Kameralnie i nastrojowo

Orkiestra Progress
Kameralnie i nastrojowo
Kolejny wieczór z muzyką organową w ramach Tczewskich Wieczorów Organowych już za nami. Piękny instrument z kościoła św. Franciszka z Asyżu w Tczewie ukazał kolejne, nieznane oblicze, tworząc wspaniały duet ze skrzypcami. Było kameralnie i nastrojowo.

Drugi koncert festiwalowy odbył się 13 lipca 2014 r. o godz. 17.00. Dla licznie zgromadzonych tczewskich melomanów wystąpili młodzi artyści: Viktoria Koshuba /organistka pochodząca z Ukrainy/ oraz skrzypek Marcin Mąkowski. Utalentowani muzycy wykonali mistrzowski recital muzyki kameralnej, wprowadzając słuchaczy w ten najwyższy wymiar sztuki. Kameralistyka nie jest sztuką łatwą o czym przekonać się mogą zarówno wykonawcy jak i publiczność. Stworzenie spójnej i ciekawej interpretacji, polegającej na współpracy, innym zaś razem na dialogowaniu to nie lada wyzwanie. Młodzi muzycy stworzyli niezapomnianą atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci zebranej publiczności.

Niedzielny koncert składał się z trzech zróżnicowanych między sobą części tworzących spójną całość. Duet rozpoczął swój występ od cyklu utworów barokowych, otwierając recital ognistą sonatą „La Folia” Arcangelo Corellego. Doskonale zbalansowane niuansy interpretacyjne zachęcały słuchaczy do podążania za muzyczną ekspresją, która przenikała grę młodych artystów. Wiele ciekawych efektów kolorystycznych i artykulacyjnych wprowadzonych przez Koshubę i Mąkowskiego w Sonacie Johanna Heinricha Schmeltzera bardzo dobrze współgrało z zastosowaną w tym utworze barokową zasadą imitazione della natura /naśladowania odgłosów natury/.

W drugiej części koncertu artyści zaprezentowali się w muzyce romantycznej prezentując kompozycje Rheinbergera, Kreislera oraz Massenet'a. To właśnie ta część koncertu najbardziej przypadła do gustu zebranej publiczności. Nie tylko wyjątkowość programu lecz także dojrzała, wysublimowana gra duetu wywołały burzę emocji i wzruszeń, których tak chętnie szukamy w sztuce. Ostatnim akcentem recitalu była muzyka polska. Młodzi artyści postanowili uczcić pamięć zmarłego w minionym roku wielkiego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara, wykonaniem jego „Vocalisy” z filmu „Dziewiąte wrota”. Utwór oryginalnie napisany na sopran i orkiestrę zabrzmiał wyjątkowo w opracowaniu na skrzypce i organy. Całość zwieńczyła kompozycja Felixa Borowskiego, polaka żyjącego i tworzącego w Stanach Zjednoczonych. Jego „Adoration” w interpretacji Marcina Mąkowskiego i Viktorii Koshuby pozostawiło w słuchaczach ogromną dawkę patetycznych uniesień, za które nagrodzono ich gromkimi brawami.


Drugi koncert w ramach Tczewskich Wieczorów Organowych będący muzyczną podróżą do świata kameralistyki dzięki wspaniale dobranemu, zróżnicowanemu repertuarowi oraz młodzieńczej ekspresji wykonawców był wspaniałym doznaniem artystycznym. Tradycyjnie już, po koncercie dzięki gościnności gospodarza kościoła św. Franciszka ks. Jana Buka publiczność miała okazję do poznania artystów, złożenia gratulacji oraz rozmowy przy ciastku i kawie.

Cykl koncertów pt „Tczewskie Wieczory Organowe” to Festiwal powstały z inicjatywy Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, dofinansowany ze środków budżetu Miasta Tczew. Ta nowa tczewska formuła muzyczna stanowi połączenie muzyki organowej oraz kameralnej w letniej, wakacyjnej odsłonie.

Już w najbliższą niedzielę organizatorzy zapraszają na koncert finałowy podczas którego wystąpi organista Maciej Zakrzewski oraz soliści Orkiestry Kameralnej Progress- Łukasz Strzelczyk, Szymon Morus /skrzypce/ Jakub Szwarc /altówka/ Anna Śmiszek- Wesołowska /wiolonczela/. W programie m.in.: słynna Toccata i fuga d- moll Jana Sebastiana Bacha oraz koncerty organowe Jerzego Fryderyka Haendla / m.in. Koncert F- dur pt. „Kukułka i słowik”/. Serdecznie zapraszamy na ostatni w tym roku koncert w ramach cyklu Tczewskich Wieczorów Organowych w niedzielę 20 lipca 2014 o godz. 17.00 do Kościoła św. Franciszka z Asyżu w Tczewie.Wstęp wolny!

Drukuj
Prześlij dalej