Noc Muzeów. Co przygotowała Fabryka Sztuk?


odbyło się
13
05.2023
Sobota
Noc Muzeów. Co przygotowała Fabryka Sztuk?
13 maja po raz kolejny Fabryka Sztuk włącza się w organizację Europejskiej Nocy Muzeów. Tym razem przeniesiemy się w czasy królowej Bony. Czeka nas przygoda z tańcem, muzyką, sztuką plastyczną i historią. Temat przewodni nawiązuje do wystawy "Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI w." autorstwa Józefa Ziółkowskiego.

Podczas Nocy Muzeów zaplanowano następujące atrakcje:

1) Prezentację tańców włoskich, renesansowych uzupełnionych opowieścią na temat historii i tańca, który przywiozła królowa Bona. Publiczność? zostanie zaproszona do nauki zarówno tańców renesansowych, korowodowych, jak też tańca paradnego - Pavany charakteryzującego się powolnymi, uroczystymi ruchami, przypominającymi zachowanie pawia.
2) Widowiskowo zapowiada się pokaz mody renesansowej - modelki zaprezentują renesansowe stroje mieszczańskie i dworskie. Pokaz zostanie wzbogacony opowieściami na temat dawnych obyczajów.
3) Wisienką na torcie będzie pokaz żonglerki flagami. Jest to sztuka, która przywędrowała do nas z Włoch.

4) Nie zabraknie też opowieści o dawnym jadle. Zobaczymy, co gościło na mieszczańskim oraz na królewskim stole. A będą to produkty, które sprowadziła królowa Bona do Polski, czyli sałata rzymska, karczochy, por, seler, fasolka szparagowa, pomidory, kalafior, kapary, granat, oliwki. Oprócz tego stół zastawimy produktami staropolskimi, czyli rybami, miodem, chlebem, obwarzankami, preclami, mięsem. Dowiemy się także, jakie potrawy były podane na weselu królowej Bony z Zygmuntem Starym.
5) Pokaz ptaków drapieżnych - to kolejna atrakcja Nocy Muzeów.
6) Podczas wydarzenia odbędą się nie tylko pokazy, ale również warsztaty:
- Kaligraficzne prowadzone przez dr Joannę Zakrzewską - absolwentkę Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminacji i Dziedzin Pokrewnych.
- Marionetkowe
- Z zakresu papieroplastyki adresowane do dzieci - czyli składanie zabytków z doby renesansu
- Wielkoformatowe kolorowanki przedstawiające obrazy renesansowych mistrzów malarstwa
- Projektowania strojów renesansowych
- Malowania na sztalugach
- Malowania arrasów
- Rzemiosła tradycyjnego, czyli papier czerpany i garncarstwo.
7) Organizatorzy zaplanowali także koncert muzyki dawnej w wykonaniu Zespołu "Huskarl" z Gniezna. "Huskarl" gra muzykę z okresu średniowiecza i renesansu nie stroniąc od muzyki etnicznej, celtyckiej i szeroko pojętego folku. Używając kolekcji wyłącznie tradycyjnych instrumentów oraz barwnych strojów gra tańce i śpiewa pieśni, które przetrwały do czasów dzisiejszych. Koncert jest niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć archaiczne brzmienia, dawne pieśni oraz grę instrumentów dziś już zapominanych. Są to m.in. dudy białoruskie, dudy galicyjskie, szałamaje, bębny tradycyjne.
8) Noc Muzeów to także okazja, by zobaczyć wystawy:
- o Aleksandrze Skultecie i Mikołaju Koperniku,
- artystycznego makijażu na ciele, na której autorki Ola Ujazdowska i Daria Szulc będą malować gościom twarze.
- galerię Henryka Kudzio wypełnioną kopiami dzieł wielkich mistrzów malarstwa.
9) Dostępna będzie ścianka do zdjęć z obrazami Van Eycka i Rafaela.
10) Będzie też można wygrać fabryczne gadżety biorąc udział w grze muzealnej dotyczącej renesansowych wątków na wystawie o Aleksandrze Skultecie i w Galerii Henryka Kudzio.
11) Tradycją już są spacery po mieście z przewodnikiem. Tym razem zamiast tradycyjnego spaceru - wycieczka retro autobusem (Scania z 1966 r.) dzięki uprzejmości Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" w Dąbrówce. Autobus odjeżdża o godz. 19:30; 21:00; 22:30 z parkingu przy ul. Kołłątaja - podczas godziny odwiedzimy niemal wszystkie osiedla w Tczewie, opowiadając oczywiście ciekawostki historyczne. Wejściówki do pobrania podczas nocy muzeów w punkcie obsługi klienta przy ul. 30 Stycznia 4.
Fabryka Sztuk zaprasza na jedyną taką noc.


13 maja od 19.00 do 24.00. Wstęp bezpłatny!

Drukuj
Prześlij dalej