Malarstwo Małgorzaty Rynarzewskiej w Fabryce Sztuk

Malarstwo w Fabryce Sztuk (fot. KH/MM)
Malarstwo Małgorzaty Rynarzewskiej w Fabryce Sztuk

zobacz galerię zdjęć: 8
5 kwietnia br. w siedzibie Fabryki Sztuk w Tczewie odbył się wernisaż malarstwa Małgorzaty Rynarzewskiej.

Artystka, jak mawiają znajomi i krytycy, żyje w podwójnym, a może potrójnym świecie, tym przez siebie zorganizowanym (dom i pracownia), tym który ją otacza (ogród) oraz w tym trzecim - świecie swojej sztuki. Lubi dobrą muzykę (Beethovena, Mozarta, Szuberta) i poezję (Leśmiana, Pawlikowską-Jasnorzewską, Gałczyńskiego), malarstwo (Gauguina, Giotta, Beksińskiego, El Greco, Marc Chagalla). Tworzy obrazy z dominantą chłodnych tonów, nastrojowe, pełne harmonii i wysmakowanych kolorystycznych zestawień. Dekoracyjne walory i intymny charakter wielu kompozycji są zmienne dla tematycznego repertuaru prac. Ich głównym tematem jest kobieta wpisana w surrealistyczny pejzaż. Kobieta piękna, często w nieco teatralnej pozie, czasem pojawiają się konie, kwiaty, akcesoria, kapelusze - to wszystko jest odniesieniem do osobistych przeżyć i doznań. Niektórzy krytycy mówią o niej malarka lirycznego świata kobiet, ale też nieodgadnionych wnętrz. Pojawia się również inna fascynacja - to ruch. Wirujące spódnice tancerek, wszystko wiruje, zmienia się, przenika całą postać, ale również i tło obrazu. Ten ruch rozświetla obraz, przenika wszystko powodując, iż cały obraz staje się jednolitym ornamentem. Wyważone, zwarte kompozycje, ukazujące bogaty wewnętrzny świat, z jej fascynacjami i silnymi związkami z naturą. W ten nurt wpisują się też bursztynowe obrazy będące zapisem wydarzeń sprzed tysięcy lat, nie ulegają trendom i wpływom, odznaczają się niezwykłą konsekwencją. Bursztyn (tonacja cieplejsza), to silny kolor i zdecydowany kontrast, to połączenie nurtu życia z nagłą śmiercią.
Swoje prace wystawiła w wielu polskich galeriach i muzeach. Prace znajdują się w kolekcjach w Polsce i zagranicą (Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria).

Małgorzata Rynarzewska studiowała na Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu - dyplom z projektowania wnętrz i ogrodów w pracowni prof. A. Oleksyn oraz konserwacji obrazów. Przez wiele lat zajmowała się projektowaniem odzieży. Za malowniczość projektów dzianin otrzymała nagrodę niemieckiego domu towarowego HORTEN. Była pełnomocnikiem dyrektora ds. technicznych w Teatrze Polskim w Poznaniu, a także pełniła obowiązki dyrektora tego teatru. Obecnie pracuje, jako plastyk w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, a także na Uniwersytecie III Wieku. Jej autorski program edukacyjny zdobył pierwsze miejsce w Polsce w konkursie Towarzystwa Wschód „Edukacja globalna przez sztukę”. Aranżuje wystawy muzealne, jest kuratorem wystaw malarskich, etnograficznych i myśliwskich. Prowadziła zajęcia z koloroterapii w Ośrodku dla Osób z Porażeniem Mózgowym po Urazach i Udarach Mózgu CEREBRUM. Jednak największa pasja Małgorzaty Rynarzewskiej to malarstwo. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia „Bursztynowa planeta JANTAR” mającego za cel ochronę, a przede wszystkim ukazanie piękna bursztynu bałtyckiego poprzez organizacje wystaw prac plastycznych inspirowanych bursztynem, w ramach programu „Bursztynowa Planeta JANTAR inspiruje artystów” oraz uczestnictwo w targach i konferencjach bursztynniczych. Jest członkiem Stowarzyszenia „Wiedza, Kultura, Pomoc”.

Wystawa będzie czynna do 3 maja br.
www.fabrykasztuk.tczew.pl



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • pisior_gość

    09.04.2017, 06:41

    ale znawca sztuki ten tam były hahaha , tak się zna jak polityce wszystko to pyło i nic nie warte...co tak syczy......a to ten tam syczy ...

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx1 
  • USTERKA_gość_gość

    09.04.2017, 18:35

    Mam płot do wymalowania - chyba nie zatrudnię tej pani.

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.