Tczew 1807. Wielka wojna w małym mieście

Wielka wojna w małym mieście (fot. nadesłane do redakcji)

odbyło się
19
02.2010
Piątek
Tczew - Tczew 1807. Wielka wojna w małym mieście
Centrum Wystawienniczo - Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie serdecznie zaprasza na wystawę "Tczew 1807. Wielka wojna w małym mieście". Wernisaż odbędzie się w piątek, 19 lutego 2010 r., o godz. 19.00 w siedzibie Centrum przy ul. 30 Stycznia 4.


Na wystawę składają się zdjęcia z zeszłorocznego marszu wojsk pruskich i francuskich z Wiśliny do Tczewa. W marsz wyruszyła grupa rekonstrukcji historycznej Konigliche - Preussisches Infanterie - Regiment nr 52. Fotografie pokazują trud, wysiłek jaki musieli ponieść rekonstruktorzy pokonując w ponad dwudziestostopniowym mrozie 30 km. Na wystawie możemy oglądać uzbrojenie w postaci broni z epoki, uprzęży końskiej, kul armatnich, emblematów do ładownic. Jest także odtworzone obozowisko, i pokazany film z przemarszu wojsk prusko – francuskich z Wiśliny do Tczewa. Za pomocą zdjęć przypominamy przebieg zeszłorocznej inscenizacji Bitwy o Tczew. Uzupełnieniem inscenizacji jest ikonografia dotycząca wojsk francuskich i pruskich z początku XIX wieku.
Bitwa o Tczew z 1807 r. znalazła również swoje odbicie w malarstwie. Na podstawie obrazu Jerzego Kossaka Zdobycie Tczewa Zenon Aniszewski namalował akwarelę, którą również można podziwiać na ekspozycji.

Wystawa jest czynna do 25 kwietnia 2010 r.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  Krzysztof_gość

  19.02.2010, 13:21

  Historia nauczcielką życia

  Takie wystawy połączone z rekonstrukcją zdarzeń przybliżają zrozumienie dziejów wydarzeń , miast zarówno młodzieży jak i dorosłym. Pozwalają lepiej zrozumieć nasze dzieje i wydarzenia, które kształtowały polskość, a jednocześnie uczulić społeczeństwo na problem patriotyzmu. A to dzisiaj zanika.

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xxx.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia