Teatr Józefa Szajny w Fabryce Sztuk

Teatr Szajny (fot. materiały organizatora)

odbyło się
05
09.2009
Sobota
Tczew - Teatr Józefa Szajny w Fabryce Sztuk
Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej PO-MOST, Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie oraz Teatr Studio im. ST. I. Witkiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy TEATR Józefa Szajny. Wernisaż odbędzie się 5 września 2009 r. w siedzibie Centrum, ul. 30 Stycznia 4.

Tytuł wystawy TEART Józefa Szajny odnosi się do całości twórczości teatralnej i plastycznej Artysty, do stworzonego przez Niego pojęcia "teart", czyli po prostu łączenia dyscyplin artystycznych.
W ramach ekspozycji przedstawiamy environment Replika prezentowany po raz pierwszy podczas Festiwalu w Edynburgu z 1971 roku. Tam, w Galerii Demarco ta kompozycja przestrzenna przerodziła się w słynny spektakl Replika. Na wystawie znajduje się także pięćdziesiąt unikalnych fotogramów teatralnych 
z awangardowych przedstawień Józefa Szajny, począwszy od lat pięćdziesiątych po Deballage z 1997 roku. Dokumentacja fotograficzna pokazuje również fragmenty environmentu Reminiscencje, którym Artysta odniósł wielki sukces na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji w 1970 roku oraz eksponuje między innymi prace pokazywane na Festiwalu w Sao Paolo 1989 r i na Biennale Sztuki w Wenecji w 1990. Prezentowana jest również instalacja składająca się z 12 kolorowych, ogromnych slajdów z najgłośniejszych spektakli Replika (1972), Dante (1974) czy Cervantes (1976). Kolejny element wystawy stanowi kilkadziesiąt plansz prezentujących recenzje międzynarodowej krytyki, odnoszące się do całej twórczości prof. Józefa Szajny.
Miejsce wystawy to bezpośrednio sąsiadująca z dziedzińcem, sala na parterze Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie. Jeszcze przed otwarciem, w tym właśnie miejscu, rozpocznie się projekcja filmu o twórczości Józefa Szajny Człowiek zaniedbuje siebie reżyserii Henryka Jantosa. Pod koniec projekcji, papierowy ekran zostanie przeze mnie podpalony, a scenie tej towarzyszyć będzie utwór Alleluja J.F Haendla, co jest bezpośrednim nawiązaniem do finału Deballage - ostatniego spektaklu Józefa Szajny. Znikający w płomieniach ekran, jak odsłaniająca się kurtyna, otworzy drogę na teren wystawy. Wówczas też nastąpi uroczyste nadanie X jubileuszowemu Festiwalowi ZDARZENIA imienia Profesora.
Cykl wydarzeń dopełni spotkanie z aktorami Józefa Szajny z Teatru Studio w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie a także projekcja fragmentów Deballage.
Drukuj
Prześlij dalej