W "Fabryce sztuk" czeka... trup

Trup (fot. nadesłane do redakcji)

odbyło się
08
11.2009
Niedziela
Tczew - W "Fabryce sztuk" czeka... trup
Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie i Teatr Barba Luna zapraszają na premierę próby czytanej sztuki "Trup" Barbary Świąder 8 listopada (niedziela) o godzinie 18.00.

Trzy kobiety i jeden nieboszczyk... I to mężczyzna… Żeński Teatr Barba Luna zaprasza na premierę próby czytanej "Trupa" Barbary Świąder! "Trup" to debiut dramaturgiczny Barbary Świąder. Akcja sztuki rozgrywa się w ciągu dwóch dni, poprzedzających pogrzeb tytułowego truposza. Trzy kobiety i jeden nieboszczyk... I to mężczyzna. On nie mówi już ani słowa, one wręcz przeciwnie - gadają bez przerwy. Jedna mało, druga więcej, a trzecia najwięcej. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że te trzy niewiasty są siostrami. Kochają się i nienawidzą. Nie mogą bez siebie żyć, ale też nie mogą na siebie patrzeć. Śmierć, miłość, nienawiść, drobne złośliwości, krzątanie się przy garach, zrzędzenie, mydło i ogórki kiszone – czegóż tu nie ma! „Trup” pokazuje życie ludzkie w pełni – od narodzin aż po zgon i z powrotem. Pogrzeb staje się pretekstem do swoistego sabatu rodzinnego i rozrachunku z życiem. Trzy kobiety wyciągają z zakurzonych zakamarków rodzinne traumy, ale i śmiesznostki - kłócą się o drobiazgi i próbują przemilczeć to, co najważniejsze. Jest i straszno, i śmieszno. Samo życie!

Teatr Barba Luna to grupa żeńska, która postała w Tczewie przed trzema miesiącami. Tworzą ją połączone koneksjami rodzinno-towarzyskimi kobiety pod przewodnictwem teatrologa Barbary Świąder, która sztukę napisała, a jej próbę czytaną wyreżyserowała. Każda z aktorek zespołu zawodowo zajmuje się inną dziedziną: Wiesława Dolina-Niżyńska (Adela) jest graficzką, Sławomira Dąbrowska-Kopecka (Irmina) - nauczycielką, a Joanna Świąder (Pola) - iberystką i tłumaczką. Teatr jest związany z tczewskim Centrum, gdzie odbywa próby. Premiera „Trupa” jest pierwszą realizacją Barba Luny i chyba pierwszym w Tczewie wieczorem teatralnym, prezentującym próbę czytaną.

Barbara Świąder -Teatrolog, organizator życia kulturalnego, dziennikarka, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, autorka sesji zdjęciowych i klipu dla zespołu Von Zeit. Była redaktorem i szefem działu kultury „Gazety Wyborczej Trójmiasto” oraz kierownikiem Sceny Teatralnej Klubu Żak w Gdańsku, gdzie zrealizowała kilkadziesiąt autorskich projektów teatralnych. Jest pomysłodawcą Alternatywnej Szkoły Teatralnej Żak. Autorka m.in. książki "W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem". Laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za rok 2003 oraz nagrody Yach za debiutancki filmik "Halucynacje Hrabiego von Zeit" na XVI Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2007.

Wieczór teatralny odbędzie się w Sali Konferencyjnej
Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły, ul. 30-go Stycznia 4
wstęp wolny

Obsada:

Adela - Wiesława Dolina-Niżyńska
Irmina - Sławomira Dąbrowska-Kopecka
Pola - Joanna Świąder
Reżyseria: Barbara Świąder

Kontakt: Barbara Świąder 0605434821, basia@vonzeit.pl
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • aga_piet

    08.11.2009, 20:50

    Dobry pomysł na zaprezentowanie swojej sztuki szerszej publice. "Trup" jest świetny. Gratulacje i powodzenia! (Autorce i dziełu) :)

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia