ryszard Nalepka, vice prezesem Alfred Barzowski, a prezesem honorowym Brunon Gajewski.

Rok 2010 był rokiem Jubileuszowym, w którym Chór Harmonia koncertował i wydał płytę DVD pod wspólnym tytułem "BOŻY ŚWIAT PEŁEN HARMONII - MOJE STRONY”. W 90-tą rocznicę powstania chóru męskiego ”Harmonia”.



Drukuj
Prześlij dalej