"Pozostawili trwały ślad na Ziemi Tczewskiej" - niezwykła wystawa w MBP

"Pozostawili trwały ślad na Ziemi Tczewskiej"

odbyło się
14
01.2011
Piątek
Tczew - "Pozostawili trwały ślad na Ziemi Tczewskiej" - niezwykła wystawa w MBP
Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta przy ul. J. Dąbrowskiego 6 w Tczewie zaprasza 14 stycznia o godz. 17:00 na uroczyste otwarcie wystawy pt. "Pozostawili trwały ślad na Ziemi Tczewskiej". To już czwarta ekspozycja poświęcona zasłużonym postaciom związanym z naszą małą Ojczyzną poprzez miejsce urodzenia lub działalności.

Pierwsza edycja wystawy miała miejsce w 2008 roku. Do tej pory przedstawiliśmy sylwetki trzydziestu nieżyjących już znanych tczewian. Tym razem przybliżamy Państwu życie i działalność następujących osób:
Ludwik Sumiński (1886-1954) - muzyk, współzałożyciel i pierwszy dyrygent Chóru Męskiego "Echo", autor wielu kompozycji, w tym mszy żałobnej "Requiem", z wykształcenia stomatolog.
Alfons Guziński (1894-1982) - nauczyciel, działacz sportowy, założyciel i długoletni prezes Klubu Sportowego "Wisła",
Alfred Eisenstaedt (1898-1995) - światowej sławy fotograf rodem z Tczewa, ojciec fotografii reportażowej, długoletni współpracownik magazynu "Life".
Wacław Preis (1909-1990) - ksiądz, w latach 1950-88 proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie, profesor misjologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie
Mieczysław Polewicz (1920-2010) - rodowity tczewianin, dokumentalista, poeta, uczestnik Powstania Warszawskiego, Kawaler Medalu "Pro Domo Trsoviensi"
Wacław Odyniec (1922-1999) - profesor zwyczajny historii, popularyzator dziejów Polski i Pomorza, autor wielu książek i artykułów naukowych, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Gniew
Janusz Mokwa (1955-2010) - urodzony w Tczewie malarz, instruktor, mistrz wielu malarzy, rysowników i rzeźbiarzy, instuktor Gremium Malarskiego przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie.

Na wystawie zostały wyeksponowane zdjęcia i pamiątki przekazane przez rodziny, przyjaciół i znajomych prezentowanych postaci, również eksponaty pochodzące z zasobów Biblioteki oraz z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie i innych instytucji oraz organizacji (Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie, Klubu Sportowego "Wisła"). Zdjęcia udostępnili również Pan Stanisław Zaczyński i Pan Józef Golicki.

Wystawa "Pozostawili trwały ślad na Ziemi Tczewskiej" jest czynna do 15 lutego br. od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-17:00, a w środy od 10:00 do 15:00. Serdecznie zapraszamy - to szczególna okazja, by poznać historię ziemi tczewskiej poprzez pryzmat osób, które ją tworzyły.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia