Krzesimir Dębski w Tczewie

Krzesimir Dębski

odbyło się
17
10.2009
Sobota
Tczew - Krzesimir Dębski w Tczewie
W sobotni wieczór wybitny artysta, skrzypek jazzowy, kompozytor, dyrygent wystąpi z towarzyszeniem znakomitych muzyków – Krzysztofa Przybyłowicza (perkusja), Zbigniewa Wrombla (kontrabas) i Piotra Wrombla (fortepian). Na 3 Off Jazz Festival zespół przygotowuje nowy program z niespodziankami. Supportować im będzie zespół ASAF z Maciejem Sikałą, który uznawany jest według czytelników "Jazz Forum" najlepszym polskim saksofonistą tenorowym.

Koncerty rozpoczną się o godz. 20:00 w Sali widowiskowej CkiS. Wstęp: 20 zł. Tego samego wieczoru odbędzie się również Pofestiwalowe AFTER PARTY w Klubie Sztuki Alternatywnej PROTOKULTURA (ul. Wyzwolenia 1) - wystąpią trójmiejscy dj-e SOMA & Mikan z towarzyszeniem Felixa – live guitar. Będziemy mogli usłyszeć gatunki muzyczne, takie jak: nu-jazz, jazzy house, lounge house, trip-hop.

Wstęp wolny - dla posiadaczy karnetów oraz biletów festiwalowych. KARNET FESTIWALOWY na wszystkie wydarzenia 35 zł. Rezerwacje i bilety CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, Tczew lub 058 531-07-07. Info : www.ckis.tczew.pl

Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie VI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
KRZESIMIR DĘBSKI & Friends

Kwartet Krzesimira Dębskiego powstał kilka lat temu i koncertuje okazjonalnie. Skład muzyków i repertuar częściowo nawiązuje do tradycji słynnego zespołu String Connection, choć nie brakuje też nowych utworów o nieco innym charakterze. Muzyka wykonywana przez zespół jest w dużej mierze improwizowana i spontaniczna. Trudno ją zaszufladkować, czy ściśle określić ramy stylistyczne. Jej wolność polega na swobodnym łączeniu różnych wątków i gatunków muzycznych.
Brzmienie kwartetu Krzesimir Dębski & Friends jest raczej subtelne i „akustyczne”, choć nie brakuje tu również elementów bardziej dynamicznych i żywiołowych.

Krzesimir Dębski – skrzypce
Krzysztof Przybyłowicz – perkusja
Piotr Wrombel – fortepian
Zbigniew Wrombel – kontrabas

KRZESIMIR DĘBSKI - ur. w 1953r. kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer, producent muzyczny; uczestnik wielu festiwali jazzowych, laureat nagród zarówno festiwalowych, jak i konkursów radiowych i płytowych. Wielokrotny zdobywca tytułu „Najlepszego Skrzypka", „Najlepszego Kompozytora" oraz „Najlepszego Aranżera Roku" w ankietach pisma Jazz Forum. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat". Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie. Od 1986 roku Krzesimir Dębski poświęcił się głównie poważnej twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych, m. in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Tworzy również muzykę teatralną (ponad 40 premier), eksperymentalną i filmową (50 filmów fabularnych m.in.: „Kingsajz", „Ogniem i Mieczem", „W Pustyni i w Puszczy" oraz kilkanaście seriali telewizyjnych, m.in. „Złotopolscy", „Na dobre i na złe", „Sfora", „Na Wspólnej"). Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, a muzyka filmowa jego autorstwa była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O'Connor, John Blake i Nigel Kennedy.

Zbigniew Wrombel- był członkiem znanych zespołów String Connection i Walk Away, orkiestry Alex Band i wielu innych big bandów w kraju i za granicą. Jako muzyk studyjny nagrał setki utworów dla potrzeb radia, telewizji, filmu i fonografii. Współpracował z wieloma muzykami jazzowymi takimi jak: Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarek Śmietana, Janusz Muniak, Zbigniew Jaremko, Andrzej Jagodziński, Tomasz Szukalski, Janusz Skowron, Zbigniew Lewandowski, Artur Dutkiewicz, Kuba Stankiewicz, Robert Majewski, Jacek Pelc, Karol Piasecki, Mirek Sitkowski, John Hick, Deborah Brown. Poszerzone instrumentarium (kontrabas akustyczny i elektryczny, gitary basowe, 4, 5, 6 –strunowe, progowe i bezprogowe), umiejętne łączenie dynamicznej gry sekcyjnej ze śpiewną melodyką solówek i wirtuozerią nie są jedynymi atutami tego basisty. 0 jego wysokiej klasie stanowi przede wszystkim wszechstronność stylistyczna, naturalne poczucie czasu i żelazny groove.

Krzysztof Przybyłowicz - główny nurt jego działalności artystycznej związany jest z muzyką jazzową. Lista zespołów i muzyków, z którymi współpracował, jest bogata: String Connection, Alex Band, Information, Samarpan Sławomira Kulpowicza, Krzysztof Ścierański, Janusz Skowron, Andrzej Olejniczak, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Zbigniew Jaremko, Tomasz Szukalski, Andrzej Jagodziński, Artur Dutkiewicz, Kuba Stankiewicz, Jarek Śmietana, John Blake, John Hick, Horace Parlan, Deborah Brown i wielu innych. Koncertował w dwudziestu krajach Europy, USA i Kanadzie. Jazzowa część jego dyskografii obejmuje około dwudziestu pozycji. Obdarzony niebywałym feelingiem i wrażliwością muzyczną swobodnie porusza się w dowolnym gatunku muzycznym. Jego gra charakteryzuje się ogromną ekspresją, precyzją i brawurowymi solówkami. Wyróżnia się melodycznym traktowaniem perkusji. Jest mistrzem gry sekcyjnej.

Piotr Wrombel- pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Wydziału Jazzowego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Niedzieli. Jest przedstawicielem najmłodszej generacji muzyków jazzowych. Gra także na instrumentach klawiszowych. Bierze udział w wielu projektach jazzowych o zróżnicowanym charakterze. Jest także aktywny na scenie muzyki gospel i pop. Współpracuje między innymi z takimi artystami jak, Edyta Górniak, Ewa Uryga, Tatiana Okupnik, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Lewandowski.

ASAF

Zespół powstał w lipcu 2003 roku, a w marcu 2004 wydał swoją pierwsza płytę poświęconą pamięci Andrzeja Cudzicha zmarłego w listopadzie 2003 roku. Można powiedzieć, że Asaf składa się z muzyków dwóch generacji: tej uznanej i doświadczonej oraz młodej, będącej nową nadzieją polskiego jazzu.
Muzyka, jaką wykonuje zespół, charakteryzuje się wyjątkową spójnością brzmienia i silnym przekazem łączącym w sobie intensywność J. Coltrean’a ze słowiańskim liryzmem. Płyta zespołu została bardzo wysoko oceniona przez krytyków. Pomimo krótkiego czasu istnienia grupy, znalazła się na liście płyt nominowanych do tytułu Albumu Roku 2004.

Maciej Sikała - najbardziej znany i utytułowany muzyk zespołu, polski saksofonista tenorowy i sopranowy. Ukończył Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w 1987 roku. Grał w takich grupach jak Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vinitage Band. Nagrywał i koncertował z Lesterem Bowiem i Kennym Wheelerem. Współpracuje z Kwartetem Wojciecha Niedzieli, Kwartetem Artura Dutkiewicza, Sopot - Hamburg Jazz Quintet, Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Miśkiewiczem. Brał udział w nagraniu około 30 płyt, w tym dwóch autorskich: Blue Destinations (1998) i The Sheep is Found (2001). Ta ostatnia zdobyła nominację do Fryderyka 2001, a Macieja Sikałę nominowano do tej nagrody w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.

Joanna Gajda - absolwentka Wydziału Jazzowego akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Współpracowała z takimi muzykami, jak J. Muniak, P. Wojtasik, U. Dudziak czy zespołem Billy’ego Harper’a.

Michał Barański - to wg niektórych muzyków np. L. Możdzera muzyczne odkrycie roku 2004. mimo młodego wieku występował w takich miejscach, jak Knittig Factory w Nowym Yorku, Jazz Bakery w Los Angeles czy na Mail Jazz Festival w Colorado. Grał między innymi z takimi muzykami, jak Brad Terry, Roger Kellaway i Willam Galison.

Piotr Jankowski - studiowal jazz w Hamburgu. Współpracował z takimi sławami, jak Clark Terry, Fredie Habbard, Woody Show, Johny Gryffin czy Trio Włodka Pawlika. Zainicjował powstanie zespołu Asaf. W Polsce jest znany wśród fanów muzyki chrześcijańskiej jako współzałożyciel zespołu New Life M, który stal się prekursorem tego ruchu muzycznego w Polsce.

Maciej Sikała

AfterParty

SOMA & MIKAN ( nu-jazz, jazzy house, lounge house, trip-hop)
FELIX (LIVE GUITAR)

SOMA [EndevouR] - na codzień Monika - od niepamiętnych czasów zainteresowana dźwiękami szeroko pojętego chilloutu ze szczególnym uwzględnieniem bujających brzmień trip-hopu i nu-jazzu - które to najczęściej prezentuje podczas swoich setów. Wraz z Mikanem od 2003 do 2007 roku współorganizowała imprezy pod szyldem EndevouR, podczas których trzymała piecze nad chilloutowa sala. Somę dotychczas można było usłyszeć w Enzymie, Sfinksie, GGOGu, Uśmiechu, Desdemonie oraz Mandragorze, gdzie prócz EndevouR'owych imprez, prowadziła swoje autorskie noce - Mandragoria Chillout Session. Od 2005 roku do 2008roku, w ramach Red Bull Music Academy, zajmowała się promowaniem utalentowanych muzyków i producentów - organizując Info Sesje oraz warsztaty muzyczne, na których byli uczestnicy i wykładowcy Akademii przybliżali idee RBMA i pokazywali tajniki produkcji muzyki oraz techniki scratchu. Obecnie Soma prezentuje różnorodne wariacje muzyczne zainspirowane jazzem, funkiem i disco, a dzięki współpracy z Felixem i jego improwizacjom na gitarze, jej sety nabierają bardziej wyrazistego charakteru.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • paparapa_gość

  19.10.2009, 09:59

  świetne koncerty ale...

  Kolejny raz można było się przekonać że dla Tczewian nie warto robić nic ambitnego. Muzyka super ale zainteresowanie znikome (może w sobote było troche lepiej z frekfencją). Pan Dębski jest geniuszem muzycznym i gwiazdą wielkiego formatu i aż dziw bierze że nie było nikogo z przedstawicieli władz lokalnych żeby go posłuchać...no cóż Dębski to nie to co Doda.

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xxx.xx7 
 • magdzik_gość

  29.10.2009, 09:14

  racja

  Niestety popieram. Sala CKiS świeciła pustkami, a koncert był naprawdę wydarzeniem kulturalnym. Aż wstyd, że nie potrafimy tego docenić...

  Odpowiedz
  IP: 83.14.xx3.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia