Jubileuszowy Koncert Wiosenny Chóru Męskiego ECHO z okazji 95-lecia działalności

Chór "Echo" (fot. mat. prasowe)

odbyło się
22
04.2018
Niedziela
Jubileuszowy Koncert Wiosenny Chóru Męskiego ECHO z okazji 95-lecia działalności
Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego "ECHO" Tczew oraz Chór Męski "ECHO".

22 kwietnia 2018 (niedziela) godz. 17.00
Sala widowiskowa CKiS
Wstęp wolny

W trakcie Koncertu na zaproszenie chórzystów gościnnie wystąpią:

- Anna Fabrello - sopran, solistka Opery Bałtyckiej, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku,
- Łukasz Wroński - tenor, artysta Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie,
- Adam Wendt - saksofony, jeden z wybitniejszych jazz - menów w kraju.
Solistom akompaniować będzie Leonard Gołąb

Chór poprowadzi Dyrygent Leszek Gołąb, akompaniament - Hanna Falińska, konferansjer - Ludwik Kiedrowski.

Patronat Honorowy nad obchodami Jubileuszu 95-lecia Chóru Męskiego ECHO objęli:
- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- Starosta Tczewski,
- Prezydent Miasta Tczewa,
- Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława.

Chór Męski ECHO
Chór Męski "ECHO" powstał w 1923 roku w  środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania. 
W roku 1927 Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze. Wybuch II wojny przerwał działalność Chóru, by po wojnie ponownie pojawić się na estradach regionu tczewskiego uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne. 
Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów, po kolei od powstania Chóru: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej -Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku Leszka Gołąb, Chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne.
Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni ponad 90-ciu  lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić  III miejscem i "Brązową Lirą" zdobytą w V Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.). 
W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów religijnych i świeckich w tym pieśni staropolskie. Chór dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd. 
Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju i tak m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech. 

Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2006 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim). 
W roku 1998 oraz 2008 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich.
Chór Męski "ECHO" od 1991 roku pracuje w strukturach Tczewskiego Centrum Kultury, obecnie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego "Echo" w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność Chóru.

Drukuj
Prześlij dalej