Tajemnice Chłodnego Morza / Sny Gdańskiego Neptuna

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
09
01.2018
Wtorek
Tczew - Tajemnice Chłodnego Morza / Sny Gdańskiego Neptuna
Wystawa prac Międzynarodowego Konkursu na Exlibris i Małą Formę Graficzną - Tajemnice Chłodnego Morza / Sny Gdańskiego Neptuna

Ekslibris to znak własnościowy książki, którym posługiwał się właściciel księgozbioru do personalnego oznaczania własności woluminu. Jego geneza wywodzi się od malowanego herbu na kartach ksiąg w dawnych wiekach. Później zaczął on przybierać formę misternie skomponowanej ilustracji graficznej z wpisanym nazwiskiem właściciela. Ta niecodzienna nazwa pochodzi z języka łacińskiego: ex libris i dosłownie oznacza "z książek".

Jak dziś wygląda ów znak będzie można przekonać się zwiedzając wystawę dwóch edycji prac Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną pt. "Tajemnice Chłodnego Morza" (2014) oraz "Sny Gdańskiego Neptuna" (2016). Wyeksponowane zostaną niektóre prace, a warto podkreślić, że oba konkursy zgromadziły około 400 autorów z całego świata, m.in. z: Chin, Tajlandii, Argentyny, USA, Meksyku, Rosji, Urugwaju oraz krajów europejskich. Profesjonalni twórcy i amatorzy nadesłali blisko 1000 prac, które zostały wykonane w technikach tradycyjnych oraz komputerowych. Wszystkie nawiązywały do motywu przewodniego konkursu. W 2014 r. było to morze - bałtyckie, chłodne, zimne, nieprzystępne. Z jednej strony budzące strach, zagrożenie, z drugiej - fascynację, nostalgię i przedmiot pożądania. Z kolei w 2016 r. bohaterem zmagań artystów z całego świata stał się jeden z najważniejszych symboli miasta Gdańska - Neptun, król mórz i oceanów.


Wernisaż odbędzie się 9 stycznia 2018 roku o godz. 18.00 w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a wystawę można zwiedzać do 4 lutego br.

Organizatorzy:
Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM
ul. Turystyczna 3, 80-680 Gdańsk
wyspaskarbow.gak.gda.pl

Fundacja Wspólnota Gdańska
ul. Opata J. Rybińskiego 25, 80-320 Gdańsk
wspolnotagdanska.pl
Fabryka Sztuk
ul. 30 Stycznia 4, 83-110 Tczew
www.fabrykasztuk.tczew.pl

Wstęp bezpłatny!

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA