Grafiki Chodowieckiego w Tczewie

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
12
02.2022
Sobota
Grafiki Chodowieckiego w Tczewie
Fabryka Sztuk oraz Mazurska Fundacja Sztuki Art Progress zapraszają na wystawę osiemnastowiecznych grafik Daniela Chodowieckiego. Wystawa jest prezentowana w kamienicy Fabryki Sztuk przy ul. Podmurnej 15 w Tczewie do 28 kwietnia 2022 r.

Daniel Chodowiecki (1726-1801) - urodzony w Gdańsku znakomity rysownik, grafik, malarz, miniaturzysta, który miał zostać... kupcem. Malarstwa miniaturowego nauczył się w Berlinie - mieście, z którym związał się zawodowo i prywatnie, zachowując świadomość polskiego pochodzenia. W wieku 71 lat został dyrektorem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Już za życia zdobył uznanie i sławę. Obecnie znanych jest ponad 2 tys. jego prac znajdujących się w zbiorach muzealnych i prywatnych. Często podróżował. Z podróży do Gdańska w 1773 r. pozostawił pamiętnik i album rysunków.

Wystawa prezentuje dwa słynne cykle Chodowieckiego: ilustracje wykonane techniką akwaforty do czterotomowego elementarza Johannesa Basedowa oraz cykl rysunków powielonych w technice heliograwiury z podróży do rodzinnego Gdańska. Na ekspozycji przedstawiono także ilustracje powstałe do podręcznika Johanna Siegmunda Stoya oraz do utworów literatury pięknej Goethego, Cervantesa i Szekspira. Grafiki pochodzą z kolekcji Dariusza Matyjasa.

Daniel Chodowiecki był bacznym obserwatorem. Potrafił niezwykle trafnie zapamiętać i odtworzyć daną sytuację. Na swoich pracach z podróży do Gdańska przedstawił cały przegląd mieszkańców osiemnastowiecznego miasta nad Motławą - od ulicznej biedoty po duchownych katolickich i protestanckich, kupców, burmistrzów i bankierów. Na uwagę zasługują również scenki rodzajowe prezentujące m.in. mieszczańską rodzinę wsiadającą do powozu, szlachcica w kontuszu podkręcającego wąsa w kościele katolickim, bankiera liczącego pieniądze czy młodą kobietę całującą dłoń duchownego.


Z kolei wspomniana publikacja Johanna Bernharda Basedowa zawiera 100 rytowanych w miedzi tablic Chodowieckiego. Wykorzystywane podczas lekcji pozwalały dzieciom poznawać wszystkie dziedziny życia - od wesołych zabaw aż po szczegółowe przedstawienia zawodów. Właśnie w tej publikacji Chodowiecki upamiętnił typowy polski zaprzęg z XVIII w. - sanie w kształcie łabędzia.

(na podstawie m.in. www.gdansk.pl)
poniedziałek-piątek godz. 8.00-18.00
soboty, niedziele, święta godz. 10.00-16.00
ostatnie wejście: 45 minut przed zamknięciem
dystans, dezynfekcja, maseczki, limit zwiedzających
Tczew, ul. Podmurna 15 (wejście od ul. Łaziennej)
wstęp bezpłatny

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • chodowiecki_gość

    13.02.2022, 14:51

    Szczerze...

    Niestety kolekcja Pana Matyjasa to jakiś żart. Daniel Chodowiecki własnoręcznie wykonał tylko kilka z tablic Basedowa, a innym dostarczył jedynie pierwowzorów, pokazywanie tych prac i XIX-wiecznych reprodukcji rysunków Chodowieckiego z podróży do Gdańska w 1773 roku jako jego prac to totalna kompromitacja. W Polsce są lepsze prywatne kolekcje, o muzealnych już nie wspominając. Dwa lata temu powstał na podstawie jednej z nich film o Chodowieckim - jest w internecie na YouTube.

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx3.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.