Spotkanie księżniczek - przenieś się w czasy królowej Marysieńki

Centrum Gniewa opanują księżniczki (fot. gniew.pl)

odbyło się
15
08.2010
Niedziela
Tczew - Spotkanie księżniczek - przenieś się w czasy królowej Marysieńki
Podczas bitewnego weekendu w Gniewie, kiedy mężczyźni w obronie swego honoru oraz w dowód męstwa prowadzić będą ze sobą śmiertelne potyczki, dla pań, które czują w sobie płynącą królewską, bądź książęcą krew odbędzie się uroczysty pochód. Nie powinno na nim zabraknąć żadnej z pań!

W niedzielę, 15. sierpnia obchodzona będzie uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O godzinie 11.00 w kościele św. Mikołaja w Gniewie (ul. ks. B. Kursikowskiego 4) odbędzie się uroczysta msza święta. Sprawował ją będzie ks. Proboszcz Zbigniew Rutkowki ubrany w zabytkowy ornat, tkany złotą i srebrną nicią, ofiarowany gniewskiej Parafii przez Królową Marysieńkę, żonę Jana III Sobieskiego, starosty gniewskiego. Po mszy ulicami miasta wyruszy procesja Królowej Różańca Świętego, a wraz z nią wszystkie dziewczęta i panie, niezależnie od wieku, przebrane w stroje księżniczek i królowych. W stronę rynku damy będą szły za pięknym zabytkowym feretronem, czyli przenośnym obrazem przedstawiającym Maryję jako Królową Różańca Świętego. Procesja ta ma przypomnieć najsłynniejszą mieszkankę Gniewa - Królową Marysieńkę, której portret posłużył do namalowania obrazu Matki Bożej przedstawionego na feretronie. Będzie to też święto wszystkich pań, często niedocenianych w codziennym życiu, które choć w tym jednym dniu będą mogły poczuć się jak prawdziwe księżniczki. Na rynku na pochód będzie czekała Królowa Marysieńka. Odmówiona zostanie wówczas modlitwa za wszystkie kobiety, które tym samym zawierzone zostaną opiece Maryi. W 5 kategoriach wybrane też zostaną najpiękniejsze księżniczki i królowe. Można również przebrać się całą rodziną i wziąć udział w konkursie w kategorii "Księżniczka z dworem". W konkursie przewidziano ciekawe nagrody.

Organizator Spotkania Księżniczek
Parafia św. Mikołaja w Gniewie, tel. 58 535 22 16
Referat Promocji i Informacji
Plac Grunwaldzki 1, 83- 140 Gniew,
tel. 58 535 40 21, 507 125 558
e-mail: redaktor-nowiny@gniew.pl
www.gniew.pl
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • roza-81

  15.08.2010, 01:20

  Tak w sumie to ja kompletnie nie rozumiem...

  Ryby mydło i powidło!Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (msza)połączone z procesją Królowej Różańca Świętego w asyście kolumny z księżniczkami i królowymi, upamiętniająca królową Marysieńkę i będącej w sumie świętem wszystkich pań ( heh najbardziej tych niedocenionych :D) Moje pytanie jest w sumie dość proste gdy kobieta w pełni doceniona nie katoliczka zjawi się w ową niedzielę w Gniewie czego ma się tam spodziewać ?Uroczystości religijnej,parady przebierańców ,święta kobiet a może wyborów miss?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • Gniewianka_gość

  15.08.2010, 09:12

  do roza84

  To bardzo fajne połączenie,nie wiem czago tu można nie rozumieć.Ale skoro nie rozumiesz, to po prostu zostań w domu,przed kompem i krytykuj dalej.Tak to jest jak ktoś się sam nie angażuje,a tylko krytykuje.A mogłąś się fajnie bawić zrzędziaro.

  Odpowiedz
  IP: 95.40.xx8.xx2 
 • roza-81

  15.08.2010, 14:48

  Skoro mam robić za malkontentkę to ponarzekam.

  Mam nick roza-81 nie 84 a nie rozumiem tego(czytaj,, tago' w odpowiedzi na,, czago') kiedy tak bardzo pomieszały się ze sobą sacrum i profanum(to co święte i to co świeckie).Z całym szacunkiem dla waszego proboszcza (słyszałam o nim wiele dobrego) nie wiem czy to szczęśliwe odniesienie do historii,dawniej takie procesje były, ta może faktycznie przypominać czasy kiedy to w Gniewie mieszkała Marysieńka ,jednak Nasza królowa odbiegała dalece od norm przyzwoitości,co za tym idzie upamiętnianie jej osoby w procesji religijnej (czytaj procesja Królowej Różańca Świętego)jest bynajmniej nie stosowne (już nie wspominając księżniczek i królowych) .Co do mojego zaangażowania w imprezy nawet te w Gniewie pomimo iż tam nie mieszkam brałam w nich udział nie tylko biernie a i czynnie .Podsumowując zadałam pytanie nie uzyskałam odpowiedzi za to przyklejono mi kilka wyssanych z palca cech.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.