Raj dla ptaków, Kobranocka i chirurg dziecięcy na Gniewinkach

Gniewinki 2010

odbyło się
25
09.2010
Sobota
Tczew - Raj dla ptaków, Kobranocka i chirurg dziecięcy na Gniewinkach
Trzynastka ma w tym roku przynieść szczęście mieszkańcom Gniewu. Miasto kończy w tym roku 713 lat. W związku z tą niezwykłą rocznicą władze miasta przygotowały dla wszystkich szereg atrakcji. Wśród nich koncert Kobranocki, spotkania autorskie i wręczenie tytułu Przyjaciel Gniewu prof. Czesławowi Stobie.

Gniewinki
, czyli święto miasta rozpoczęło się 19 września dożynkami gminnymi. Uroczystości potrwają tydzień czasu i zakończą się w następny weekend. 24 i 25 września każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Będzie wystawa przyrodnicza, zawody sportowe, spektakle i koncerty. Najważniejszą osobą, będzie jednak w tych dniach prof. Czesław Stoba, który otrzyma tytuł Przyjaciel Gniewu. Profesor Stoba jest emerytowanym kierownikiem Kliniki Chirurgii Dziecięcej Akademii Medycznej w Gdańsku. Wielkim przyjacielem dzieci, humanistą, głęboko zaangażowanym w działalność społeczną. W 2005 roku w Gdańsku zorganizował VI Europejski Zjazd Chirurgów Dziecięcych, w którym wzięło udział pięciuset chirurgów dziecięcych z ponad czterdziestu krajów świata. Jest też redaktorem i współautorem polskiej edycji "Atlasu chirurgii dziecięcej" wydanej w 2008 roku. Profesor Czesław Stoba wielokrotnie przebywał na terenie Gminy Gniew. Nawiązał kontakt z władzami samorządowymi. Szczególna współpraca zawiązała się w zakresie wspólnych działań na Ukrainie a szczególnie w mieście Dubno, gdzie działalność Pana Profesora i Gminy Gniew dały wymierne efekty. Profesor Czesław Stoba aktywnie pomagał w sferze medycznej mieszkańcom gminy. Wiele osób ma w dobrej pamięci wybitnego chirurga i serdecznego człowieka. Nadany tytuł to także wyraz uznania dla naukowca i lekarza, który pozostał do końca wierny ideałom służby lekarskiej.

W sobotę, 25 września, głównego dnia obchodów, namiot, wystawi między innymi Fundacja Pokolenia. Zaprezentują oni inicjatywy lokalne, w tym:

-lokalne Centrum Wolontariatu - oferta dla wolontariuszy, porady jak zostać wolontariuszem i jak zgodnie z prawem współpracować z wolontariuszami, wzory umów.
-lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności - konkurs grantowy dla mieszkańców, w tym wspólnot lokalnych. W ramach konkursu mieszkańcy mogą otrzymać grant na zaaranżowanie, upiększenie najbliższej im przestrzeni publicznej. Dodatkowo będą zbierane zgłoszenia do konkursu na najlepiej zaaranżowaną przestrzeń publiczną.
-stoisko promujące inicjatywy realizowane w ramach konkursu "Działaj Lokalnie"
- Stoisko z badzikami/przypinkami
-stoisko z sitodrukiem - nanoszenie wcześniej przygotowanych wzorów na papier lub koszulki

Kobranocka, główna gwiazda sobotniego dnia, to polski zespół rockowy powstały w roku 1985 w Toruniu. Gra muzykę odwołującą się do punk rocka z mocno pacyfistycznymi tekstami. Cechą charakterystyczną tekstów Kobranocki jest ich abstrakcyjna metaforyka. Największym przebojem Kobranocki jest piosenka - "Kocham cię jak Irlandię".


Organizator Główny: Urząd Miasta i Gminy Gniew

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie CAG, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Gniewie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie, Gniewskie Centrum Edukacji Ekologicznej HELIANTHUS, Parafia Narodzenia NMP w Piasecznie, Gimnazjum w Gniewie

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Samorządu Gminy Gniew
Sponsorzy: Grupa Polmlek, SITA, ABC

Pozytywną energię podczas imprezy zapewnia Vattenfall Poland Sp. z o.o.- Sponsor Strategiczny Przedsięwzięcia

Program Gniewinek

Środa, 22 września
10.00 - Europejski Dzień bez Samochodu - rajd rowerowy - Plac Grunwaldzki

Czwartek, 23 września

8.45 - 11.00 Obchody 6-lecia nadania Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie imienia ks. Henryka Mrossa
19.00 Spotkanie autorskie Tomasza Sikory - Przyjaciela Gniewu, autora książki o kobietach pt. "Ona" - Sala Kameralna Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

Piątek, 24 września
11.00 Finał VIII edycji konkursu z bocianem w tle pt. "Rajem dla ptaków jest Gmina Gniew, tu wszędzie słychać bociani śpiew" - Sala Kameralna Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
17.00 Wręczenie tytułu "Przyjaciela Gniewu" prof. Czesławowi Stobie - Sala Kameralna Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej

Sobota, 25 września, Plac Grunwaldzki
Urodzinowy Festyn
15.00 Uroczyste rozpoczęcie Gniewinek
W programie:
- występ zespołu Pąsowa Róża
- malowanie twarzy
- gry i zabawy dla dzieci
- urządzenia rekreacyjne dla dzieci
- spektakle i programy edukacyjne
17.00 Koncert zespołu Widok na Bluesa z Bydgoszczy
19.00 Koncert zespołu KOBRANOCKA
21.00 Koncert zespołu Jedyna Maść z Kielc
Drukuj
Prześlij dalej