Wystawa kopii dzieł Brueghlów w Fabryce Sztuk

Wystawa (fot. KH/MM)
Tczew - Wystawa kopii dzieł Brueghlów w Fabryce Sztuk

zobacz galerię zdjęć: 16
8 listopada w Fabryce Sztuk odbyło się otwarcie wystawy kopii dzieł Pietera i Jana Brueghlów, którego autorem jest Henryk Kudzio. Wystawa jest czwartą ekspozycją artysty w Fabryce Sztuk. Pierwsza została otwarta z okazji Dnia Tczewa w 2015 roku.

Podczas wernisażu zaprezentowano ponad dwadzieścia kopii obrazów i rysunków Pietera Brueghela, m.in. słynny "Pejzaż z upadkiem Ikara", dwie "Wieże Babel", "Walka karnawału z postem", "Sianokosy" czy też "Chłopskie wesele". Nie zabrakło również przedstawień martwej natury, które w oryginale wyszły spod pędzla jego syna - Jana Brueghla.

Henryk Kudzio - artysta-plastyk, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (specjalizacja grafika artystyczna), przez wiele lat zajmujący się grafiką użytkową i artystyczną, realizujący niegdyś zamówienia m.in. dla Krajowej Agencji Wydawniczej, laureat wielu nagród i wyróżnień, którego prace znajdują się w Polsce i poza jej granicami.

Pieter Brueghel - Wybitny przedstawiciel malarstwa flamandzkiego. Prawdopodobnie urodził się ok. 1525 r. w Bredzie (na terenie dzisiejszej Holandii). Praktykę rozpoczął w pracowni świetnego rysownika Pietera Coecke von Aelsta, którego córkę pojął za żonę. Pierwszy raz w źródłach pojawia się w 1551 r., w rejestrze antwerpskiego cechu św. Łukasza, który skupiał malarzy, witrażystów i miniaturzystów. W tym też roku zadebiutował, jako artysta, będąc współtwórcą zaginionego tryptyku dla kościoła św. Rumolda w Mechelen (Malines) - dzisiejsza Belgia. Ważny moment w jego życiu stanowiła podróż do Włoch. U kresu egzystencji osiadł w Brukseli, gdzie został pochowany. Jego pogrzeb odbył się 5 września 1569r. Dorobek Brueghla obejmuje około 40 obrazów oraz nieco więcej rysunków. Co najmniej 10 dzieł zostało zaginionych. Obraz "Dwanaście przysłów" został znaleziony w XX w., w gospodarstwie wiejskim, gdzie służył do... przykrywania beczki z kapustą. Brueghel był ceniony za życia, jak i po śmierci. Jego obrazy kolekcjonowali Habsburgowie, a także Rubens i Rembrandt. Uważany za kontynuatora stylu Hieronima Boscha. Jaki pierwszy zaczął malować życie prostych ludzi, przez co zyskał przydomek "Chłopski". Tuż przed śmiercią, Brueghel chcąc chronić rodzinę, kazał żonie zniszczyć sześć dzieł, uznając je za politycznie niepoprawne. Dał początek dynastii malarskiej. Malarzami byli Jego synowie: Pieter młodszy oraz Jan, zwany Starszym, Aksamitnym lub Kwietnym. Malarstwo uprawiał również wnuk artysty: Jan Brueghel młodszy oraz prawnukowie.

Źródło: Bianco D., Klasycy sztuki: Bruegel, Florencja-Mediolan 2006.

Dzięki Henrykowi Kudzio możemy delektować się tą wielką sztuką do 31 grudnia 2017r. w siedzibie Fabryki Sztuk, ul. 30 Stycznia 4. Wstęp wolny.

Sonda - odpowiedz na pytanie

Czy jesteś za likwidacją przedmiotu religii w szkołach publicznych?

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • kik_gość

  10.11.2017, 09:46

  To jest ciekawe zjawisko, kiedyś byli malarze, rzeźbiarze, pisarze, śpiewacy, aktorzy a teraz każdy jeden zaraz ARTYSTA

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +1

  asdasd_gość

  10.11.2017, 12:25

  Bardzo ciekawe prace, wierne kopie Breughla. Podziwiam zapał i wytrwałość malarza.

  Odpowiedz
  IP: 157.25.xx5.xx2 
 • -1

  kik_gość

  10.11.2017, 12:48

  Jak rozumiem Brueghlów?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA