Mistrzostwa Kociewia MTB


odbyło się
24
09.2011
Sobota
Tczew - Mistrzostwa Kociewia MTB
Tczewski Klub Rowerowy we współpracy z Prezydentem Miasta Tczewa oraz Starostą Powiatu Tczewskiego serdecznie zaprasza na pierwsze w historii dwuczęściowe Mistrzostwa Kociewia MTB 2011 - 10 września w Starogardzie Gdańskim, 24 września w Tczewie.

Pierwsza część rowerowych Mistrzostw Kociewia MTB Cross Country 2011 została rozegrana w ostatnią sobotę 10. września w Starogardzie Gdańskim. Impreza ta po raz siódmy była organizowana przez Kociewski Parafialny Klub Sportowy COR CORDIUM w Starogardzie Gdańskim. Wystartowało ogółem 90 zawodników, głównie ze Starogardu Gdańskiego, ale także pojawili się goście z Elbląga, Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Kartuz, Czarnej Wody i Malborka. Sportowców z Tczewa było tylko dwóch, ponieważ w tym samym czasie nasza kolarska reprezentacja Tczewska w MTB uczestniczyła w piątym maratonie MTB Skandia Rzeszów, która jest cyklem siedmiu ogólnopolskich maratonów dla rowerów górskich organizowanych przez Czesława Langa. Maratony Skandii są najbardziej znaną tego typu imprezą w Polsce i startuje w nich nierzadko tysiąc zawodników.W Tczewie po raz pierwszy w historii będzie rozegrany wielki finał tej imprezy.

- Spodziewamy się znacznie większej ilości uczestników, ponieważ termin w Tczewie nie koliduje z terminem Skandii. Ruszyła kampania informacyjna i powstała specjalna strona www.mtbkociewie.pl , zaprosiliśmy też zawodników z innych dalszych klubów rowerowych, od Bydgoszczy, po Słupsk i Olsztyn. Organizatorem głównym jest Tczewski Klub Rowerowy, w którym działają obecnie dwie sekcje - sportowa MTB będąca jednocześnie kolarską reprezentacją Tczewa na maratonach Skandii oraz turystyczna, zrzeszająca miłośników cosobotniego zwiedzania terenu położonego 100 km wokół Tczewa. W przygotowaniach do Mistrzostw MTB uczestniczy też Stowarzyszenie RAZEM z Górek, WOPR, ZHP, Lokalne Centrum Wolontariatu przy Fundacji Pokolenia oraz TTF. Bardzo silnego poparcia organizacyjnego udziela Urząd Miejski w Tczewie oraz Starostwo Powiatowe w Tczewie. Sponsorami głównymi są firmy: Eaton Flextronics, zaś sponsorami wspomagającymi są tczewskie firmy: Studio-Djuk oraz Hello. Do działań przygotowawczych włączył się Zakład Usług Komunalnych oraz Jednostka Wojskowa w Tczewie. - wylicza Marek Bury z Tczewskiego Klubu Rowerowego.

Finał MTB-XC Kociewie 2011 w Tczewie będzie imprezą włączoną w cykl działań Europejskiego Dnia Bez Samochodu. O godzinie 9.45 grupa około 500 tczewskich rowerzystów zbierze się przy Tczewskim Centrum Sportu i Rekreacji na ulicy Warsztatowej, by o godzinie 10.00 pojechać trasą: ul. Wojska Polskiego, ul. Jagiellońska, ul. Żwirki, ul. Armii Krajowej, ul. Jagiellońska, Aleja Kociewska, Aleja Solidarności. Przejazd rowerowy zakończy się o godzinie 11.00 na Poligonie Wojskowym, a dokładnie na strzelnicy, gdzie powstanie miasteczko rowerowe na potrzeby Mistrzostw MTB. W miasteczku od godziny 9.00 będą się gromadzili zawodnicy, którzy będą się rejestrować w biurze zawodów i zapoznawać z trasą. Przy dobrej pogodzie może pojawić się nawet 150-200 zawodników z całego regionu gdańskiego, którzy wraz z 500 Tczewianami powinni ożywić wojskowe tereny, ukazując niezwykłe walory tego miejsca, świetnie nadające się w przyszłości do wykorzystania jako park przygody do wykorzystania przez rowerzystów, biegaczy terenowych, harcerzy, miłośników pojazdów terenowych, paintbolowców itp.
Mistrzostwom MTB będą towarzyszyły liczne imprezy: konkursy rowerowe dla całych rodzin, konkursy dla dzieci, działania animacyjne. Miłośnicy akrobacji rowerowych będą mogli zobaczyć konkurs przygotowany przez Tczewski Team Freeride’owy, który zaprosi zaprzyjaźnione środowiska z Trójmiasta. Na terenie miasteczka rowerowego odbędą się też pokazy WOPR i będzie można smacznie zjeść.

Trasa mistrzowska MTB: 4,4 km


W każdej części można startować niezależnie. W Tczewie na poligonie wojskowym czekają:

- atrakcyjne nagrody,
- elektroniczny pomiar czasu,
- brak kaucji i opłat startowych,
- wymagająca trasa XC.

Spodziewamy się kolarzy z całego Pomorza Gdańskiego oraz terenów sąsiednich :)

Zapisy, dokładne informacje:
http://www.mtbkociewie.pl/tczew/

Kontakt telefoniczny:
668 422 232 Kuba

Rowerzyści w statystykach:

Wg danych GUS w Polsce (2007), 71% gospodarstw domowych posiada 1 rower dla osoby dorosłej, natomiast wg badań IPSOS (2004) - 60% Polaków okazjonalnie od czasu do czasu jeździ na rowerach. Ponad połowa co najmniej raz w tygodniu. Wśród rowerzystów przeważają mężczyźni (66%). Najczęściej jeżdżą najmłodsi (9 na 10 osób ma 15-19 lat). Z porównania w/w badań wynika, że jeden rower u większości polskich rodzin zwykle bywa użytkowany przez dwóch - trzech domowników z różną częstotliwością.

W Tczewie żyje 60.532 mieszkańców (2010) zaś gospodarstw domowych jest 21.221 (2002). Zakładając, że Tczew jest miastem, którego mieszkańcy nie odbiegają statystycznie od średnich ogólnopolskich standardów, można wyliczyć, iż w Tczewie jest ok. 15.000 rowerów, z których korzysta ok. 36.000 osób, z czego 30.000 jeździ tym środkiem transportu w miarę regularnie, zaś 27.000 to tczewska młodzież w wieku 15-19 lat. Cyfry te wydają się bardzo wysokie przy uwzględnieniu faktu, iż tczewskie przejazdy rowerzystów w ramach "Dnia bez samochodu" gromadzą do 500 osób.
Drukuj
Prześlij dalej