"Archeologia podwodna w Polsce". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły


odbyło się
31
07.2011
Niedziela
Tczew - "Archeologia podwodna w Polsce". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły
Zapraszamy Państwa do Muzeum Wisły w Tczewie i zwiedzania wystawy czasowej zatytułowanej "Archeologia podwodna w Polsce". Powstała ona jako część ekspozycji "1 morze-4 opowieści" zrealizowanej w ramach projektu Unii Europejskiej SeaSide. Tworzyły ją 4 części przygotowane przez muzea morskie uczestniczące w projekcie, które - po zakończeniu projektu - prezentowane są w macierzystych placówkach.

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku przedstawia dziedzinę, w której było w Polsce pionierem i pozostaje liderem: archeologię podwodną. Tematykę tę pokazujemy poprzez historię badań podwodnych prowadzonych przez CMM oraz prezentację najciekawszych stanowisk i wraków eksplorowanych przez muzealnych archeologów. Są to: średniowieczny port w Pucku, Miedziowiec (XV w.), "Solen" (XVII w.), "General Carleton" (XVIII w.), W-27 (XVIII w.), "Loreley" (XIX w.), i "Arngast" (XX w.). Ekspozycję tworzą informacje o historii tych jednostek i stanowisk, zdjęcia ukazujące badania podwodne, a także wydobyte z wraków oryginalne zabytki. Wystawie towarzyszy film przedstawiający badania podwodne wraka W-28 "Arngast".

Na wystawie zwiedzający będą mogli dowiedzieć się jak wygląda praca i sprzęt archeologów podwodnych - w przeszłości i obecnie, zobaczyć jak - dzięki wysiłkom konserwatorów - wyglądają kilkusetletnie zabytki wydobyte z wraków i poznać historię - często dramatyczną - statków i okrętów, których żywot zakończył się na dnie Bałtyku.

Zanurkuj więc z nami w podwodną historię!

W sezonie wakacyjnym Muzeum Wisły czynne jest codziennie od 8.00 do 16.00.
Wstęp bezpłatny.
Drukuj
Prześlij dalej