W Fabryce Sztuk nauczysz się pisania ikon!

Ikona

odbyło się
03
02.2018
Sobota
W Fabryce Sztuk nauczysz się pisania ikon!
Po raz kolejny Schola Węgajty, Grupa Agathos i Fabryka Sztuk zapraszają na warsztaty pisania ikon, które odbędą się od 3 do 11 lutego 2018 r. Zgłaszać mogą się zarówno osoby zaawansowane w tej dziedzinie, jak i te, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia. Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. Podczas zajęć przewidziane są też prelekcje, a na zakończenie - obrzęd poświęcenia ikon. Koszt uczestnictwa - 700 zł/osobę. Zapisy do 13 stycznia. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacji w sprawie zapisów, programu i możliwości zakwaterowania udziela: Małgorzata Dżygadło-Niklaus: e-mail: scholaw1@wp.pl, tel. 600005253.
W ramach warsztatów, 9 lutego 2018 r. o godz.18.00 odbędzie się wykład otwarty "Ikony maryjne", ilustrowany przykładami wybranych miejsc i prac ikonograficznych.

Kilka słów o organizatorach:

Grupa Agathos
powstała w 2003 r. Wywodzi się z pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchową głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego, jak i zachodniego.
Ikony wykonane przez członków grupy znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.

Prace członków grupy można było oglądać na wielu wystawach, m.in.:

- Korzenie sztuki sakralnej w Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (2015, 2016, 2017)
- Festiwalu Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego we francuskim Pontigny (2014). Oprócz ikon grupa prowadziła we Francji warsztaty, a także przedstawiała wykład przybliżający współczesną ikonę polską;
- Fabryka Sztuk w Tczewie "Światłość pędzlem pisana" (2014);
- Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012-2014);
- Galeria Synagoga w Barczewie "Pędzlem rozpisane" (2012);
- Międzynarodowej wystawie "Ikona Dziś", która towarzyszyła sesji naukowej pod tym samym tytułem (Warszawa, kościół oo. Dominikanów na Służewcu, 2008)

Więcej informacji na www.agathos.art.pl, www.wegajty.pl

Warsztaty poprowadzą:

Małgorzata Dżygadło - Niklaus (Schola Węgajty i Grupa Agathos)

mieszka i pracuje w Nowym Kawkowie na Warmii od 30 lat. Jest współtwórcą i aktorką Teatru Wiejskiego Węgajty i wokalistką Scholi Węgajty; instruktorem teatralnym, scenografem spektakli Teatru i dramatów Scholi Węgajty. Od 14 lat zajmuje się praktycznie ikonografią bizantyjską. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie u o. Zygfryda Kota; w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, u siostry Kassiani w pracowni ikony klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz u matki Eleftherii w atelier ikony monasteru Varatec w Rumunii. Prowadzi Warmińską pracownię ikony w Nowym Kawkowie oraz warsztaty ikonopisania na Warmii wraz z innymi członkami Grupy Agathos. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Józefa Szajny); międzywydziałowe studia podyplomowe z Arteterapii w Gdańsku; studiuje możliwości jakie daje łączenie sztuki ikonopisania i praktyki medytacji chrześcijańskiej.


Ewa Grześkiewicz (Grupa Agathos)

mieszka i pracuje w Warszawie. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliła w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. Dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem oraz podczas corocznych praktyk w prawosławnym monasterze Varatec w Rumunii.
Ikona jest dla niej miejscem spotkania człowieka z Bogiem, Ducha z materią oraz szansą dla spotkania chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.
Oprócz malarstwa zajmowała się terapią pedagogiczną. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej. Doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzonych przez nią warsztatów pisania ikon; w Warszawie odbywają się w Centrum Artystycznym Sztukarnia.

www.agathos.art.pl, www.wegajty.pl, www.ikony.waw.pl, www.fabrykasztuk.tczew.pl

Drukuj
Prześlij dalej