"W krainie piramid i fellachów." - Egipt w CWRDW

Egipt - od starożytności do współczesności

odbyło się
06
11.2010
Sobota
"W krainie piramid i fellachów." - Egipt w CWRDW
Centrum Wystawienniczo - Regionalne Dolnej Wisły "Fabryka Sztuk" w Tczewie serdecznie zaprasza na wystawę "Egipt - od starożytności do współczesności. W krainie piramid i fellachów." Wernisaż odbędzie się w sobotę 6 listopada na godz. 16.00 w siedzibie Centrum przy ul. 30 Stycznia 4.

Na wystawę składają się kopie gipsowe starożytnych obiektów wykonane przez egipskich konserwatorów, kopie malowideł z grobowców przeważnie z okresu Nowego Państwa na papirusach, oryginalne przedmioty muzułmańskie, jak na przykład, tradycyjna zastawa do picia kawy, fajka wodna (szisza) i inne przedmioty wypożyczone przez Biuro Kulturalne Ambasady Egipskiej Republiki Arabskiej w Warszawie oraz oryginalne fragmenty ceramiki rzymskiej (I-IV w.) i arabskiej (XIV-XVIII w.) i z połowy XX w. szkła i naczynia ceramiczne będące własnością komisarza wystawy.

Wśród eksponatów wyróżniają się swoją kolorystyką egipskie szkła, wyrabiane tradycyjną technologią w manufakturach na Chan-Chalili. Ich kształty nie zmieniły się od sześciu stuleci. Te ręcznie formowane i dmuchane naczynia o bardzo zróżnicowanych kształtach służyły przeważnie jako lampki oliwne lub pojemniki na mikstury. Szkło to zawiera duże ilości baniek powietrza, tak zwane pladry, które dodają mu wiele uroku i są bardzo poszukiwane przez zbieraczy. Tradycje wyrobów szklanych odziedziczyli Arabowie po starożytnych mieszkańcach Wschodu. Równie znakomite są arabskie wyroby metalowe. Na wystawie przyciągają uwagę charakterystyczne dla całego świata arabskiego sprzęty do parzenia i picia kawy, ulubionego, tradycyjnego napoju, który pije się tak w czasie pracy jak i sjesty.

Wystawa jest skromną prezentacją jednej z najstarszych i najbardziej fascynujących cywilizacji na świecie, cywilizacji, która wywarła wielki wpływ na rozwój świata starożytnego, a której wiele osiągnięć szczególnie w dziedzinie nauki i sztuki jeszcze teraz jest przedmiotem podziwu uczonych i zwykłych ludzi.


Wystawa jest czynna do 31 grudnia br.
Wstęp wolny!

Drukuj
Prześlij dalej