Off Jazz Festival - Jazzowe Pokazy Filmowe

Bird

odbyło się
13
10.2009
Wtorek
Tczew - Off Jazz Festival - Jazzowe Pokazy Filmowe
W ramach 3. Off Jazz Festivalu grupa Coolturalni oraz Centrum Kultury i Sztuki zapraszają na pokaz filmu - "Bird" w reżyserii Clinta Eastwooda, biografię saksofonisty jazzowego Charliego "Birda" Parkera, którego niezwykła twórczość na zawsze zmieniła oblicze muzyki. Pokaz odbędzie się 13 października o godz. 19:00 w sali widowiskowej CkiS. Wstęp wolny.

Bird (1988r.) reż. Clint Eastwood muzyka; Lennie Niehaus, Charlie Parker. Jest to jedno z najlepszych dokonań artystycznych C. Eastwooda. Film opisujący życie i twórczość Charliego "Birda" Parkera - saksofonisty, którego nowatorskie podejście do muzyki i do gry zrewolucjonizowało i odmieniło tą dziedzinę sztuki. Parker miał też istotny wpływ na stosunki społeczne poprzez swoje mieszane rasowo małżeństwo z Chan (biała). Dramatycznie kończy się życie Parkera - który mając 34 lata umiera ponieważ przesadził z narkotykami. Sława, pieniądze i nieustanne trasy koncertowe powodują że "Bird" traci kontrolę nad przyjmowanymi narkotykami, alkoholem i jedzeniem. Film został starannie zilustrowany muzyką Lennie Niehausa uzupełnioną oryginalnymi kompozycjami solowymi Parkera. Niesamowite, pełne magii i tajemniczych zadymionych sal i niewyraźnych postaci, zdjęcia wzorowane były na starych fotosach jazzmanów z lat 30-tych. Film jest dramatem, ale nie męczy -raczej fascynuje i wciąga. Został bardzo ciepło przyjęty zarówno przez publiczność jak i przez krytyków. F. Whitaker został nagrodzony za tą rolę w 1988 w Cannes jako najlepszy aktor a rok później Eastwood dostał Złoty Glob za reżyserię.

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie VI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Drukuj
Prześlij dalej