Rusza wehikuł czasu "Fabryki Sztuk"

Pradzieje Tczewa (fot. nadesłane do redakcji)

odbyło się
30
01.2010
Sobota
Tczew - Rusza wehikuł czasu "Fabryki Sztuk"
Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły "Fabryka Sztuk" w Tczewie zaprasza na wystawę "Pradzieje Tczewa". To kolejna historyczna ekspozycja przygotowywana przez "Fabrykę Sztuk". Wystawa obrazuje dzieje naszego miasta i okolicznych terenów od czasów najdawniejszych aż po wczesne średniowiecze. Niczym wehikuł czasu, przenosi nas w zamierzchłą przeszłość w niezwykłą podróż przez tysiące lat prehistorii i historii tych ziem.

Na wystawie możemy zapoznać się ze sposobem życia naszych przodków. Zobaczyć jak polowali, m.in. na występujące wówczas na tych terenach renifery, jak uprawiali ziemię, wyrabiali narzędzia, w co się ubierali. Zaglądamy do neolitycznej chaty, żeby zobaczyć jak ówcześni ludzie przygotowywali posiłki i szyli odzież. Możemy podejrzeć odlewników z epoki brązu podczas ich pracy przy wytapianiu stopu w specjalnym piecu - dymarce. Towarzyszymy rybakom z epoki żelaza poławiającym - obficie niegdyś występujące w Wiśle - jesiotry i szczupaki. Razem z rzymskimi kupcami podążamy Bursztynowym Szlakiem. Zaglądamy również za palisadę średniowiecznego Tczewa. Dzięki nowoczesnym technikom multimedialnym - wzbogacającym wystawę - możemy usłyszeć odgłosy codziennego życia. Na wystawie odwzorowano również stanowiska archeologiczne z terenów Tczewa. Pozyskane podczas wykopalisk zbiory są prezentowane na wystawie. Kopie niektórych eksponatów można nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć i nauczyć się nimi posługiwać.

Wystawę uzupełniają wielkoformatowe plansze opisowe, wyjątkowe zdjęcia i filmy oraz mapa plastyczna Tczewa z okresu wczesnego średniowiecza. Zwiedzający mają możliwość wybicia pamiątkowego samborowego denara oraz zrobienia fotografii na tle dioramy w stroju człowieka z epoki kamienia. Dla najmłodszych przygotowano specjalne stanowisko łączące zabawę z nauką – dostępne na nim puzzle, kolorowani i zakładki to doskonała okazja do zainteresowania ich prehistorią, historią i archeologią. Wystawie towarzyszy publikacja „Tajemnice tczewskiej ziemi. Rozmowy z archeologami” autorstwa Józefa M. Ziółkowskiego – komisarza wystawy. Ekspozycja wyposażona jest w system automatycznego przewodnictwa.

Wystawa została zorganizowana dla uczczenia Jubileuszu 750-lecia Miasta Tczewa. Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Ekspozycja czynna będzie od 30.01.2010 do końca 2011r.
Drukuj
Prześlij dalej