IV Kociewski Konkurs Literacki im. Romana Landowskiego

Roman Landowski

odbyło się
15
11.2011
Wtorek
Tczew - IV Kociewski Konkurs Literacki im. Romana Landowskiego
Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Miejska Biblioteka im. Aleksandra Skulteta w Tczewie oraz Centrum Wystawienniczo - Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie serdecznie zapraszają na IV Kociewski Konkurs Literacki im. Romana Landowskiego.

PROGRAM KONKURSU

15. listopada 2011 r., wtorek

godz. 9.30 - Wernisaż prac plastycznych i juweniliów literackich
Miejsce: Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, Tczew ul. 30 Stycznia 4

godz. 11.00 - Eliminacje konkursowe w kategorii recytacje
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Skulteta, Tczew ul. Dąbrowskiego 6

godz. 11.00 - Eliminacje konkursu w kategoriach: Inscenizacje Programy poetycko - muzyczne Poezja śpiewana
Miejsce Centrum Kultury i Sztuki, Tczew ul. Stefana Kard. Wyszyńskiego 10

17. listopada 2011 r., czwartek

godz. 11.00 - Koncert finałowy
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki, Tczew ul. Stefana Kard. Wyszyńskiego 10 Filmowe spotkania z Panem Romanem, Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom, Występ laureatów

godz. 16. 30 - Koncert Orkiestry Kameralnej "Progress" z udziałem laureatów Konkursu
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki, Tczew ul. Stefana Kard. Wyszyńskiego 10

Najważniejsze, by w twórczości swojej
ślad o ziemi najbliższej
zostawić...
Roman Landowski


Roman Landowski (1937 -2007) pisarz, publicysta, regionalista, członek Związku Literatów Polskich. Rodowity Pomorzanin, urodzony w Świeciu nad Wisłą, w latach 1950-2002 mieszkał w Tczewie, później w Czarnej Wodzie. Swoją pracę zawodową poświęcił książce - był księgarzem, bibliotekarzem, dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, redaktorem, wydawcą. Wcześniej pracował też jako animator kultury, reżyser teatrów amatorskich. Był współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Sugestia" oraz Kociewskiego Kantoru Edytorskiego, w którym od 1985 do 2007 r. redagował m.in. Kociewski Magazyn Regionalny. Spośród wydanych ponad dwudziestu publikacji książkowych - od poezji poprzez baśnie, utwory eseistyczne, powieści obyczajowe a skończywszy na bedekerze - większość dotyczy rodzinnego Pomorza i Kociewia.

Andrzej Grzyb (ur. 1952 r. w Złym Mięsie). Pisarz, publicysta, regionalista, działacz społeczno-kulturalny, senator RP. Równolegle z pracą zawodową i działalnością społeczną kontynuuje twórczość literacką, mocno związaną z Ziemią Kociewską. Wydał 25 książek, publikuje wiersze, utwory prozatorskie oraz artykuły publicystyczne, głównie w prasie pomorskiej. Wiersze A.G. były tłumaczone na język rosyjski, niemiecki, arabski. Jest zapalonym wędkarzem - w 2004 r. odbył m.in. wędkarską podróż na Alaskę ("Łososie w krainie niedźwiedzi"), znawcą kuchni kociewskiej ("W kuchni i przy stole") oraz fotografikiem (zdjęcia reporterskie i artystyczne w czasopismach regionalnych i książkach reportażowych).

Franciszek Kamecki (ur. 1940 r. w Cekcynie) Ksiądz, wykładowca, rekolekcjonista, organizator rekreacji i wyjazdów dla dzieci i młodzieży, medytacji, dni kultury, biesiad. Od 1982 r. proboszcz parafii w Grucznie. Należy do organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej, Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego. Brał udział w opracowaniu i wydaniu albumów, scenariuszy, katechez, kazań, rozważań i materiałów kościelnych. Jego utwory rozpowszechniano w antologiach, almanachach, czasopismach, radio i telewizji, w kraju i za granicą, w języku niemieckim, angielskim, czeskim, słoweńskim, słowackim. Opublikował kilkaset utworów poetyckich, opowiadań, rozważań, esejów, felietonów.
Wydał kilka zbiorów poezji.
Drukuj
Prześlij dalej