Tczewska promocja "Tek Kociewskich"

Teki (fot. Jacek Cherek)
Tczew - Tczewska promocja "Tek Kociewskich"

zobacz galerię zdjęć: 7
Od kilku lat 10 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kociewia. Data wspólnego świętowania mieszkańców naszego regionu nie jest przypadkowa, bowiem nazwa "Kociewie" w źródłach pisanych pojawiła się 10 lutego 1807 roku.

Było to w okresie wojen napoleońskich, a dokładniej konfliktu pomiędzy Napoleonem a Prusami i Rosją, kiedy pod francuską egidą walczyły Legiony Polskie na czele z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim. Ppłk Józef Hurtig wysłał z zajętej miejscowości Nowe meldunek gen. Dąbrowskiemu, że posyła w kierunku północnym dwa patrole: jeden w kierunku Starogardu, a drugi ku "Gociewiu"...
Z okazji tego święta, 9 lutego o godz. 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie odbyła się promocja wydawnictw kociewskich, w tym najnowszych numerów: rocznika "Teki Kociewskie" oraz "Kociewskiego Magazynu Regionalnego".

Prezentacji Kociewskiego Magazynu Regionalnego dokonał Krzysztof Korda, dyrektor tczewskiej książnicy, natomiast najnowszy numer Tek Kociewskich przedstawił Michał Kargul, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału Kociewskiego w Tczewie.

Ostatni 11 numer "Tek Kociewskich" dostępny jest również w formie internetowej na:

https://issuu.com/skarbnicakociewska/docs/teki_kociewskie_z._xi

Spotkanie zostało przygotowane przez: Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Skultera w Tczewie i Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie.


Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA