Koncert Martyny Jakubowicz w Zagrodzie Kociewskiej

Martyna Jakubowicz (fot. nadesłane do redakcji)

odbyło się
21
10.2011
Piątek
Tczew - Koncert Martyny Jakubowicz w Zagrodzie Kociewskiej
Już 21. października (piątek) w działającej pod naszym patronatem Muzycznej Zagrodzie Kociewskiej zagra artystka, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać - Martyna Jakubowicz. Zapowiada się wieczór pełen atrakcji.

Martyna Jakubowicz jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią ballad, będących kompilacją muzyki folk, blues, rock, etno, jazz, poetyckiej, z często wyczuwalną nutą orientalną. Sama komponuje większość swoich utworów. Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem , który jest autorem większości tekstów. Jej piosenki są ciepłe, delikatne i refleksyjne, oparte na kobiecych emocjach, uczuciach i potrzebach. Śpiewa o miłości, samotności, nadziei, szukaniu prawdziwej więzi ale i o życiu w bardziej psychologiczno-socjologicznych aspektach.

Urodziła się 24 lutego 1955 roku w Krakowie. Zadebiutowała w 1977 w warszawskim klubie Remont. Rok później wystąpiła na festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku śpiewając m.in. pieśni Joan Baez. Wielokrotnie występowała na festiwalach Jesień z Bluesem oraz Folk,Blues Meetingu w Poznaniu i Muzycznym Campingu w Lubaniu - wykonując stopniowo coraz więcej własnych piosenek do tekstów swego ówczesnego męża Andrzeja Jakubowicza. Początkowo akompaniowała sobie na gitarze akustycznej, później występowała z własną z wieloma znakomitymi muzykami jak: Ryśkiem Skibińskim (Kasa Chorych), Andrzejem Nowakiem (TSA), Janem Hnatowiczem, Rafałem Rękosiewiczem, Jerzym Piotrowskim (SBB), Aleksandrem Koreckim, Wojciechem Waglewskim(VooVoo), Mateuszem i Marcinem Pospieszalskimi, Jerzym Styczyńskim (Dżem).

Od 1983 roku zaczynają ukazywać się jej płyty:

• Magillage 1983
• Bardzo groźna księżniczka 1986
• Wschodnia wioska 1987
• Patchwork 1991
• Total (kompilacja) 1991
• Kołysz mnie (album koncertowy) 1992
• Dziewczynka z pozytywką Edwarda 1995
• Skórka pomarańczy 1998
• Tylko Dylan 2005
• Te30te urodziny 2008

I najnowsza - Okruchy życia nagrana z zespołem Żona Lota (Nominacja do Fryderyka w kategorii Album Folk 2011)

Płyty "Magillage" i "Wschodnia wioska" zdobyły dobre recenzje w zachodnich czasopismach jak Rolling Stone czy Guitar Player. Martyna uczestniczyła też w sesji nagraniowej kultowej płyty "I Ching", która rozpoczęła się 16 grudnia 1982 r w studio M1/Polskie Radio Warszawa i trwała z przerwami do 9 października 1983r. Na płycie znalazły się dwa utwory:
"Kołysanka dla Misiaków" i "Słuchaj Man"

Zawsze uczestniczyła we wszystkich dużych festiwalach muzycznych takich jak Pop Session, Rock Arena, Jarocin, Przystanek Woodstock, Rawa Blues i wielu innych. Koncertowała też sporadycznie za granicą - w byłym Związku Radzieckim,Stanach Zjednoczonych i byłej Jugosławii. Wydany w 1992 album koncertowy "Kołysz mnie" osiąga sprzedaż ponad 60 tys. egzemplarzy i w krótkim czasie osiąga status Złotej Płyty. W chwili obecnej ma już status Podwójnej Platyny. Płyta "Dziewczynka z pozytywką Edwarda" wydana w 1995 roku otrzymuje nominację do nagrody "Fryderyk’95" w kategorii muzyka alternatywna. W grudniu 2001 roku w Teatrze Muzycznym w Chorzowie odbył się koncert benefisowy "Blues 4 rano". W koncercie tym wzięli również udział zaproszeni goście m.in. Kayah, Lech Janerka, Raz,dwa,trzy, Maciej Maleńczuk, Dżem, Bastek Riedel. Koncert został zarejestrowany dla programu 2TVP (fragmenty z koncertu można obejrzeć na YouTube). W marcu 2005 roku ukazał się album "Tylko Dylan" nagrany z udziałem zespołu VooVoo oraz Marcinem Borsem (gitara) i Łukaszem Matuszykiem (akordeon). Płyta ta zawiera tłumaczenia wybranych piosenek Boba Dylana w aranżacji Bartka Straburzyńskiego. 19 czerwca 2006 odbyła się rejestracja koncertu p.t "Tylko Dylan" dla TVP Kultura. Od roku 2006 Martyna Jakubowicz na stałe współpracuje z Łukaszem Matuszykiem (akordeon), Pawłem "MuZzy" Mikoszem (bass) i Janem Gałachem (skrzypce). Ten skład bardzo intensywnie koncertuje i w roku 2007 uczestniczy w wielu dużych imprezach m.in. Przystanek Woodstock, Colors Of Ostrava, Jesień z Bluesem (projekt Blue True Blues zawierający bluesowe standardy w tym kompozycje Tadeusza Nalepy i Lucindy Wiliams) W 2008 roku Agora wydaje płytę "Te30te urodziny", na której inni wykonawcy śpiewają piosenki Martyny Jakubowicz. Pomimo zaskakującego zestawu artystów takich jak: Ewa Bem, Pogodno, Indios Bravos, Bracia, Lipali, Kasia Stankiewicz, Goya, Krzysztof Kiliański, Ela Adamiak, Soomood i Hurt płyta jest spójna, dobrze jej się słucha , co ma pokrycie w dobrej sprzedaży. Teledysk do utworu "W domach z betonu nie ma wolnej miłości" uzyskał nominację do nagrody na festiwalu Yach 2008. Cały 2008 rok był poświęcony promocji tej płyty 26 października 2008 w radiowej Trójce, w studiu im.Agnieszki Osieckiej odbył sie koncert, który zakończył obchody Tych30tych urodzin. W listopadzie 2010 ukazuje się najnowsza płyta Martyny "Okruchy życia" obsypana świetnymi recenzjami ("Zwierciadło", "Twój styl") nominowana do tegorocznych nagród branży muzycznej "Fryderyki"! Martyna postrzegana jest jako artystka, która ma osobowość i swój styl. Jest niezależna od mód, konsekwentna w wyborach. Przekonuje swoją wypowiedzią muzyczną bo jest prawdziwa.Kto nie chce przegapić tej muzycznej uczty, powinien już rezerwować bilety (cena 60 zł.) Rezerwacji można dokonywać pod numerami telefonów: 58-588-16-90 oraz 504-102-206, pod adresem info@ajagore.pl oraz na miejscu w Zagrodzie (Godziszewo, ul. Skarszewska 8).
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia