"Twój anioł Wolność ma na imię" - niezwykły spektakl z udziałem gwiazd na 30 lat "Solidarności"

30 lat Solidarności

odbyło się
31
08.2010
Wtorek
Tczew - "Twój anioł Wolność ma na imię" - niezwykły spektakl z udziałem gwiazd na 30 lat "Solidarności"
Największe gwiazdy muzyki i sztuki, kina i teatru wystąpią przed polską publicznością, by uczcić 30-lecie powstania "Solidarności". 31 sierpnia na terenie Stoczni Gdańskiej będą z nami m. in.b Macy Gray, Angelique Kidjo, Rufus Wainwright, Marianne Faithfull, Sharon Jones, Philip Glass, Kayah, Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz, Jan Lisiecki.

Widowisko pt. "Solidarność. Twój anioł Wolność ma na imię" przygotuje Robert Wilson. Nieczęsto zdarza się, że projekt w Polsce jest realizowany przez artystę takiego formatu jak Wilson, który został okrzyknięty przez New York Times jedną z najważniejszych postaci współczesnego teatru.

Robert Wilson potraktował jubileusz "Solidarności" jako inspirację do stworzenia spektaklu plenerowego, opowiadającego w alegoryczny sposób o najnowszej historii Polski. Tytuł widowiska został zaczerpnięty z napisanego na początku XX wieku wiersza Artura Oppmana pt. Hymn o wolności. Do poruszenia widzów artysta chce wykorzystać rozmaite środki wyrazu, przeplatać i jednocześnie uzupełniać będą się tu elementy muzyki, teatru, poezji i sztuk wizualnych. Trwające ponad dwie godziny widowisko rozpocznie się 31 sierpnia o godzinie 21.00. Spektakl z jednej strony ma być zakorzeniony w historii stoczni, historii Gdańska i Polski, ale ma być też uniwersalnym przesłaniem o wolności.

Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz - aktorzy ściśle związani i powszechnie kojarzeni z ruchem Solidarność podczas przedstawienia będą pełnić nie tylko rolę gospodarzy widowiska, ale także będą recytować fragmenty z literatury polskiej i tekst 21 postulatów. Jednym z utworów zaprezentowanych podczas widowiska będzie wiersz Wisławy Szymborskiej, który laureatka Nagrody Nobla wybrała specjalnie na tę okazję. Jednak jak mówi Robert Wilson - to nie tylko wielkie nazwiska są najważniejsze podczas tego widowiska, dlatego zaprosiliśmy również ucznia szkoły podstawowej w Elblągu - Adama Pypana, który odczyta swój wiersz o solidarności, wybrany przez Małgorzatę Musierowicz w ogłoszonym przez ECS projekcie Moja mała solidarność.. W trakcie inscenizacji zaprezentowane zostaną również wspomnienia świadków historii z lat '80. Janina Mańko, Piotr Dyk, Józef Makosz krótko opowiedzą o swoich wspomnieniach i doświadczeniach z czasów powstawania ruchu solidarnościowego. Ich relacja połączona będzie z procesją około 300 pocztów sztandarowych Solidarności.

W jednej z części widowiska przewidziano wystąpienia przedstawicieli Sudanu, Tybetu i Kuby. Będzie to wyraz solidarności z regionami nadal zmagającymi się z dyktaturą, w których łamane są prawa człowieka.

Niezwykle istotnym elementem widowiska będzie wręczenie Medalu Wdzięczności ustanowionego przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji XXX-lecia powstania Solidarności. Medal, zaprojektowany przez gdańską artystkę Dobrochnę Surajewską, ma być wyrazem wdzięczności obcokrajowcom, którzy wspomagali Polskę w walce o wolność i demokrację. Prezydent Lech Wałęsa, przewodniczący kapituły Medalu, wręczy odznaczenie czterem wybranym osobom, które reprezentują różne narody, środowiska i drogi życiowe.

Są to Jacky Challot(Francja), Thomas Johansson (Szwecja), Karin Wolff (Niemcy) i Donna Baranski-Walker (USA).

Integralną częścią widowiska będą również tematyczne projekcje video związane z poszczególnymi aktami. Zostaną tu wykorzystane prace Grzegorza Rogali, Macieja Szupicy i Bartosza Bieńka, a także Jacka Chojeckiego oraz materiały pochodzące z Video Studio Gdańsk i archiwum Europejskiego Centrum Solidarności. Uzupełnieniem narracji i dopełnieniem całości będą stopniowo narastające pokazy pirotechniczne zlokalizowane w przestrzeni stoczniowej, towarzyszące kolejnym częściom widowiska. Wyjątkowy pokaz fajerwerków przygotowany zostanie przez wybitnych artystów z Groupe F. Akrobacje Ognistych Aniołów mają nawiązywać do spawania w stoczni i dodawać dramaturgii widowisku. Na zakończenie widzowie zobaczą nieomal kilometrowy półokrąg utworzony ze sztucznych ogni, który połączy publiczność i teren widowiska. Choreografia zaproponowana przez Groupe F zapowiada nie tylko zabawę światłem, ale także akrobacje powietrzne oraz performance. Groupe F może się pochwalić takimi osiągnięciami, jak na przykład przygotowanie pokazu sztucznych ogni otwierających i zamykających Igrzyska Olimpijskie w Atenach. Była także odpowiedzialna za oprawę uroczystości milenijnych pod wieżą Eiffel'a w Paryżu.

Więcej na www.ecs.gda.pl
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +1

  ..._gość

  31.08.2010, 08:13

  Cztery podwójne zaproszenia

  Dlaczego nie ma listy zwycięzców wczorajszego konkursu?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx7 
 • hejaho

  31.08.2010, 08:32

  tu masz wyniki

  http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=a7c8fdf3ef6be68a&title=Niezwykly-spek takl-z-udzialem-gwiazd-na-jubileusz-Solidarnosci-mamy-dla-Was-wejsciowki

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  ..._gość

  31.08.2010, 08:47

  ...

  Dziękuję! :-)

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx7 
 • +1

  1_gość

  31.08.2010, 19:47

  stypa

  stypa POżytecznych idiotów

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.