VIII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych

Kadry z poprzednich edycji przedsięwzięcia (fot. mat. organizatora)

odbyło się
08
06.2010
Wtorek
Tczew - VIII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych
W dniach 8-10. czerwca odbędzie się VIII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych. Przegląd powstał z potrzeby prezentacji dokonań oraz możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych. Teatr jest sztuką szalenie pojemną, tu swoje miejsce znajdują wielcy i mali artyści, tu buduje się delikatną nić wiodącą do serc ludzkich, do wyobraźni, do myśli nad sensem istnienia człowieka. Dlatego stwarzamy okazję, by wejść do świata, by przemówić własnym głosem - cicho, bezszelestnie, ale bardzo wyraziście. Łączymy wysiłek setek, tysięcy ludzi w Europie, by na płaszczyźnie sztuki łamać bariery.

W powiecie tczewskim jest 7,5 tys. osób niepełnosprawnych. Sytuacja społeczno-ekonomiczna środowiska niepełnosprawnych jest trudna. Uczestnicy pochodzą głównie z rodzin patologicznych bądź zagrożonych patologią. Rodziny osób niepełnosprawnych nie posiadają środków finansowych na pokrycie kosztów związanych z realizacją działań terapeutycznych, a właśnie techniki parateatralne zastosowane w ramach projektu stanowią jedną z najlepszych form terapii. Przegląd Teatrów Wspaniałych jest dla tego środowiska szansą na zmianę relacji społecznych w zakresie integracji tej grupy z resztą społeczeństwa poprzez prezentację możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wymiana kulturalna stanowi swoisty czynnik integracji ponadnarodowej, który zapewni utrzymanie lokalnych tradycji kulturalnych jak również stanie się podstawą opracowania programu wieloletniej współpracy, stwarzając tym samym możliwość skorzystania z działań projektu kolejnym rocznikom uczestników. Grupą docelową są również osoby niepełnosprawne z terenu Niemiec, Hiszpanii, Rosji, Macedonii, Bułgarii, Białorusi, Nigerii, RPA i Litwy. Znaczenie projektu dla tej grupy jest również ważne, ponieważ nie tylko pozwoli na poznanie życia rówieśników z terenu Polski, ale przede wszystkim w pełni realizuje idee integracji.

- Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych ma na celu prezentowanie i promowanie dokonań artystycznych osób niepełnosprawnych z różnych krajów, wymianę doświadczeń pomiędzy realizatorami i uczestnikami programów integracyjnych w Polsce i Europie, usprawnienie wspólnych technik pracy ze środowiskiem osób niepełnosprawnych w tym zakresie, opracowanie strategii udziału w wydarzeniach kulturalnych jako formy uczestnictwa w życiu społecznym, opracowanie międzynarodowych programów terapii poprzez sztukę i rękodzieło artystyczne, pobudzanie lokalnych inicjatyw kulturalnych, procesów z udziałem osób niepełnosprawnych, realizację procesów integracyjnych, rehabilitacyjnych i rewalidacyjnych oraz likwidację barier społecznych, przeciwdziałanie marginalizacji i izolacji społecznej osób niepełnosprawnych oraz wyrównywanie różnic w dostępie do kultury. Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych powstał w 2003r. Doświadczenia zebrane z realizacji kolejnych edycji utwierdziły nas w przekonaniu, że osoby niepełnosprawne obdarzone są wyjątkową wrażliwością oraz możliwościami artystycznymi. Ich sztuka jest swobodna, wolna od ograniczeń a interpretacja żywiołowa, naturalna. Tak przedstawiana nie pozostaje obojętna. Wyzwala w odbiorcy szereg wyjątkowych, pięknych doznań. Na podłożu artystycznym pozawala przełamać bariery dzielące osoby niepełnosprawne od reszty społeczeństwa, sprawia, że na tej płaszczyźnie osoby niepełnosprawne stają się sprawne i równe. Doświadczenia wyniesione z poprzednich Przeglądów upoważniają do realizacji programów z zakresu integracji społecznej i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. - wyjaśnia Wojciech Rinc ze Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego, organizatora przedsięwzięcia.

Głównym założeniem tego projektu jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym prezentacji dokonań, jak i doskonalenia się w zakresie artystycznym przy jednoczesnej integracji. Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych, jak wskazuje nazwa, promuje na szeroką skalę udział młodzieży niepełnosprawnej w kulturze, przyczynia się do wzrostu zainteresowania teatrem osób młodych. Na projekt niezwykle duży wpływ mają poszczególne działania. Warsztaty sceniczne pozwalają zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia zarówno uczestnikom jak ich opiekunom i wychowawcom. Umożliwiają doskonalenie w tej dziedzinie, pozwalają poznać techniki sceniczne, przybliżają muzykę teatralną, uczą improwizacji, uruchamiają wyobraźnię, uczą pracy nad ciałem, głosem, pozwalają lepiej wykorzystać środki wyrazu aktora. Prezentacje sceniczne pozwalają na przełamanie barier tkwiących zarówno w artyście-nadawcy jak i odbiorcy. Ponadto wpływają na samoocenę uczestników, dowartościowują, jak i wyzwalają potrzebę aktywizacji społecznej.

Program

8. czerwca (wtorek)

Godz. 17.00 KONCERT INAUGURACYJNY (Centrum Kultury i Sztuki, Tczew, ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10)

Prezentacje sceniczne:

17.30 PŁOMYKI - "Miłość wokół nas" - Malbork, Polska
17.45 UL "Rzepka" - Starogard Gdański, Polska
18.05 TROLLE "Powrót do Edenu" - Malbork, Polska

9. czerwca (środa)

10.00 Prezentacje sceniczne VIII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych (Centrum Kultury i Sztuki, Tczew, ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10)
10.00 Theatre Studio DYVOSAD: "Path of Ukraine" - Czernichów, Ukraina
10.20 Teatr Bez Kurtyny "Wszyscy jesteśmy nienormali" - Łódź, Polska
10.35 Rag- Baby Ann "My Dream Countries" - Adakavas, Litwa
11.05 Bez słów "Freedom" - Dąbrowa Górnicza, Polska
11.25 Ridny Dim "Thumbelina" - Cherkassy, Ukraina
11.50 Teatr Muzyczny Arlekin "Romeo i Julia" - Bydgoszcz, Polska
12.10 Figiel "Janosik", Janowica, Polska
12.20 Kiwido "Happy Birthday,Pestalozzi"-Witten,Niemcy

12.35 Przerwa

13.00 Prezentacje sceniczne
13.00 Sarabanda, "Wymarzone jutro" Tczew, Polska
13.20 Skaudvile Special School GAMMA "The Children of The Universe" Skaudvile, Litwa
13.45 METAMORFOZA "Utracona miłość" - Tczew, Polska
14.00 Kedainiu speialioji mokykla "Coliuke" - Kedainiu, Litwa
14.25 Teatr WJAZDOWA "Thriller" - Kraków, Polska
14.35 Zepół teatralny Chrabromil "Czarodziejski Rytuał Wyspy Wielkanocnej" - Kysucke Nowe Mesto, Słowacja
14.55 Teatr na Kółkach "Pieszo przez Europę-Hiszpania"-Tychowo, Polska
15.15 Terapia "Życie jest radością" - Tczew, Polska,
15.35 Imago "W królestwie 64 pól" - Krosno, Polska
15.50 Zakończenie prezentacji
18.30 Biesiada Kaszubska w Gołuniu

10. czerwca (czwartek)

10.00 Prezentacje sceniczne (Centrum Kultury i Sztuki, Tczew, ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10)
10.00 Teatr Ciszy "Cwiecik Siemcwiecik" - Grodno, Białoruś
10.25 Special School 268 "Dances" - Baku, Azerbejdżan
10.50 Wesoła Gromada "Piękna i Bestia" - Bartoszyce, Polska
11.05 Theatre Studio CHANCE "Modern snow Queen" - Czernichów, Ukraina
11.30 Vladimir Nazor "Local folklore dance" - Sarajewo, Bośnia i Hercegowina
11.55 Blekdensi "Ostatni taniec" - Tczew, Polska
12.10 Vitosha "Salsa songs" - Sofia, Bułgaria
12.35 Miglance "Kogel Mogel 2010" - Tczew, Polska
12.55 Teatr Kasablanka "Don Kichot" - Gdańsk, Polska
13.20 Zakończenie prezentacji

OBRADY JURY

Godz. 17.00 Koncert Finałowy (Centrum Kultury i Sztuki, Tczew, ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10)
Teatrzyk Ze Stumilowego Lasu

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • patologiczna matka?_gość

  02.06.2010, 14:24

  patologia!!!!!!

  Czy to że wychowuję niepełnosprawne dziecko oznacza że moja rodzina jest patologiczna?Moim zdaniem to autor tego artykułu pochodzi z rodziny patologicznej ponieważ pisze bzdury.Nie można przypisywać niepełno sprawności jako następstwo patologi.Cały ten artykuł to bzdura która bardzo krzywdzi osoby niepełnosprawne a szczególnie te które mimo niepełnosprawności starają się żyć normalnie, biorąc czynny udział w tworzeniu kultury.Przeszkodą dla tych osób są bariery tworzone przez takie osoby jak autor tego" pożal się Boże"artykułu.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx8.xx5 
 • kikot_gość

  02.06.2010, 18:00

  W całości popieram oburzenie "patologicznej matki".Czy autor artykułu nie potrafi się podpisać pod swoimi wypocinami?

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx8.xx5 
 • tetryk_gość

  02.06.2010, 18:04

  Bardzo się cieszę że znów będziemy mieli okazję spotkać się ze wspaniałymi teatrami w Tczewie.To wspaniali ludzie przedstawiający wspaniałe spektakle(niekoniecznie z patologicznych rodzin).

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx8.xx5 
 • wit_gość

  07.06.2010, 13:21

  czytaj wolniej może zrozumiesz

  "Uczestnicy pochodzą głównie z rodzin patologicznych bądź zagrożonych patologią."

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx2.xx4 
 • nigorf_gość

  07.06.2010, 23:14

  bez przesady

  patologia - nauka zajmująca się ogółem zagadnień związanych z chorobami organizmów żywych

  Odpowiedz
  IP: 91.196.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.