Koncert młodzieżowej orkiestry z Litwy

Svajone

odbyło się
12
09.2011
Poniedziałek
Tczew - Koncert młodzieżowej orkiestry z Litwy
Organizatorzy zapraszają na koncert Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Szkoły Muzycznej w Alytus "SVAJONE - Marzenie", który odbędzie się 12 września (poniedziałek) o godzinie 17.30 w auli Gimnazjum Nr 1 w Tczewie. Organizatorami koncertu są: Starostwo Powiatowe w Tczewie, Konsulat Republiki Litewskiej w Gdańsku oraz Gimnazjum Nr 1 w Tczewie.

Młodzieżowa orkiestra symfoniczna szkoły muzycznej w Alytus "SVAJONE - Marzenie"

Kierownicy Orkiestry:
Daiva Martikonytė, Justina Jočytė, Arūnas Ščetilnikovas
Dyrygenci Orkiestry:
Daiva Martikonytė, Pranas Stepanovas

"Svajonė" powstało w 2000 roku. Wtedy była to nieduża orkiestra smyczkowa Szkoły Muzycznej w Alytus, kierowana przez nauczycielka Daivą Martikonyte, która zacząła realizować międzynarodowe projekty. Projekty nazywały się tak, jak i orkiestra - "Marzenie". W latach 2000- 2005 co roku były organizowane międzynarodowe młodzieżowe obozy twórcze. Partnerami Orkiestry byli młodzi muzycy z Polski, Hiszpanii, Szwecji, Łotwy i Estonii. Zajęcia w czasie obozów prowadzili: nauczyciel-ekspert Pranas Stepanovas, kompozytor i dyrygent Laurynas Vakaris Lopas, dyrygent Modestas Pitrėnas.

Jesienią 2005 roku, po połączeniu orkiestry smyczkowej i orkiestry dętej Szkoły Muzycznej w Alytus, powstała Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna "Svajone - Marzenie". Przez ostatnie 6 lat orkiestra występowała: w Hiszpanii, Łotwie, Estonii, Polsce. Swoje umiejętności prezentowała również w większości miast Litwy. Corocznie organizuje 5-6 koncertów w rodzinnym Alytusie.
Obecnie orkiestra liczy 90 muzyków. Są to uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzyczne w Alytus, a także absolwenci szkoły, na co dzień studiujący w różnych uczelniach wyższych Litwy. Sześciu muzyków kontynuuje naukę wileńskim konserwatorium. W repertuarze Orkiestry utwory m.in. - M.K.Čiurlionisa, P. Mascagni, P. Czajkowskiego, S. Prokofjewa, D. Szostakowicza, R. Paulso, F. Mercury , A. Piazzolos, A. L. Weber i wiele innych.

W 2010 roku odbyło się 17 koncertów, z czego 8 w Polsce. W lipcu ubiegłego roku zajęcia z muzyki orkiestrowej prowadził i na koncertach dyrygował profesor Juozas Domarkas, kierownik artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Obecnie z orkiestrą współpracuje oraz przygotowuje nowy program, nauczyciel ekspert, Pranas Stepanovas.
Drukuj
Prześlij dalej