Dzień Solidarności z Tybetem w ACK "Zebra"

Tybet (fot. archiwum)

odbyło się
10
03.2010
Środa
Tczew - Dzień Solidarności z Tybetem w ACK "Zebra"
Zapraszamy wszystkich 10 oraz 11 marca w 51. rocznicę powstania w Tybecie do Alternatywnego Centrum Kultury "Zebra", by upamiętnić setki tysięcy ofiar chińskiej okupacji. Jest to jedna z najważniejszych rocznic we współczesnej historii Tybetu. W tym roku uwagę koncentrujemy na sytuacji 10 Tybetańskich Bohaterów - więźniów politycznych, skazanych za pokojowe wyrażanie własnych poglądów lub za przekazywanie informacji na temat sytuacji w Tybecie.

Miejsce: Alternatywne Centrum Kultury "Zebra" ul. Kościelna 6/7 83-110 Tczew
Kiedy: 10.03. oraz 11.03.2010 rok


Dzień Solidarności z Tybetem


Program 10.03.2010:

Godzina: 20.00
Wystawa: "Tybetańscy Bohaterowie"

Projekcja filmu: Przełamując mur cenzury (ang. Breaking the Wall of Silence) - 50 minutowy dokument poświęcony m.in. działalności radia Voice of Tibet - niezależnej rozgłośni nadającej na teren Tybetu, która nieustannie walczy z systemem cenzury i zagłuszania. Zdjęcia do filmu powstawały przed samą Olimpiadą w Pekinie i dokumentują reakcję świata na dramatyczne wydarzenia w Tybecie w marcu 2008 r.

Program 11.03.2010:

Godzina: 18.00
Wystawa: "Tybetańscy Bohaterowie"

Projekcje Filmów:
Poza strachem (ang. Leaving fear behind) – bezprecedensowy, 25 minutowy dokument stworzony przez Tybetańczyków w Tybecie. Reżyserem jest Dhondup Łangczen, uwięziony w marcu 2008 r. i od tamtej pory przebywający w areszcie. Film dokumentuje poglądy zwykłych Tybetańczyków na Olimpiadę w Pekinie, warunki życia w Tybecie i politykę władz chińskich.
Skradzione dziecko Tybetu (ang. Tibets Stolen Child) – 15 minutowy film poświęcony historii Genduna Czokji Nimy, XI Panczenlamy uprowadzonego w 1995 r. przez władze chińskie, oraz kwestiom wolności religii w Tybecie wraz z apelem o działanie płynącym od laureatów Pokojowej Nagrody Nobla takich jak Arc. Desmond Tutu.

Godzina: 20.00
Koncert Zespołu Woody Alien to duet z Poznania o sporym doświadczeniu: Marcin Piekoszewski (bas, wokal) oraz Daniel Szwed (perkusja). Charczący, punkowo-funkowy bass, połamane rytmy oraz drapiący wokal tworzą bezkompromisowe, minimalistyczne, surowe brzmienie.
www.myspace.com/likewoodyalien

www.freetibetanheroes.org
www.ackzebra.org
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +1

  pingapinga

  08.03.2010, 08:48

  bardzo chętnie przeszedłbym się, żeby zwiększyć frekwencję. takie akcje powinny być promowane w tczewskich szkołach (być moze są - nie wiem) - widać, że twórcom ACK Zebra na czymś zależy. jednak mam wrażenie, że jak na razie nie ma odzewu ze strony młodych tczewian - może warto byłoby zrobić coś bardziej "komercyjnego" żeby ściągnąć młodzież - przekonać, a poźniej wejść na ambit. ale i tak duże brawa.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • tedziik_gość

  08.03.2010, 10:00

  POlecam TEDE - made in china.mp3 :)

  Odpowiedz
  IP: 91.203.xx4.xx0 
 • Riot_gość

  08.03.2010, 16:27

  Free For Tibet

  Nic na siłę. Zazwyczaj w historii tylko garstka ludzi chce i potrafi coś pożytecznego zdziałać. I to ONI są motorem do wszelkiego postępu w tym świadomości, że to sprawy z Wielkiej Azji nas też w znacznej mierze dotyczą. Bkra-szis !

  Odpowiedz
  IP: 77.254.xx3.xx2 
 • +1

  mropenvitamine nielog_gość

  09.03.2010, 12:16

  TYBET - najwieksze klamstwo zachodniej cywilizacji! Powielacie klamstwo o setkach tysiecy zabitych zabitych, tylko ze w czasie spisu ludnosci tybetu z 1950 roku bylo tam 1100000 mieszkancow, natomiast po aneksji 1200000. W Tybecie nie bylo walk, a wojskom chinskim zalezalo na pokojowej aneksji. Mieszkancy i osmiotysieczna armia tybetanska dostala pieniadze i upominki od rzadu Chin. Owszem trwaly walki, ale po stronie rzadu tybetanskiego opowiedzialy sie oddzialy rzadowe bedace na szczycie drabiny feudalnej. Tak, w II polowie XX wieku, gdzie ludzie zaczynali wysylac w kosmos pierwsze satelity, istanial atom, oni tkwili w feudalizmie! Przytocze tylko slowa Thomasa Lairda z The Story of Tibet: Conversations with the Dalai Lama: "Chińczycy, mimo posiadania przytłaczającej przewagi militarnej, starali się również pozyskać przychylność mieszkańców Tybetu. Miejscowa ludność była traktowana bardzo dobrze, budowano drogi, a zatrudnionym Tybetańczykom płacono za wykonaną pracę. Według Dalajlamy, chińska armia nie atakowała cywilnej ludności: "Chińczycy byli bardzo zdyscyplinowani. Byli jak brytyjscy żołnierze (w 1904). Nawet lepsi od Brytyjczyków, ponieważ rozdali trochę pieniędzy (mieszkańcom i lokalnym władcom). Dokładnie to zaplanowali." Rzad Tybetu, ktory powstal po powrocie XIII Dalai Lamy nie zrobil nic, aby unowoczesnic panstwo. Nawet dostep turystow i dziennikarzy byl scisle reglamentowany. Gdyby Tybet przetrwal do dzis,bylby takim samym zamknietym tworem jak Korea Polnocna. Rzad USA w 1941 formalnie potwierdzil, ze Tybet nalezy do Chin. No, ale wtedy rzadzil Czang Kaj Szek a nie Mao Tze Tung.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia