Noc Muzeów w Fabryce Sztuk

Noc Muzeów (fot. tcz.pl)

odbyło się
15
05.2010
Sobota
Tczew - Noc Muzeów w Fabryce Sztuk
Od godz. 19.00 15 maja do 1.00 dnia następnego trwać będzie "Noc muzeów" w Fabryce Sztuk - Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły. Obiekt zamieni się w średniowieczny jarmark. A atrakcji będzie co niemiara.

Przejazdy bryczkami po Tczewie
Goście będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów urokliwymi uliczkami starówki. Zakończenie trasy - na Bulwarze Nadwiślańskim.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ

Poczęstunek przy średniowiecznym stole
Goście będą mogli poczęstować się jadłem, sporządzonym według średniowiecznych receptur - będą pierogi z twarogiem i skwarkami, kasza jaglana ze skwarkami, kapusta kiszona z kaszą jęczmienną i grzybami oraz wędzona golonka, gotowana soczewica, słonina z cebulą.

Opowiadania kociewskie starego bajarza
Przedstawiciel starych książęcych rodów pomorskich opowie, jak powstawało miasto Tczew, skąd przyleciał do nas gryf, oczaruje zakochanych romantyczną historią Jasnej i Dersława oraz wzruszy do łez legendą o Waćmirze i Graży.

Spacery po średniowiecznym Tczewie:
Przewodnik uruchomi maszynę czasu i przeniesie gości do czasów sprzed 800 – set lat. Pokaże jak wyglądał i rozwijał się Tczew przed wiekami, czym zajmowali się nasi przodkowie, jak spędzali wolny czas, a gdzie ciężko pracowali na utrzymanie własnej rodziny. Pokaże zwiedzającym najciekawsze i najbardziej tajemnicze miejsca w Tczewie.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Pokazy walk średniowiecznych wojów:
Wojowie zaprezentują sztukę walki, uzbrojenie i szyk bojowy. Księżniczki i dwórki uraczą nas swoim tańcem, a nawet nauczą parę sekretnych kroków!

Jarmarczne kramy rzemieślnicze:
Z całą świtą przybędą również najróżniejsi rzemieślnicy: rogownik, garncarz, tkacz, złotnik, mincerz, kaletnik, sokolnik, drukarz, ikonnik.
Zaprezentują swoje wyroby i udzielą lekcji ich produkcji.
Przybędzie również jałmużnik, który ze sercem przepełnionym ogromną nadzieją, będzie liczył na poratowanie jego pustej sakiewki.

Gry i zabawy średniowieczne dla dzieci:
Najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w przeróżnych grach planszowych i plenerowych o tajemniczo brzmiących nazwach: Kubb, Alquerque, Tabula i in.
Maluchy doświadcza, jak spędzali dzieciństwo ich przodkowie.

Prorocze wróżby i modły kapłanki z wyspy Rugii
Po wielu prośbach i błaganiach na jarmark zdecydowała się przybyć słynna w całej słowiańskiej ziemi kapłanka rugijska. Dzięki jej niezwykłym zdolnościom, każdy z przybyłych do nas gości będzie mógł się dowiedzieć, co musi zrobić, aby przebłagać srogi gniew słowiańskich bogów.

Przybycie Karmelitów Bosych z Gorzędzieja
Bracia zakonni z Gorzędzieja opowiedzą o historii ich zgromadzenia, zdradzą tajemnice relikwii św. Wojciecha oraz przybliżą sylwetkę ich sławnego patrona.

Występy zespołu i chóru muzyki średniowiecznej
W rytm średniowiecznych melodii wprowadzi nas zespół Fundacji Magis z Gdyni i chór "Lutnia" z Malborka.

Spalenie na stosie o północy kapłanki rugijskiej i wykonanie średniowiecznego tańca "dance macabre"
Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności tczewska inkwizycja dowie się o szerzeniu się na jarmarku plugawego pogaństwa. Tuż przed północą przybędzie gorliwy franciszkanin, zwoła naradę bractwa Fabryki Sztuk i zapadnie decyzja o spaleniu na stosie sławetnej kapłanki rugijskiej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +2

  janinka_gość

  10.05.2010, 20:49

  super

  bardzo ciekawie przedstawia sie program.super

  Odpowiedz
  IP: 87.96.xx4.xx0 
 • +2

  shee_gość

  12.05.2010, 09:45

  super ! napewno się tam wybiorę :)

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx5 
 • +1

  aga_piet

  12.05.2010, 09:55

  Cieszę się, że w tym mieście gdzie "nic się nie dzieje" Noc Muzeów na stałe wpisuje się w kalendarz kulturalny. Będę (jak co roku).

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  czarnakulka_gość

  12.05.2010, 19:21

  :)

  Byłoby fajnie gdyby ktoś zamieścił godziny i miejsca gdzie należy się udać np. na koncerty muzyki średniowiecznej.

  Odpowiedz
  IP: 83.143.xx1.xx6 
 • +1

  e_wka_gość

  14.05.2010, 12:58

  podpowiedż

  Witam; Wystarczy zerknąć do "aktualności" tam podane są wszystkie czasy ;)

  Cytuj
  IP: 79.163.xx5.xx1 
 • +3

  Dawit Rodzimka_gość

  13.05.2010, 14:53

  Nieźle się zapowiada :D

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xx1 
 • +2

  tcz_gość

  13.05.2010, 23:06

  Fajna sprawa.

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx3.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.